CZECHIA A SPORT

Ve sportu všechny republiky používají krátká jména - ve svém jazyce, i v angličtině: Slovakia - France - Croatia - Italy - Germany - Austria - Greece ...  Kdy se přidá i Česko (Czechia)?  I v dobách Československé republiky (Czechoslovak Republic) se krátké, jednoslovné jméno používalo - Československo (Czechoslovakia). Je tedy logické používat krátké jméno státu i dnes:

 

 

Zásadní info pro sportovce: 

Prestiž a nezávislost jména Česko/Czechia vytrvale trpí dezinformacemi od jeho odpůrců. Každý, kdo se naopak za toto logické a správné krátké jméno postaví a podpoří ho, si zaslouží uznání a vděk. Ukazuje se, že dosud užívaný pojem Czech Republic je zpolitizovaný.

Do sportu patří krátká, nepolitická jména států. Řídí se tím všechny státy - proč tedy jen Česko stále do názvu státu, které je na dresech sportovců, tlačí politické označení - t.j. republiku? Když je na výsledkových tabulích Austria či Slovakia, měla by být i Czechia - jako kdysi Czechoslovakia. Česko, angl. Czechia je jméno státu, které je záměrně diskreditováno. 

 

Nechávat politické jméno vedle nepolitického je opravdu nevhodné.

Dokud jsme neměli krátké jméno schválené, nebyla jiná možnost, ale vždy šlo o dočasný provizorní stav. Nyní jsme ale v očích celého světa za podivíny, protože všichni už vědí, že krátké jméno máme a nechápou, proč ho nepoužíváme. Co na to sportovní svazy? Ukážou svou odvahu, jak se na sportovce - bojovníky sluší, a začnou koečně prosazovat krátké a nezávislé jméno?

 

Česko není Czech. Proč?

Protože Česko je anglicky "Czechia"!  "Czech" je pouze Čech, čeština, nebo český (-á, -é).

 

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200167487-4008d41054/Czechia_SPORT-!.JPG

 

Pozor na zlozvyky - krátké jméno státu není Czech, ale Czechia

Pozor na zlozvyky - krátké jméno státu není Czech, ale Czechia

Více zde: https://czechia-cesko.webnode.cz/sport-czechia/

Ano - krátká jména svých států používají sportovci na celém světě. Ale pozor - krátké jméno našeho státu - Česko, není Czech, jak se mylně částečně vžilo. Czech je Čech, česká (-ý,-é), nebo čeština.  Česko je ale jedině Czechia. (viz slovníky).   Zde je odstrašující příklad z tenisu, kdy ve finále Davis Cupu v roce 2012 zřejmě hrálo celé Španělsko (Spain) proti jedinému Čechovi (Czech) - viz odkaz.

 

 

 

 

 

 
DRESY (NEJEN) PRO ČESKÝ HOKEJ - MODERNÍ ALTERNATIVA S KRÁTKÝM JMÉNEM STÁTU

Má být na dresu státní znak malý, či velký?  A má být na dresu vůbec nějaký státní znak? Na současném dresu státní znak není, jen jeho skica. Zákon ale ukládá, aby na dresu státní znak byl. Nebo alespoň název státu. Bylo by proto vhodné, aby název státu byl jasně čitelný. Což Czech Republic není - písmena se schovávají v záhybech látky a není to ideální. Název musí být krátký a výstižný. A ideálně česky. Tak, jak to mají sportovci jiných států - všichni v rodném jazyce zemí, které reprezentují:  Finové Suomi, Němci Deutschland, Rusové Россия, Poláci Polska, Bulhaři България, Chorvati Hrvatska, Turci Türkiye, Řekové Hellas. Jak je vidět, tak sportovní reprezentanti angličtinu používat nemusí. Ani republiku. To je přece politické jméno a ne sportovní. Všichni se obejdou bez toho, aby prezentovali, jestli jsou z republiky, či z království. Pokud je ale angličtina nezbytná, pak by neměl být problém se jménem Czechia - oficiálním překladem jména Česko. Přesto by lepším řešením bylo Česko. (vf)

 

 

   

Basketbalisté už mají na dresech Česko! (11.9.2020)

https://www.efotbal.cz

https://www.facebook.com/watch/?v=406216680340441&extid=eh4CzUDzeeveSYCi

 

 

   

