ZÁSADNÍ OTÁZKY PRO SPORTOVCE:

1) Vadí Vám, když fanoušci místo Česká republika skandují ČESKO, ČESKO?   (video zde)
2) Pokud Vám to nevadí, chcete přesto raději reprezentovat politický režim (republiku), nebo zmíněné ČESKO - anglicky CZECHIA, tedy svoji vlast ?
3) Věříte tvrzení ČOV, že by nové dresy byly drahé jen proto, že by na nich nebylo "czech republic", ale Czechia?

 
 

  MOTTO:   "Jsme jedna velká sportovní rodina - fandíme národnímu Teamu Czechia."   Krátké jméno Czechia nemá nic společného s Russia, ale jde o jméno s původem v latině, tedy o jméno vážené a hodnotné, jméno, které se ideálně hodí i pro SPORT.  Důkazem, že se jména s koncovkou -ia se ve sportu běžně používají, jsou např. jména velkých evropských fotbalových klubů:  Valencia, Borussia, Astoria, Westfalia, Slavia, Viktoria ....

 

Politický název Czech Republic patří do politiky, ale ne do sportu. Czechia [čekia]  se už ve sportu používala!  Současní sportovci tak mají tu čest navázat na štafetu rozjetou už v roce 1993 a úspěšně ji dokončit. 

1993:  Mistrovství světa v biatlonu a rok 1993 se zlatým úspěchem žen ve štafetě. Již tehdy se geografické jméno Česko používalo a překládalo do angličtiny správně jako CzechiaFoto je z dokumentu ČT o prez. Českého svazu biatlonu V. Fiřtíkovi. Záběry se jménem Czechia ve videu v čase 2:42 - 3:13.

VIDEO ZDE:  http://www.ceskatelevize.cz/porady/11723181223-vaclav-firtik/216471291249003/

 

 

Proč se tedy Český olympijský výbor (ČOV) jménu Czechia i v dnešní době stále brání?

Proč se ptá sportovních svazů, jestli se jim Czechia líbí???  Bez vysvětlení výhod používání krátkého jména Czechia místo dosavadního Czech Republic, na které jsou sportovci zvyklí, nelze očekávat jejich zájem cokoli měnit.  Z toho je vidět jasný zájem na zakonzervovávání současného stavu - používání politického názvu Czech Republic. Může být vysvětlením jen pouhá lenost cokoli měnit a neochota diskutovat o nutnosti změny? Možná. A přesto je cesta k této změně nutná a nevyhnutelná.

 

Jméno Czechia je praktické a stejně jako česká verze - Česko, se časem prosadí.  Je paradoxní, že část politiků tomuto procesu háže klacky pod nohy, což nelze hodnotit jinak než jako nesmyslné sebepoškozování, ve smyslu poškozování dobrého jména naší země.

 

Právě ve sportu je používání dlouhého politického jména státu – republiky, či království – velikou raritou.  Proč jsme tedy téměř jedinou republikou světa, která ve sportu politické jméno i přes opakované upozorňování, že jde o chybu, stále používá? 

 

Každá novinka vyžaduje, aby byla správně zdůvodněna a pozitivně vysvětlována.  Právě tak musí být propagováno i jméno Czechia. Místo toho jsme paradoxně právě při sportovních akcích na reklamních panelech svědky masivní antikampaně Ministerstva pro místní rozvoj s politickým jménem ve sloganu "Czech Republic - Land of Stories", který je v české verzi paradoxně propagován správně s nepolitickým jménem "Česko - země příběhů".   Na propagaci sloganu "Czech Republic - Land of Stories" dostalo MMR v roce 2017 další milióny, přestože Ministerstvo zahraničí v roce 2016 jednoznačně deklarovalo, že doporučuje, aby se ve sportu používalo krátké jméno Czechia, a tento krok byl drtivou většinou vlády schválen.  Pokud politici doporučují, aby se ve sportu používalo jméno Czechia, ale financují pravý opak - reklamní panely s Czech Republic, pak je jasné, že výhody (včetně finančních) krátkého jména sami stále úplně nechápou.

