REFERENDUM O JMÉNU CZECHIA - PROČ NEBYLO ? KDO TO VYMYSLEL A ROZHODL?  150 ODBORNÍKŮ!

Stručně a jasně: Rozhodli to odborníci. Laici by jim měli věřit a a akceptovat to, stejně jako to funguje ve všech profesích. Zpochybňujete např. druh léčby, kterou vám stanoví lékař? Odmítáte jeho odborný názor, protože máte pocit, že Váš názor je lepší a zvládnete se např. ošetřit sami a lépe?  Nebo to raději necháte na něm - na odborníkovi?  Stejné je to i s posouzením správnosti překladu jména Česko do angličtiny.

 

Laici nemohou rozhodovat o odborných věcech a dělat to, čemu nerozumí...

Foto: https://padresteve.files.wordpress.com

 

Důvodů k určitému rozhodnutí je vždy mnohem víc. A tak např. nezáleží jen na subjektivním posuzování estetiky jména, tedy zda se nám líbí, či nelíbí, ale především na tom, jestli toto slovo dává správný smysl.


Referendum nebylo, protože v souladu se zákonem o schvalování státních symbolů o jménu státu (v češtině i v jiných jazycích) rozhodují odborníci, a nikoli laici z řad veřejnosti. Standardizace zeměpisných názvů ze zákona přísluší pouze zmíněným expertům z NK ČÚZK (Názvoslovná komise Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního).  Zákon neumožňuje, aby o státních symbolech, mezi které patří i jméno státu, rozhodovali občané v referendu. Již v roce 1993 se proto padesát pět odborníků vyslovilo pro, aby anglickým překladem jména Česko bylo schváleno jméno Czechia. Jména těchto odborníků nejsou tajná, zde si každý může ověřit, že nejde o žádné "anonymní ouřady", ale o konkrétní lidi, kteří diskutovali s mnoha dalšími profesionály z různých oborů.
Jméno Czechia tedy nevymysleli v roce 2016 současní politici, jak se mylně traduje. Jméno Czechia totiž není nové, ale používalo se už přibližně od roku 1602. Je proto zřejmé, že v současné době nebylo nutné žádné nové jméno vymýšlet, a současní odborníci tak měli ulehčenou práci - jméno Czechia se ukázalo být nejpřesnějším pojmem označujícím české země již od dávných časů.
I proto bylo toto jméno nakonec doporučeno a schváleno.


Jméno Czechia konzultovali odborníci z NK ČÚZK s marketingovými profesionály, byznysmeny a mnoha jinými experty - nejde o nějaké rozhodnutí z kanceláře od stolu odtržené od života. To vůbec ne. Na jménu Czechia se shodli lidé, kteří zjišťovali, jaké jméno bude v zahraničí nejlépe přijímané a co si cizinci nejrychleji zapamatují.

 

Seznam zmíněných odborníků z NK ČÚZK, kteří v souladu se zákonem v r. 1993 rozhodli, že historické jméno Czechia je vhodné i pro současnost: 

Dr. J. Bečka, CSc., D. Bečková, prom.fil., doc.dr. T. Bešta, CSc., J.Braun, prom.fil., O. Černohorská, prom.fil., dr. V. Černý, CSc., ing. Z. Dubovská, J. Filipský, prom.fil., dr. F. Frohlich, M. Havlíková, prom.fil., dr. M. Hellmuthová, dr. S. Heřman, dr. Z. Heřmanová, CSc., E. Horáková, CSc., doc.dr. I. Hrbek, CSc., dr. V. Huňáček, doc. P. Janota, K. Kabeláčová, prom.fil ., dr. H. Kadečková, CSc., I. Kiinderová, prom.fil., Z. Kioslová, prom.fil.,dr. J. Kolmaš, CSc., dr. V. Krupa, DrSc., dr. A. Křikavová, dr. V. Macura, dr. J. Marek, CSc., dr. D. Marková, CSc., dr. E. Merhautová, dr. V. Miltner, CSc., dr. T. Nedělka, CSc., doc.dr. P. Novák, CSc., dr. S. Pantůček, CSc., prof.dr. R. Parolek, dr. Z. Poláček, CSc., prof.dr. I. Poldauf, dr. H. Preinhaelterová, dr. P. Rákos, doc.dr. E. Skála, dr. O. Smékal, CSc., dr. J. Smrčková, prof.dr. J. Šabršula, DrSc., dr. J. Šedinová, dr. J. Šíma, prof.dr. P. Trost, DrSc., D. Tvrdá, dr. J. Vacek, CSc., dr. Z. Veselá, CSc., dr. L. Vidman, CSc., dr. Z. Wrttoch, dr. D. Zbavitel, DrSc., ing. M. Zelený, dr. P. Zima, CSc., dr. M. Zima, N. Zimová, prom. fil., CSc., prof. PhDr. et PhMr. J. Zýka.


 

Nahoru #
Home page #