Vláda ČR jednoznačně doporučuje:
Ve sportu (i jinde) doporučujeme používat jméno Česko, nebo anglický překlad Czechia:

 

1) Doporučení Ministerstva zahraničí je jednoznačně popsáno v článku "Jak na „Česko“ v zahraničí?" Z 29.11.2016 (bod 5.2.):

https://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vztahy/verejna_diplomacie/jak_na_cesko_v_zahranici.html

Píše se zde o vhodnosti používání krátkého jména zejména v kultuře, ve sportu, ve vědě, ekonomice apod.:

5.2 KRÁTKÝ název státu je tedy vhodné používat zejména:
    na sportovní výstroji, oblečení a dresech,
    na výsledkových listinách,
    při sportovních komentářích a interview,
    tam, kde i ostatní země používají krátký název.

 

 

2) Dalším vládním doporučením podpořeným odbornými expertizami je dokument Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) "Koncepce podpory sportu 2016-2025 MŠMT"

https://www.msmt.cz/sport-1/koncepce-podpory-sportu-2016-2025

3.7 Oblast 7  - Konkurenceschopnost sportovní reprezentace ČR,
Strategický cíl 4:

"V návaznosti na notifikaci překladů názvu krátkého jména České republiky na „Česko“ do databází OSN je třeba motivovat sportovní svazy, Český olympijský výbor, Paralympijský výbor a Českou asociaci univerzitního sportu pro jejich používání a dále tyto subjekty podporovat při státní reprezentaci."

  

 

Do sportu politické jméno státu ("republika") nepatří. Používání politického jména Czech Republic ve sportu je jen zlozvyk.

Republik je na světě mnoho, ale Česko jen jedno.  "Republika" není jméno, ale označení aktuálního politického systému Česka. Ale politika do sportu nepatří.  Zato Czechia ano. Pro cizince je krátké jméno Czechia [čekia] stejně praktické, jako jméno Česko pro nás - pro Čechy. Všichni rádi jednoslovný název použijí, když zjistí, že existuje. Česko / Czechia / Tschechien  apod. je schválené a pro sport doporučené jméno státu. Stejně jako např. státní znak, či vlajka. O tom, že jméno Czechia je mj. vhodné i pro sport potvrzuje i Ministerstvo zahraničí - viz doporučení "Jak na Česko v zahraničí?".  Některé sporty už na jméno Czechia přešly a slaví s ním úspěchy.  Připomínáme, že pokládat sportovcům otázku, jaké jméno státu se jim líbí více, a které méně, je špatné a velmi neprofesionální, protože k objektivní odpovědi musí být sportovci nejprve předem seznámeni se všemi výhodami obou variant. A je jasné, že když výhody jména Czechia neznají, jejich odpovědi budou preferovat spíše to, co znají, a na co jsou zvyklí. Naproti tomu ti, kteří se s výhodami krátkých jmen, Česko a Czechia, seznámili, byli jednoznačně pro, aby se ve sportu začala tato krátká jména používat.

 V mnoha sportech se naštěstí již Česko a anglicky Czechia objevuje:

 

 

RAGBY:


Od konce roku 2017 se v ragby začalo v anglicky psaných a mluvených textech používat nepolitické jméno CZECHIA. Věřme, že zdravý rozum zvítězí a brzy se přidají i další sportovní svazy. Vždyť ve sportu se vždy používala krátká, nepolitická jména států. Je čas přestat být posledním státem, který své vlastní nezávislé jméno v angličtině - Czechia - téměř nepoužívá a naopak i ve sportu trvá na politickém jménu, čímž zbytečně zamlčuje celou svoji tisíciletou předrepublikovou historii, za kterou se rozhodně stydět nemusíme. Ragbisté to pochopili, výborně! Ať žije nejen republika, ale především Česko - Czechia!

 

 

BASKETBAL:

https://www.trops-sport.cz/basketbalovy-dres-czechia/
HOKEJBAL:
 


KIN-BALL:  
KULTURISTIKA
BIATLON:

 FOTBALLEDNÍ HOKEJ


LYŽOVÁNÍ
 • 4.ledna 2017 pořádala Mezinárodní lyžařská federace v Záhřebu velkou oslavu k 50.výročí založení Světového poháru v alpském lyžování.  Účastnilo se i Česko (Czechia).
   