Každý je ale omylný, a každému musí být odpuštěno, pokud dojde k poznání a rozhodne se jméno Czechia propagovat. Nikdy není pozdě. Za stát se zaslouží každý vstřícný a odvážný politik, který se zasadí o to, aby se jméno Czech Republic nadále používalo jen ve státní správě a v politice, a aby se rozšířilo anglické Czechia všude tam, kde v češtině říkáme Česko. A pozor - žádné "CZECH"!  Jedině CZECHIA. Je naléhavě nutné vysvětlovat lidem - a zejména  té části politiků, která se na propagaci jména Czechia odmítá podílet - všechny výhody s touto propagací spojené a nevýhody plynoucí s financováním dosavadní propagace politického jména Czech Republic.

 


PŘÍKLAD ÚSPĚŠNÉHO POUŽITÍ JMÉNA CZECHIA VE SPORTU V SOUČASNOSTI:

CZECHIA NA MEZINÁRODNÍ OSLAVĚ LYŽAŘŮ!

2017:   4.ledna 2017 pořádala Mezinárodní lyžařská federace v Záhřebu velkou oslavu k 50.výročí založení Světového poháru v alpském lyžování.  Účastnilo se i Česko (Czechia).

VIDEO ZDE:  https://youtu.be/21wyLaQyXSI

 

  


 

JAK BÝT HRDÝ NA ČESKO? 

JEDINĚ TAK, ŽE SE SPORTOVCI ZTOTOŽNÍ S NÁZVEM ZEMĚ, KTEROU REPREZENTUJÍ. TEDY ŽÁDNÝ CZECH TEAM, ALE ČESKO, PŘÍPADNĚ CZECHIA.

 

 

Proč ve většině sportů nejsme TEAM CZECHIA, jako je TEAM SLOVAKIA, nebo TEAM NEDERLAND? Proč jsme kontroverzní CZECH TEAM? Toto označení - tedy český tým - NENÍ jen reprezentace, český tým je každý tým, tedy i každá sestava každého klubu v Česku. Slogan CZECH TEAM prostě degraduje a potírá skutečnost, že jde o výběr nejlepších českých sportovců - reprezentantů, že nejde jen tak o nějaký libovolný český tým. Slogan CZECH TEAM by neměl být propagován na úkor jména naší země ČESKO, nebo CZECHIA - když už to musí být anglicky.

 

A PAK ŽE TO NEJDE:
Sportovní svaz kin-ballu neměl s umístěním jména Czechia na dresy žádné finanční výdaje navíc!

 

Úspěchy se jménem Czechia na dresu - 3.místo české reprezentace Kin-Ballu!
Madrid, 22.srpna 2015 - Světový pohár: Česko získalo bronzové medaile!
https://youtu.be/IuCjbn09tLw


 

A TAK VYPADÁ DALŠÍ ODVÁŽNÝ TEAM CZECHIA (In-line Hockey).
Krásné dresy Czechia - i bez výmluv, že by to bylo drahé. Nebylo!

Mistrovství světa v inline hokeji v Kanadě 2004.

 

 

 

- Jméno Czech Republic je pro cizince špatně zapamatovatelné, protože je zaměnitelné s jakoukoli jinou republikou světa.
Foto: Problém snadné zaměnitelnosti jména Republic na Miss Universe...

 

TIP: DRESY CZECHIA - FOTOGALERIE!  Odkaz zde.

 

Víte, že slavné jméno CZECHOSLOVAKIA nebylo v Ústavě ČSR? Přesto bylo stejně oficiálním krátkým jménem našeho státu, jako je dnes CZECHIA.

Protože zákon umožňuje jméno CZECHIA např. ve sportu používat, je vhodné toho využívat, i když to povinné není. Dříve ale také nebylo ze zákona povinné používat ve sportu krátké jméno CZECHOSLOVAKIA - a přesto se např. v televizní grafice úspěšně používalo (viz odkaz z roku 1986) a lidé toto krátké jméno milovali, přestože v době, kdy bylo nové a nezvyklé (po roce 1918), ho označovali za strašné. Podobnost se jménem Czechia je i v tomto ohledu naprosto zřejmá. Na nezvyklé názvy si lidé musí zvyknout. Je běžné, že názvy, které jsou zpočátku odmítány, se časem naopak stanou velmi oblíbenými. Czechoslovakia, Czechia, Slovakia.

DŘÍVE CZECHOSLOVAKIA (foto z roku 1986), DNES CZECHIA.
Slovo "Republic" je politické. Nebylo a není nutné ho používat vždy a všude.

