CZECHIA A CZECH

 

 

Nejznámější předsudky o jménu Czechia:

1)  Czech Republic je údajně tradiční název... 

Ne,  to není žádná tradice, ale novodobý zlozvyk, starý pouhých 25 let. Tradičním jménem, které pochází z latiny, je naopak Czechia.

 

2)  Politický název Czech Republic prý užívá každá česká reprezentace...

Ne, to už neplatí. Několik sportovních svazů už přešlo na krátké jméno Czechia (Rugby, Ballhockey, Kin-ball). Jméno Czechia se ve světě pro svoji podobnost se známým jménem Czechoslovakia nezadržitelně šíří. Pro preferenci dlouhého politického jména neexistuje žádný racionální důvod.

 

3)  Czechia je prý jen “varianta” jména naší země...

Ne, stejně  jako např. France není jen variantou jména French Republic. Czech Republic a Czechia jsou dva různé a rovnocenné typy názvů určené pro různé účely: dlouhé se má užívat jen v politice a v úředním styku, a krátké ve všech ostatních případech (sport, kultura, věda aj.) Obě jména jsou oficiální a registrované u OSN, stejně jako Česká republika a Česko. Krátké názvy států se celosvětově užívají mnohem častěji, než názvy politické.

Bezduché nadužívání politického názvu naší zemi vytrvale škodí. Je velmi smutné, že i státní instituce, jako je Česká televize, se neřídí jasným doporučením Ministerstva zahraničí, kde používat krátké jméno:  https://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vztahy/verejna_diplomacie/jak_na_cesko_v_zahranici.mobi

Naše země nemá za 25 let existence jasnou značku. Kostrbaté “ Made in the Czech Republic”  se za 25 let neuchytilo a to nás jak v exportu, tak v turistickém ruchu, dlouhodobě poškozuje. Naštěstí se ukazuje, že zdravý rozum začíná vítězit. Stále více lidem totiž krátké jméno země vyhovuje a chtějí ho používat. A to ve všech jazycích: Česko, Czechia, Tschechien, Tcheque, Cechia aj.

Pokud se o historických i společenských souvislostech chcete dozvědět více, doporučujeme následující článek předního odborníka na tuto problematiku, našeho velvyslance ve Švédsku Jiřího Šitlera:
https://www.pressreader.com/czech-republic/lidove-noviny/20170701/281973197671948

* * * * * *

 

Video:   "Czechia, not Czech"

https://www.youtube.com/watch?v=FNitQu8-PSw

 

Video:   "Czechia, tedy Česko"

odkaz zde

 

 

 

Nahoru #
Home page #