Co má kdo proti? Příspěvky z diskusí


VYVRÁCENÍ NEJČASTĚJŠÍCH NÁMITEK PROTI JMÉNU CZECHIA:


1) LÍBÍ / NELÍBÍ - Czech Republic se většině lidí líbí víc, než Czechia, ne? Předčasné hodnocení. K líbivosti čehokoli je nutná popularita. A ta je záměrně potlačována, přestože je překlad Česko -> Czechia naprosto přesný a správný. Až jméno Czechia přestane být cenzurováno, a začne se používat, lidem se jistě zalíbí, jako kdysi jméno Czechoslovakia.

2) CZECH - Cizinci říkají Česku krátce jen Czech... proč jim říkat něco jiného? Protože Czech není Česko! Czech je Čech, český (-á, -é), nebo čeština. Ale Česko to není. Česko je anglicky CZECHIA.

3) ČEČENSKO - prý se plete s Českem. Ano, a aby se nepletlo, musí se propagovat, že Czech Republic je krátce Czechia a ne Chechnya.

4) CZECHLANDS - Nebylo by lepší jméno Czechlands? Ne, nebylo. Nejsme Českozemsko ale Česko. Více bod č.4 - zde.

5) BOHEMIA BY ZNĚLA LÉPE NEŽ CZECHIA. Bohemia zní dobře, ale vyjadřuje jen Čechy. Celý stát i s Moravou a Slezskem se jmenuje Česko (Czechia).

6) A CO CZECHOMORAVIA? Historický a věcný nesmysl. Nelze k Česku připojovat Moravu, když už je jeho součástí. Musely by se uvést všechny tři země, ale vznikl by strašidelný patvar: "BOHEMOMORAVOSILESIA" (ČESKOMORAVSKOSLEZSKO) nebo nějak tak.

7) NEZVYK - Název Czechia prý tahá za uši.  Protože jde jen o nezvyk, nic víc. Kdysi se lidem nelíbilo ani jméno Czechoslovakia a zvykli se.

8) DOBROVOLNOST - prý Czechia není povinná. Není, ale ani Czechoslovakia povinná nebyla a přesto se používala. A byla oblíbená!

9) PŘEJMENOVÁNÍ - Czech Republic se přejmenovala na Czechia? Nic se nepřejmenovalo, platí obojí, jako např. Slovak Republic a Slovakia.

10) Název Czechia je cizincům údajně "K SMÍCHU". Ne, k smíchu jsou jen Češi, co neumí anglicky, a neví tedy, že Czechia je oficiálním překladem jména Česko.

11) VÝSLOVNOST - Naučí se lidé vyslovovat Czechia jako ČEKIA? A proč ne? To, že Czech je ČEK, už umí.

 

PODROBNÉ ODPOVĚDI - vyvrácení mýtů zde:  https://czechia-cesko.webnode.cz/strucne-a-jasne/

 

POLEMIKA NAD NÁMITKAMI:

Czech Republic není lepší ani horší než Czechia, protože obě jména jsou platná a oficiální - stejně jako République française / France nebo Repubblica Italiana / Italia.  Vyspělé země ale používají dlouhý název jen v politice: Czech Republic / Czechia, Slovak Republic / Slovakia, French Republic / France, Italian Republic / Italy, Republic of Austria / Austria, Republic of Croatia / Croatia, Kingdom of Spain / Spain, Swiss Confederation / Switzerland Více zde: https://czechia-cesko.webnode.cz/republik-je-mnoho/

 

Prý jméno Czechia připomíná Russia.... Tak to asi jen hlupákům. Vždyť Czechia se čte ČEKIA, stejně jako ČEKOSLOVAKIA, nebo SLOVAKIA. Naopak Russia se čte RAŠA. Podobnost tam tedy není žádná, kromě toho, že obě jména končí na "A". Stejně - tedy na "A" - ale končí i Bohemia, Moravia, Silesia, Slovakia, Slovenia, Austria, nebo třeba Croatia. Vidíte - Chorvatsko - Croatia (KROEJŠA) - to se jménu Russia (RAŠA) podobá mnohem více - a vadí to snad Chorvatům???

 

Republiky a království přicházejí a odcházejí, nadčasové jméno Česko, angl. Czechia překlenuje věky a je věčné. I o tom je tento videoklip. Než začnete kritizovat jméno Czechia, vezměte rozum do hrsti a napište si na papír: Czechoslovakia = Czechia + Slovakia. A za druhé: Czechia = Bohemia + Moravia + Silesia. Většině rozumných lidí ihned dojde, že jméno Czechia je naprosto v pořádku. Děkujeme tvůrcům klipu, že konečně začali propagovat to, co se mělo propagovat hned od 1.1.1993, kdy se Československo rozpadlo na Česko a Slovensko.