 

 

Česko - Dánsko, 15.11.2016.
Fotbaloví fanoušci už jméno Česko / Czechia používají. Kdy se přidají i samotní fotbalisté a fotbaloví manažeři? Uvědomí si, že náš politický režim (republiku) není třeba ve sportu prezentovat? Že stačí krátký název státu?

eFotbal.cz » 14.11.2016

A-tým : Jarolím se novot nebojí. FAČR ale ignoruje dohodu se státem - odkaz:
http://www.efotbal.cz/clanek-171595-Jarolim-se-novot-neboji.-FACR-ale-ignoruje-dohodu-se-statem-.html


Předseda České unie sportu Miroslav Jansta během roku 2016 jasně a opakovaně řekl, že sportovci jsou ochotni jméno Czechia začít používat, ale potřebují k tomu manuál od ministerstva zahraničí, nebo MŠMT. Ale tato ministerstva se ke sportovcům obrací zády a dokola omílají výmluvu, že oni nejsou ti, kdo by to mohli a měli sportovcům nařizovat. A proč ne, když to po nich sportovci chtějí? Občanská iniciativa ten manuál připravila, aby ministerstvu ulehčila práci - stačí jen jasně říci, že se jméno Czechia má začít používat. Ne od nějakého data, ale až se všem týmům dresy roztrhají a kluby budou pořizovat oblečení pro novou sezónu. Ministerstva se nemají čeho bát. Česko, anglicky Czechia je oficiální a spisovné krátké jméno jméno naší země.

 

CZECHIA:  MALÝ KROK PRO SPORTOVCE - VELKÝ KROK PRO PREZENTACI ČESKA.

 


 

Většina cizinců se jménem Czechia nemá problém. I když to slyší poprvé, tak říkají, že to je logické, že chceme používat krátké jméno státu. A Češi? Ti, kteří si na jméno Czechia zatím zvykají pomaleji, by měli vědět, že jde o normální překlad Česka, který je ve slovnících, v normách ISO, v OSN, v UNESCO a jinde, takže není žádný důvod se krátkého jména obávat.

 

SLOVENSKÁ REPUBLIKA se svým krátkým jménem SLOVENSKO - anglicky SLOVAKIA žádný problém nemá. (viz např. odkaz). Ukažme Slovákům, že republiku také na dresy dávat nemusíme!


 

Proč sportovci stále nepoužívají krátké jméno Česko, a jeho anglický překlad Czechia, tak, jako dříve používali jméno Československo, anglicky Czechoslovakia? Jsme přece hrdý, sebevědomý stát, který jasně řekl: Takto se jmenujeme, a takto nám říkejte - Česko. A Czechia je naše oficiálně schválené krátké jméno v angličtině.

Nebo své krátké jméno před světem obhájit neumíme? Někteří Češi zřejmě takovými zbabělci jsou, ale sportovci?  Sportovci jsou bojovníci, kteří nejsou zvyklí prohrávat. Proto by zápas za jméno Česko a Czechia měli považovat za svůj nejdůležitější v životě. A samozřejmě se snažit, aby v něm vyhráli.

Všechny ostatní normální státy  v běžném životě i ve sportu používají jen krátká nepolitická jména!   Ve sportu jedině krátce a odvážně: GERMANY, FRANCE, CHINA, BRASIL, RUSSIA, SPAIN, PORTUGAL, GREECE ... a samozřejmě CZECHIA !!!    (Např. pro sport Kin-ball běžné - viz odkaz)

 

 

 

 

Sportovci, bojujte za Česko.  A v cizině za Czechia.
 

Republiku mějte v srdci, ale na dresu naše politické zřízení propagovat nemusíte. Česko, nebo Czechia se na hrudi, či na zádech vyjímá mnohem lépe. Připojte se k hrdým národům, které ve sportu používají jména nepolitická, a tudíž nadčasová s delší historickou tradicí. Pro jsou i sportovci z Moravy (pokud neuvěřili lžím šířených některými manipulátory), protože souhlasí s tím, že jméno Czechia logicky přesně zapadá mezi ostatní jména států (Austria, Croatia, Slovakia) a zároveň obsahuje slovní základ vycházející ze všeho českého: I sportovci z Moravy reprezentují Českou republiku, mluví česky, při výhře zpívají "Země česká, domov můj" a hrají za český národní tým - nikoli jen za Moravu, či za Čechy, ale za celé Česko – anglicky Czechia.