 • VIDEO ZDE:  https://youtu.be/21wyLaQyXSI

   

  https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200197842-d676dd770c/Czech%20Team-Czechia-SPORT-%2050%20yrs%20FIS-ico.jpg   
ŠACHY (rok 1909)
 • https://czechia-cesko.webnode.cz/Duras-Cechija

  Důkaz, že Czechia není novotvar, ale jméno s dlouhou tradicí:

  Šachový turnaj  Чехия - Голландия (Česko-Holandsko), Petrohrad 1909.
  Šachista Oldřich Duras reprezentuje Česko (v ruské variantě tohoto jména, t.j. Čechija - Чехия)
  Už za Rakouska-Uherska bylo území dnešního Česka v zahraničí prezentováno
  jako Czechia, Tschechien, Чехия apod.
   
VZPÍRÁNÍ - STRENGTH WARS Czechia vs. Slovakia
VOLEJBAL:
INLINE HOKEJ

Krásné dresy Czechia - a také bez výmluv, že by to bylo drahé. Nebylo!

 https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200192577-e13dde237b/Mistrovství%20světa%20v%20inline%20hokeji%20v%20Kanadě%202004.jpg 

Foto: Mistrovství světa v inline hokeji v Kanadě 2004.
 

 

AMERICKÝ FOTBAL:

- Americký fotbal, Mistrovství Evropy

 

LASER GAME:

- Laser Game


IRONMAN:  World Championship Hawaii 2016

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200190212-43802447a4/Ironman%20World%20Championship%20Hawaii-!.jpg

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/system_preview_detail_200190211-9dd439ecd6/Ironman%20World%20Championship%20Hawaii-ico.jpg


 
 

FANOUŠCI A ČESKO

Jméno Czechia zní hrdě! Pochází z latiny, má tedy dlouhou tradici.  Jsme jedna velká sportovní rodina - fandíme národnímu Teamu Czechia. Sportovci, bojujte proto za Česko.  A v cizině za Czechia. I fanoušci místo Česká republika skandují ČESKO, ČESKO   (video zde)
 

 https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200182394-a681ca8740/Hokej-Czechia-fanoušek.jpg 

 

 https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200182389-92fba94f03/ČESKO%20DO%20TOHO.jpg 

     

 

 

 
 

KAUZA "CZECH TEAM".

CZECH TEAM? OK, ALE PROČ NE ČESKO?  NATIONAL TEAM OF CZECHIA.

Team Czechia - neboli "Reprezentační tým Česka" = Tým nejlepších sportovců reprezentujících Česko.
Označení "CZECH TEAM" není úplně přesný. Vždyť jde o reprezentační, a tedy nikoli libovolný český tým.
Reprezentace je především o hrdosti na jméno země na hrudi  - Česko, Czechia, Tschechien, Tchéquie.

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200194923-38b7739b0d/Hrdost%20na%20Česko-BILLBOARD-ico.JPG

 

CZECHIA - PODOBNĚ JAKO CZECHOSLOVAKIA, NEBO SLOVAKIA:

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/system_preview_detail_200194922-bb957bc8de/Czech%20team%20SLOVAKIA%20logo-ico.jpg

Proč ve většině sportů nejsme TEAM CZECHIA, jako je TEAM SLOVAKIA, nebo TEAM NEDERLAND? Proč jsme kontroverzní CZECH TEAM? Toto označení - tedy český tým - NENÍ jen reprezentace, český tým je každý tým, tedy i každá sestava každého klubu v Česku. Slogan CZECH TEAM prostě degraduje a potírá skutečnost, že jde o výběr nejlepších českých sportovců - reprezentantů, že nejde jen tak o nějaký libovolný český tým. Slogan CZECH TEAM by neměl být propagován na úkor jména naší země ČESKO, nebo CZECHIA - když už to musí být anglicky.

 

 

NÁŠ STÁT SE NEJMENUJE "ČESKÝ TÝM", ALE ČESKO.

Český tým není totéž, co Rakousko, Švédsko, či Rusko, ani totéž co Rakušané, Švédové, č Rusové.

Buďme hrdí na to, že jsme Češi a žijeme v Česku. Sportovní moderátoři, kteří ke kontroverznímu sloganu "český tým" přidají i Čechy a Česko, budiž považováni za skutečné profesionály, na rozdíl od těch, kdo pouze a výhradně jenom "českorepublikují, či českotýmují".