 

Czechia není nové slovo, naopak existuje už asi 400 let, takže ho současní politici těžko mohli vymyslet. Oni ho jen na nátlak veřejnosti nechali zapsat do seznamů OSN, kam ho už měli zapsat před 23 roky a byl by klid, dnes by se už Czechia používala úplně běžně, jako kdysi Czechoslovakia. Více na Webnode Czechia byznys, sport a historie. https://czechia-cesko.webnode.cz/czechia-od-roku-1602/

 

I když není povinné název Czechia používat, tak bychom tam, kde jiné státy píší krátké názvy, měli i my krátký název používat také. Pokud to neděláme, a do seznamu krátkých jmen států píšeme jako jediní jméno dlouhé (politické), působíme na cizince jako podivíni. Je velmi pozitivní, že to politici konečně pochopili, a začali jméno Czechia používat. Palec nahoru!!!

 

Mohlo by Vás zajímat: JMÉNO "ČESKO" V JINÝCH JAZYCÍCH / Language (jazyk) / Translation (překlad): Afrikaans (afrikánština) - Tsjeggië Albanian (albánština)  - Çekia Aragonese (aragonština) - Chequia Belorussian (běloruština) - Чзхія Breton (bretonština) - Tchekia Bulgarian (bulharština) - Чехия Croatian (chorvatština) – Češka .... atd.........  Celý seznam na: https://czechia-cesko.webnode.cz/czechia-a-ostatni-jazyky/

 

Líbí se Vám pro Českou republiku jméno Bohemia více, než Czechia? Sice je to nesmysl, ale jak říkal už Jan Werich, to je blbý, to se bude líbit. Hlavně se těším na to, co na Bohemii jako jméno České republiky řeknou Moravané. Ještě rádi budou pořádat demonstrace na podporu jména Czechia. Pro ty, kteří nechápou, o co jde: Česko = Čechy+Morava+Slezsko, anglicky Czechia = Bohemia+Moravia+Silesia.

 

 

BYZNYS - Bude jméno Czechia fungovat i v byznysu? Ano, jméno Czechia doporučuje i celá řada profesionálů z řad byznysmenů. Ověřili si, že z marketingového hlediska jméno Czechia může v některých oblastech fungovat lépe, než jméno Czech Republic.  - Názory odborníků na marketing zde:  https://archiv.ihned.cz/c1-20667600-image-chce-to-tahnout-za-jeden-provaz-a-odfouknout-bublinky - Firmy, které už jméno Czechia používají zde: https://czechia-cesko.webnode.cz/firmy-se-jmenem-czechia/ - Více zde: https://czechia-cesko.webnode.cz/marketing/

 

CZECHIA? Proč ne? CZECHOSLOVAKIA se v roce 1993 rozpadla na dva státy - CZECHIA (Česko) a SLOVAKIA (Slovensko). Pro všechny, kterým připadá jméno Czechia neobvyklé, doporučuji k přečtení tyto NÁMITKY A ODPOVĚDI: https://czechia-cesko.webnode.cz/strucne-a-jasne/

 

Cizinci jménu CZECHIA rozumí. Nejde o to, co se komu líbí, ale co je spravně, a kde se jaké jméno použije. Do seznamů, v nichž jsou krátká jména států, prostě dlouhé politické jméno nepatří, a já se stydím za všechny Čechy, kteří to nechápou.

 

Názory v angličtině:

Great, but i have prefer short name "Česko" in Czech language, Czechia /check-i-ya/ in English. Czechia is official short name of our country, Czech Republic is only political name. Every republic of the Europe prefers own short name. Czechia is maybe uncommon name, but that's no reason to his rejection. Feelings can not take precedence over the right facts. And most importantly, name Czechia is commonly used. Here is a big overview of WEB links: https://czechia-cesko.webnode.cz/english-web-links/

 

OK, very good. Czechia is correct official short name of the Czech Republic. Czechoslovakia? No. In 1993 was divided into Czechia and Slovakia. Czechia is a country with a thousand-year tradition. The Republic? Yes, but it is just a political regime, a 100 years old.  Some people call our country „Czech“, which is wrong. „Czech“ is an adjective, the name of the inhabitant of Czechia and of the Czech language, but surely not the country name.

 

Czechia is maybe uncommon name, but that's no reason to his rejection. Feelings can not take precedence over the right facts. The name Czechia is absolutely not a new thought of present politicians.  Czechia is very traditional independent and proud name with a thousand-year tradition.  A symbol of Czech kingdom which includes Bohemia and Moravia.

 

Non democratic vote about the name Czechia? Easily confuses with Chechnya? Czechia = Čechy = Bohemia??? All of these arguments are myths. See more: https://www.go-czechia.com/