 

 

 

 

Se jménem Česká republika před rokem 1993 nelze spojovat žádné sportovní aktivity - ČR totiž neexistovala.  I z tohoto důvodu je lepší používat nadčasové jméno Česko. 

Obrázek: Jméno Česká republika nelze používat pro období před rokem 1993
 

 

DO SEZNAMŮ KRÁTKÝCH JMEN PATŘÍ JEN KRÁTKÉ JMÉNO

Vláda České republiky vyslyšela volání odborníků a 2.5.2016 doporučila, aby se ve sportu maximálně preferoval krátký název Česko, a v angličtině pak jeho překlad Czechia.  Následně sice poněkud nešťastně prohlásila, že se mohou používat obě jména – Czechia i Czech Republic, což nic nemění na tom, že do seznamů krátkých jmen patří jen krátké jméno – podobně jako Slovakia, Germany, či Austria. Všimněte si, že např. Slovak Republic v této tabulce FIFA nenajdete. Slovenská republika tu samozřejmě figuruje jako Slovakia: http://www.fifa.com/worldcup/teams/index.html

 

 

Apelujeme na rozumné lidi - nepište dlouhé jméno mezi jména krátká. Jde o disharmonii, kterou je nutné změnit v harmonii - buď psát všechna jména krátká, nebo všechna dlouhá:

Při pohledu na  výše zobrazenou podivnou výsledkovou tabuli z finále tenisového FED CUPU 2016 se nabízí dvě možnosti, jak tuto disharmonii opravit:
1) Buď vymazat FRANCE a napsat FRENCH REPUBLIC, nebo
2)  vymazat CZECH REPUBLIC a napsat CZECHIA.

 

Nechávat politické jméno vedle nepolitického je nevhodné a působí směšně

Dokud jsme neměli krátké jméno schválené, nebyla jiná možnost, ale vždy šlo o dočasný provizorní stav. Nyní jsme ale v očích celého světa za podivíny, protože všichni už vědí, že krátké jméno máme a nechápou, proč ho nepoužíváme. Sportovní svazy by si na tuto chybu měli dávat pozor, ať nedělají Česku ostudu.

 

Co třeba takhle? Vypadá to báječně! 

Bude Česká republika konečně používat ve sportu krátké jméno státu, tak jako Francouzská republika? Krátce je to mj. stylisticky vhodnější: FRANCE A CZECHIA.


A CO FOTBAL? KDO VYUŽIJE SKRYTÝ PRODEJNÍ POTENCIÁL?


TIP PRO FAČR a PRODEJCE Z FAN-SHOPŮ:

Česko je Czechia - 
to ví, a jméno Czechia používá i např. německý profesionální fotbalista Thomas Müller.

Co by za takovou reklamu mnohé firmy dali!  Když T.Müller řekne, že používá Czechia, každý fotbalový fanoušek musí zpozornět a minimálně si položit otázku:  Mohu si někde koupit třeba šálu s nápisem Czechia? Myslíme si proto, že jméno Czechia skýtá obrovský marketingový potenciál - nová trička, fandítka, trubky, vlaječky, klobouky. Sponzoři národního fotbalového mužstva i všichni prodejci by jistě uvítali, kdyby se předměty z fan-shopů prodávali více. Recept je snadný!  Obměnit pro novou sezónu sortiment, natisknout na všechno Czechia a vhodnou formou to dát fanouškům na vědomí, aby nové věci sami chtěli. Je logické, že každá novinka zaujme, má-li vhodnou reklamu. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dává zelenou oběma názvům - Czech Republic i Czechia. Tak proč na jménu Czechia nezkusit postavit svůj byznys plán?

 

  

 

POLITIKA  (A POLITICKÉ JMÉNO) DO SPORTU NEPATŘÍ

Do sportu se používáním jména Czech Republic neustále zatahuje politika, což bývá zvykem v nestabilních či v nově vzniklých státech. Po vzniku samostatné České republiky roce 1993 se to dalo pochopit, ale dnes už je to překonané a nepřijatelné.  Ano, jsme na dlouhé jméno zvyklí, ale zkusme být moderní!  Nechme jméno Czech Republic jen na jednání diplomatů. Do sportu patří Czechia. Anebo Česko - viz odkaz na článek o vhodnosti krátkého jména od redaktora Martina Bibena ze serveru Aktuálně.cz.

