REFERENDUM? NEHODÍCÍ SE ŠKRTNĚTE?
Ani náhodou! Každý stát se neobejde bez dlouhého jména, ale více využívá jméno krátké:


Czech Republic - Czechia
Slovak Republic - Slovakia
Republic of Austria - Austria
Republic of Croatia - Croatia
Federal Republic of Germany - Germany
French Republic - France
Italian Republic - Italy
Hellenic Republic - Greece
Kingdom of Spain - Spain


KDO TO VYMYSLEL A ROZHODL?  PROČ NEBYLO REFERENDUM? 


Referendum nebylo, protože v souladu se zákonem o schvalování státních symbolů rozhodují o jménu státu (v češtině i v jiných jazycích) odborníci, a nikoli laici z řad veřejnosti. Standardizace zeměpisných názvů ze zákona přísluší pouze zmíněným expertům z NK ČÚZK (Názvoslovná komise Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního).
Zákon neumožňuje, aby o státních symbolech, mezi které patří i jméno státu, rozhodovali občané v referendu. Již v roce 1993 se proto padesát pět odborníků vyslovilo pro, aby anglickým překladem jména Česko bylo schváleno jméno Czechia. Jména těchto odborníků nejsou tajná, zde si každý může ověřit, že nejde o žádné "anonymní ouřady", ale o konkrétní lidi.
Jméno Czechia tedy nevymysleli v roce 2016 současní politici, jak se mylně traduje. Jméno Czechia totiž není nové, ale používalo se už přibližně od roku 1602. Je proto zřejmé, že v současné době nebylo nutné žádné nové jméno vymýšlet, a současní odborníci tak měli ulehčenou práci - jméno Czechia se ukázalo být nejpřesnějším pojmem označujícím české země již od dávných časů.

I proto bylo toto jméno nakonec doporučeno a schváleno.

 


Zmínění odborníci z NK ČÚZK, kteří v souladu se zákonem v r. 1993 rozhodli, že historické jméno Czechia je vhodné i pro současnost:

Dr. J. Bečka, CSc., D. Bečková, prom.fil., doc.dr. T. Bešta, CSc., J.Braun, prom.fil., O. Černohorská, prom.fil., dr. V. Černý, CSc., ing. Z. Dubovská, J. Filipský, prom.fil., dr. F. Frohlich, M. Havlíková, prom.fil., dr. M. Hellmuthová, dr. S. Heřman, dr. Z. Heřmanová, CSc., E. Horáková, CSc., doc.dr. I. Hrbek, CSc., dr. V. Huňáček, doc. P. Janota, K. Kabeláčová, prom.fil ., dr. H. Kadečková, CSc., I. Kiinderová, prom.fil., Z. Kioslová, prom.fil.,dr. J. Kolmaš, CSc., dr. V. Krupa, DrSc., dr. A. Křikavová, dr. V. Macura, dr. J. Marek, CSc., dr. D. Marková, CSc., dr. E. Merhautová, dr. V. Miltner, CSc., dr. T. Nedělka, CSc., doc.dr. P. Novák, CSc., dr. S. Pantůček, CSc., prof.dr. R. Parolek, dr. Z. Poláček, CSc., prof.dr. I. Poldauf, dr. H. Preinhaelterová, dr. P. Rákos, doc.dr. E. Skála, dr. O. Smékal, CSc., dr. J. Smrčková, prof.dr. J. Šabršula, DrSc., dr. J. Šedinová, dr. J. Šíma, prof.dr. P. Trost, DrSc., D. Tvrdá, dr. J. Vacek, CSc., dr. Z. Veselá, CSc., dr. L. Vidman, CSc., dr. Z. Wrttoch, dr. D. Zbavitel, DrSc., ing. M. Zelený, dr. P. Zima, CSc., dr. M. Zima, N. Zimová, prom. fil., CSc., prof. PhDr. et PhMr. J. Zýka.


 

Nahoru #
Home page #