Výzva ke "sporťákům":   Když už musíte při komentování zápasů "nároďáku" použít pojem "tým", nezapomínejte alespoň na slůvko "národní", tedy český národní tým. Ale míchat "tým" se jménem jiného státu je asymetrická ohavnost. Český tým nehraje s Rakouskem, ale když už, tak s rakouským týmem. A s Rakouskem hraje Česko. A Rakušané s Čechy.

 

Sportovci, bojujte nejen za sebe, ale i za Česko.

Dejte najevo svoji národní vyspělost a hrdost na celou historii Česka, nejen na posledních pár let republiky.    Mnozí již začali – např. národní reprezentanti kin-ballu, hokejbalu, Alpine Ski - lyžařiragbistéjudisté, lukostřelci, či in-line hokejisté.

 

CZECHIA A FOTBALOVÝ ČASOPIS HATTRICK / eFotbal.cz

Nová hymna? Užívejte raději krátké jméno státu: Česko, anglicky Czechia.
(viz odkaz na skvělý článek).

 

 

ČR není jen Česká republika, ale také Kostarika

V cizině zkratku CR raději nevytahujte - je to totiž  mezinárodní značku Kostariky (Costa Rica). Pokud přesto chcete používat zkratku, zvolte CZ. Lepší je ale uvádět ČESKO, CZECHIA. 

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200207509-4751148521/CR-costa_rica_oval%20a%20ananas-ico.jpg

 

Chcete sport bez korupce a bez politikaření? 

Nabízí se elegantní řešení - stačí ve sportu přestat používat politické jméno Czech Republic a zvyknout si na stálé, nepolitické, nadčasové a nezávislé jméno Czechia.  A navíc:  Všechny republiky a království světa ve sportu používají jen krátká zeměpisná jména - např. SVERIGE, RUSSIA, HELLAS, AUSTRALIA aj. Politická jména na hřiště opravdu nepatří. Zeměpisným jménem naší země je Česko, anglicky Czechia - jméno pro sport naprosto ideální.


https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200209570-94aa995a1e/Politická%20jména%20do%20sportu%20nepatří-01.jpg

 

Stačí se rozhlédnout: Všechny ostatní normální státy  v běžném životě i ve sportu skutečně používají jen krátká - t.j. nepolitická jména. Krátce a odvážně, jak se na sportovce sluší:  GERMANY, KENYA, FRANCE, RUSSIA, CHINA, BRASIL, SPAIN, PORTUGAL, GREECE: 

 

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200209571-b9a7fbae33/Politická%20jména%20do%20sportu%20nepatří-02.jpghttps://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200209572-8b9e28c97e/Politická%20jména%20do%20sportu%20nepatří-03.jpg

 

Logicky do této řady patří i CZECHIA. Ne proto, že krátké jména používají ostatní, ale proto, že už nadále nechce dávat najevo dosavadní sebestřednou a zdánlivou republikánskou odlišnost, protože ta žádnou odlišností není. Republik je na světě cca stopadesát.  Česko používáním krátkého jména nikoho nenapodobuje, jen se chce odlišit od ostatních republik svým vlastním jménem. Když je French Republic krátce France a Russian Federation - Russia, tak i Czech Republic lze prezentovat krátce jako Czechia:

 

 

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200178635-053cc06339/Morava-znak-ico.jpgPro jméno Czechia jsou i sportovci z Moravy (pokud neuvěřili lžím šířených některými manipulátory),

protože souhlasí s tím, že jméno Czechia logicky přesně zapadá mezi ostatní jména států (Austria, Croatia, Slovakia) a zároveň obsahuje slovní základ vycházející ze všeho českého: I sportovci z Moravy reprezentují Českou republiku, mluví česky, při výhře zpívají "Země česká, domov můj" a hrají za český národní tým - nikoli jen za Moravu, či za Čechy, ale za celé Česko – anglicky Czechia.
Pozn.: To, že je Morava českou zemí,
není důkazem jakési nadřazenosti Čechů nad Moravany, ale historickým faktem, s nímž normální chytří lidé nemají žádný problém. Území České republiky = České země = Česko.

 

Politický název Czech Republic patří do politiky, ale ne do sportu.

 

Používání politického jména Czech Republic ve sportu není šťastné. Jde totiž jen o jméno relativně mladého politického režimu a nevystihuje slavnou historii státu před rokem 2003. Jeho používání - navíc psané  malými písmeny - opravdu k dobré reprezentaci našeho státu nepřispívá. Používejme proto i my nepolitické, jednoslovné jméno, stejně jako ostatní státy. Dříve jsme to uměli: Czechoslovakia. A umíme to i dnes: Czechia. 