 

 
Proti politice ve sportu je např. i Štěpán Škorpil, sportovní komentátor:

O tom, že politika v jakékoli formě (tedy např. i politické jméno země Czech Republic) a sport nejdou dohromady, mluvil ve studiu Frekvence 1, 10.8.2016:


"Politika do sportu nepatří. Sportu nesmírně škodí,
když do něj politici strkají prsty."

 

 

 

A vidíte - sportovci dodnes nemají na dresech ani Česko, ani Czechia - jen politické jméno Czech Republic, či neformální označení družstva CzechTeam, které nemá s názvem státu nic společného...

 

 

Srovnejte, co mají na dresech jiné republiky a království a co my:

People's Republic of China = CHINA
Federative Republic of Brazil = BRASIL
Russian Federation = RUSSIA
Republic of Colombia = COLOMBIA
Czech Republic  =  Czech Republic...?  Do tohoto seznamu patří CZECHIA.

 

http://oh.idnes.cz/atletika-nova-kolekce-pro-rio-djs-/rio-2016.aspx?c=A160627_162410_olympiada-rio-2016_mt2

 

Je načase, abychom přestali být jedinou republikou, která odmítá dát svým sportovním reprezentantům na dresy krátké jméno státu. Představitelé sportovních svazů, buďte odvážní jako ti, kteří denně dřou na hřištích! Jméno Czechia má potenciál být pro sportovce jménem atraktivním a moderním, s nímž se jistě rádi ztotožní, když se jim vysvětlí, proč je jméno Czech Republic pro sport  nevhodné.

 

 

Autobus - ukázka správného použití krátkých názvů: Česko – Rusko:

Absurdní je, že anglicky se přesto stále říká:  "Czech Republic – Russia".  Tato asymetrie je naprosto zjevná a je trvale neudržitelná.  Každý si totiž může ve slovníku snadno najít, že Česko je anglicky Czechia. Předstírat, že jméno Česko nemá anglický překlad je zbytečné (a hloupé). Stále více lidí volá po tom, aby se délky názvů států ve všech jazycích sjednotily a používaly se buď jména všechna dlouhá, nebo všechna krátká. Vzhledem k tomu, že lidé raději zkracují, je jasné, že vítězí druhá verze - všechna krátká!

 

Je třeba se probudit a odmítnout nadále kombinování krátkých a dlouhých názvů (přeškrtlá fotka vpravo dole), přestože si většina lidí tento zjevný nesoulad neuvědomuje. Jde ale o zbytečné udržování provizorního stavu, kdy krátké jméno nebylo k dispozici, protože nebylo schválené. Dnes už schválené je, proto ho pojďme maximálně využít!

 

 

FANOUŠCI:  LET´S GO, CZECHIA!  ČESKO, DO TOHO!

- Video zde.

 

 

 

„Země česká“, aneb „Český hokejový tým“, ale ne Česko? - See more at: http://www.blisty.cz/art/77151.html#sthash.gH0ko4TC.tVS3aqdS.dpuf
„Země česká“, aneb „Český hokejový tým“, ale ne Česko? - See more at: http://www.blisty.cz/art/77151.html#sthash.gH0ko4TC.tVS3aqdS.dpuf

FOTBAL


- CZECHIA - Fotbal  - ELO RATINGS-1

- CZECHIA - Fotbal  - ELO RATINGS-2
 
- CZECHIA - Czechia left a lasting impression at the 2016 Beijing Football European Championship

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FIFA 2006 - PAMĚTNÍ MINCE SE JMÉNEM CZECHIA !

 

LEDNÍ HOKEJ 

Výskyt slova Czechia v textu o hokeji:

http://www.scanact.cz/?fnd=czechia

 

Pozvánka na turnaje mládežnického hokeje v Česku 2014:

Invitations to other Youth Ice-hockey Tournaments in CZECHIA 2014:

http://www.scanact.cz/news.html#o_608

 

Turnaje mládežnického hokeje v Česku:

Youth Ice-Hockey Tournaments in Czechia:

http://www.scanact.cz/invitations-more-youth-ice-hockey-tournaments-czechia-hockey-season-2014-2015,608

 

 

HOKEJBAL

- Hráči hokejbalu se se jménem státu Czechia setkávají již od roku 2008...
http://wbhf.info/?page=hokejbal/medaleu&lng=cs

 

 


 

VOLEJBAL

- Seoul, Korea, July 2, 2016: CZECHIA - NETHERLANDS - odkaz na web zde

 

 

AMERICKÝ FOTBAL

- Americký fotbal, Mistrovství Evropy

 

LASER GAME

- Laser Game


KIN-BALL

Czechia a Kin-ball World Cup 2015 - Torrejón de Ardoz

http://www.kin-ball2015.es/pages/en/nations/men/czechia.html

http://www.kin-ball2015.es/pages/en/nations/women/women_menu.html

 

 

 

 

Championship 2014:  (Pozvánka - VIDEO)

 

Český svaz kin-ballu podporuje jméno CZECHIA!

Oficiální video z 22.4.2016 zde.
Hovoří Martin Paur, předseda Českého svazu kin-ballu
a P.J.Hamel, předseda Světové federace kin-ballu.
(text zde)

 

 

 

 
 

 

 

 

 

Czechia a European Kin-ball Championship 2014 in Hradec Králové, Czechia - Semifinal women - Czechia, Spain, Switzerland
Celý zápas zde.

 

- Kin-ball v Madridu - úspěch  i pro jméno Czechia

KIN-BALL - OBROVSKÝ ÚSPĚCH REPREZENTACE:

Madrid, 22.srpna 2015 - Světový pohár: Česko získalo  bronzové medaile.

Austria, Spain, Slovakia, Switzerland, Czechia, Belgium, France, Denmark

Video z vyhlášení výsledků - viz odkaz

  

 

 

HÁZENÁ

- Mistrovství světa juniorek

 

 

Ironman - World Championship Hawaii 2016

 

BIATLON

Biatlon, Borovec (Bulharsko), 1993. MS – první ženská štafeta pod jménem CZECHIA - a hned zlato!

Jana Kulhavá-Vápeníková, Iveta Knížková-Roubíčková, Eva Háková-Burešová, Jiřina Adamičková-Pelcová
  

E-SHOP pro fanoušky:

http://www.trops-sport.cz/doplnky/sala-czechia-cesko

http://www.trops-sport.cz/ksiltovka-czechia-unisex?filter_tag=Czechia

http://obchod.vlastenci.cz/

http://www.czechmania.cz/produkt/256/placka-czechia

http://www.trops-sport.cz/placka-czechia?keyword=czechia

PODLOŽKA POD RZ (SPZ)

http://www.trops-sport.cz/drzak-spz-czechia/

 

 

 

OZVĚNY OLYMPIÁDY 2016 ...

Češi na OH 2016 v Riu nezklamali počtem medailí, ale neochotou prezentovat krátké a schválené jméno své země


Stále více se ukazuje, že z hlediska mezinárodní propagace státu je opravdu velkým problémem skutečnost, že na OH v Riu opětovně nemohli Češi přijít své zemi na jméno.

Přestože se už na jaře nejvyšší čeští ústavní představitelé v čele s prezidentem, premiérem a předsedy obou parlamentních komor dohodli, že v běžném styku, zvláště pak ve sportu, je vhodnější (jako u téměř všech států na světě) užívání jednoslovného, geografického názvu Česko/Czechia/Tschechien, Tchéquie, Chequia, Čechija atd., přestože to schválila vláda, přestože to bylo zapsáno do oficiálních seznamů jmen států Organizace spojených národů (OSN), na olympiádě Češi znovu po vzoru diktátorské KLDR vystupovali jako Czech Republic.

Měli to nejen na oblečení, které bylo, dejme tomu, už připraveno dříve, ale i v oficiálních výsledcích a protokolech.

A to navzdory tomu, že předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval i předseda FAČR Miroslav Pelta už na jaře podepsali s ministerstvem zahraničních věcí memoranda, v nichž se jasně a jednoznačně zavázali všude možně propagovat jednoslovný a praktický název státu Česko/Czechia/ Tschechien, Tchéquie, Chequia, Čechija atd.

Zástupci sportu na jednu stranu oprávněně žádají od státu vyšší příspěvky na svou činnost, na druhou stranu ale kašlou na to, k čemu se zavázali a co od nich státní představitelé chtějí.

Bohužel siale neuvědomují, stejně jako řada žurnalistických kolegů (Jakub Železný z České televize či Milan Vodička z MD Dnes budiž světlou výjimkou) i českých občanů, že absence jasného jednoslovného názvu v zahraničí je z hlediska propagace státu velikým průšvihem.

Dlouhých třiadvacet let nám tak ani cizinci nemohou přijít na jméno. Czech Republic? Šeková republika? Kontroluj republiku? Proč? Co to je? Czechoslovakia, to byla značka. Czechia by jí mohla být. Kdyby ji ovšem příslušní lidé patřičně propagovali a nebojkotovali jen proto, že se jim ten název z nějakého důvodu nelíbí nebo že na něj zkrátka nejsou zvyklí.„Nelíbí“ není argument – mně se také nelíbí, jak se anglicky řekne třeba slunéčko sedmitečné a nešťourám do toho.
 

Proč se Brazilci českým sprosťákům smějí?


Ostatně „líbí-nelíbí“ – na OH v Riu mělo Česko kvůli neustálému a nesmyslnému užívání politického názvu Česká republika v brazilské portugalštině vskutku báječnou reklamu.

Proč? Tcheca (Česká) se portugalsky čte ČÉKA, což je zároveň výraz pro dámské přirození. RepúblicaTcheca je tedy nejen Česká republika, ale také Republika dámského přirození. Neboli Republika Ku*da či Republika na p*ču - a to jistě není pro náš stát vizitka, pod jakou bychom se chtěli prezentovat. Lepší bylo říkat krátce Chéquia (Česko). Přesto kdosi moudrý rozhodl, že na olympiádě budeme raději za sprosťáky, kteří beze studu reprezentují svůj stát pod vulgárně dvojsmyslným „Tcheca“.

I na tomto příkladu je tedy vidět, že krátké jméno Česko je opravdu lepší, než politický (a v některých jazycích vulgární) název Česká republika, Czech Republic nebo RepúblicaTcheca.

„Slovo Tcheca má v portugalštině, bohužel, velice pejorativní význam a znamená něco opravdu velice sprostého,“ varoval už před časem Jan Procházka, generální ředitel státní pojišťovny exportních rizik EGAP. „Ve spojení Tcheca se slovem republika Brazilci, už tak veselý národ, padají do kolen,“ doplnil jej David Mucha, který v Brazílii zakládal pobočku jedné mezinárodní firmy.

Varovali marně, v Brazílii byli holt čeští olympionici vyslanci Republiky Ku.da. Když o tom tak přemýšlím, z tohoto důvodu je vlastně dobře, že těch medailí nezískali v Riu víc, byla by to ještě větší ostuda.
 

FAČR chce používat Czechia, potřebuje na to ale manuál


Na závěr ovšem vážně. Na semináři k používání názvu Česko/Czechia atd., pořádaném ministerstvem zahraničních věcí 30. června 2016, prohlásil ředitel komunikaci FAČR Ondřej Lípa: „Není sporu o tom, že je třeba, abychom ve sportu začali používat jednoslovný název Česko/Czechia. Můžeme s tím začít už při začínající kvalifikaci MS 2018, ale potřebujeme k tomu od zodpovědných činitelů manuál.“ Ve stejném duchu promluvil i předseda České unie sportu (ČUS) a šéf tuzemské basketbalové federace Miroslav Jansta.

Tak těm sportovcům, vážení zodpovědní úředníci,prosím pěkně, nějaký ten jednoduchý manuál už konečně pošlete (klidně vám ho zadarmo napíšu za hodinku sám)! Ať už přestanou ve světě tupě „republikovat“, vypadají při tom jako Kimovi vyslanci z KLDR. A ať už nejsme ve světě na žádných dalších OH za ku*dy.

Pavel Procházka, šéfredaktor ma gazínu HATTRICK

 

 

NEJSME  JEN TAK NĚJAKÝ "CZECH TEAM" -  JSME  "TEAM CZECHIA" !

Česká reprezentace, Česko, Češi, naši!
Pokud už se musí použít anglické slovo TEAM, tak jedině ve spojení ČESKÝ NÁRODNÍ TÝM, nikoli jen ČESKÝ TÝM. Tam, kde říkáme Švédi, Rusové, Fini, tak říkejme i Češi. V angličtině neříkejme jen Czech Team, ale Czech National Team!

Zde jsou možné alternativy za výraz český tým:

Češi, Česko, tým Česka, česká reprezentace, český celek, český nároďák, český národní tým, český výběr, čeští borci, čeští sportovci, nároďák, národní mužstvo, naši, naši borci, naši hráči, naše hráčky, naši sportovci, naše mužstvo, naše reprezentace, reprezentace Česka, tým trenéra XY (fotbal), výběr trenéra YZ (hokej)...


 

Že to jde i bez českotýmování ukazuje tato reportáž. Báječné!
Děkujeme, Jane Smetano!

https://www.youtube.com/watch?v=ucy4vHerBuI&feature=youtu.be

 

 

 

 

AKTUALITY:

http://domaci.ihned.cz/c1- 65536270-czech-republic-nebo- czechia-sportovci-cekaji-na- pokyn-shora-a-penize-na-nove- dresy-ministerstvo-se-k-tomu- ale-nema#disqus

 

https://zpravy.aktualne.cz/ domaci/czechia-nebo-czech- republic-sportovci-tapou-co- psat-na-dresy/r~ e6af56a0b61511e6b026002590604f 2e/v~diskuse/

 

 

PENÍZE NA NOVÉ DRESY JSOU.  CO NA DRESECH BUDE NAPSÁNO CENU NEOVLIVŇUJE.
(prosinec 2016)

Ministerstva se údajně nemají k tomu, aby dali sportovcům peníze na nové dresy se jménem Czechia. Jde o velkou fámu. Sportovci totiž v roce 2016 od Ministerstva školství peníze navíc, za které by se mj. daly pořídit i nové dresy, dostali, a to šest miliard Kč (!!!), což je dvojnásobek toho, co šlo do podpory sportu v roce 2015. Zde to sděluje ministryně K. Valachová z MŠMT (ČT24, 6.12.2016). A navíc: nové dresy je potřeba po určité době pořídit tak jako tak (mj. i v souvislosti s požadavkem na umístění státního znaku na dres), takže o nějakých výdajích navíc nemůže být řeč. A to, zda na nových dresech bude nápis CZECH REPUBLIC, NEBO ČESKO, nebo CZECHIA, nemá na cenu dresů žádný vliv. Naopak by se dalo mluvit o tom, že méně písmen by mohlo cenu dresu naopak snížit.

 

Zdroj:  iHNED, 29.11.2016
Odkaz zde:  http://domaci.ihned.cz/c1-65536270-czech-republic-nebo-czechia-sportovci-cekaji-na-pokyn-shora-a-penize-na-nove-dresy-ministerstvo-se-k-tomu-ale-nema#disqus

 

 

Nejstručnější argument: Dříve Czechoslovakia, dnes Czechia a Slovakia.

 

ENGLISH LINKS:

Sport and Czechia? Absolutely Yes! The name Czechia is commonly used.

VOLLEYBALL:

http://www.fivb.com/en/about/news/solid-dutch-step-towards-group-2-finals?id=63177

KIN-BALL:

Promote to short country name Czechia from International Kin-Ball Federation:

https://www.youtube.com/watch?v=SndrcEKWbHg

http://www.kin-ball2015.es/pages/en/nations/men/czechia.html

http://www.kin-ball2015.es/pages/en/nations/women/women_menu.html

AMERICAN FOOTBALL:

http://www.ifafeurope.org/event/czechia-vs-poland/

HANDBALL:

http://www.tvcom.cz/Zapasy/Sport-Hazena/Soutez-Mistrovstvi-sveta-juniorek/Tym-441_Czechia/

BALL HOCKEY:
http://wbhf.info/?page=hokejbal/medaleu&lng=cs

ICE HOCKEY

http://www.scanact.cz/?fnd=czechia

http://www.scanact.cz/invitations-more-youth-ice-hockey-tournaments-czechia-hockey-season-2014-2015,608

FOOTBALL (SOCKER)

http://www.eloratings.net/Czechia.htm

http://clubelo.com/CZE

http://files.czechia-cesko.webnode.cz/200185504-b9fb4baf45/Czechia-mince.jpg

http://www.mzv.cz/beijing/en/news_events/czechia_left_a_lasting_impression_at_the.html

 

 

 

 

Nahoru #

Home page #