 

Dnes jsme ve stavu, kdy se urputným vyžadováním politického jména zařazujeme po bok rozvojovým republikám z Asie a z Afriky, které se také republikou v názvu chlubí. Oni ale nemají žádnou slavnou předrepublikovou historii, ale my ano! Nepomáhá ani doporučení vlády sportovním svazům, aby politické jméno nepoužívaly. Chybí totiž větší osvěta zdůrazňování výhod jména nepolitického, nadčasového. Možná proto, že chybí i větší hrdost na svou zemi. Ale chybí i povědomí o rozdílu mezi politickým a zeměpisným jménem. Sportovci neváhají reprezentovat politický režim (republiku), ale když slyší jméno své země, na které by měli být hrdí (Czechia), tak je to prý tahá za uši. Někde je něco špatně.

 

Právě pro vedení sportovních svazů, je tolerance tohoto asymetrického stavu, (kdy jedině naše republika trvá na tom, aby se slovo "republika" objevovala v názvu státu vždy a všude) velmi špatnou vizitkou, s níž se v budoucnosti, až se jméno Czechia prosadí i bez jejich pomoci, nebudou rádi chlubit. Apelujeme proto na všechny sportovní funkcionáře, ale i na další zodpovědné manažery a politiky, aby se ve vlastním zájmu zasadili o propagaci výhod plynoucí z používání krátkého jména. Všechny státy Evropy už výhody krátkých jmen pochopili. Je smutné a trapné sledovat, jak se bráníme přirozenému vývoji.
 

Malá republika, jméno s malými písmeny. Nebo raději velké Česko, hrdá Czechia?

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200198354-79ae37aa94/Reprezentace%20za%20Czechia%20nebo%20za%20republiku.jpg

V historii měl koncovku -ia skoro každý stát Evropy - viz historická mapa států.  A dodnes existují státy s touto koncovkou po celém světě. Koncovka -ia totiž nepochází z Východu, ale z latiny.  A ve sportu se používá běžně:   SLAVIA, VIKTORIA, BORUSSIA Dortmund, FC ASTORIA, VALENCIA, WESTFALIA apod.

 

 

FOTBALOVÍ BOSSOVÉ STÁLE TLAČÍ POLITICKÉ JMÉNO STÁTU A IGNORUJÍ ČESKO

FAČR ignoruje dohodu se státem!

eFotbal.cz » 14.11.2016

A-tým : Jarolím se novot nebojí. FAČR ale ignoruje dohodu se státem - odkaz:
https://www.efotbal.cz/clanek-171595-Jarolim-se-novot-neboji.-FACR-ale-ignoruje-dohodu-se-statem-.html


Předseda České unie sportu Miroslav Jansta během roku 2016 jasně a opakovaně řekl, že sportovci jsou ochotni jméno Czechia začít používat, ale potřebují k tomu manuál od ministerstva zahraničí, nebo MŠMT.  Ministerstvo zahraničí proto tento manuál připravilo. (Celý text manuálu zde).   Přesto se z ministerstva ozývají hlasy, že jde jen o doporučení a že oni nejsou ti, kdo by to měli sportovcům nařizovat. A proč ne, když to po nich sportovci chtějí? Stačí jen jasně říci, že se jméno Czechia má začít používat. Ministerstva ani sportovci se nemají čeho bát. Česko, anglicky Czechia je oficiální a spisovné krátké jméno jméno naší země.

 

KDO VYUŽIJE SKRYTÝ PRODEJNÍ POTENCIÁL?

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200182414-6ae7f6bddb/Thomas%20Müller%20-%20Czechia.jpg

TIP PRO PRODEJCE Z FAN-SHOPŮ:

I německý profesionální fotbalista Thomas Müller ví, že Česko je Czechia. Co by za takovou reklamu mnohé firmy dali!  Když T.Müller řekne, že používá Czechia, každý fotbalový fanoušek musí zpozornět a minimálně si položit otázku:  Mohu si někde koupit třeba šálu s nápisem Czechia? Myslíme si proto, že jméno Czechia skýtá obrovský marketingový potenciál - nová trička, fandítka, trubky, vlaječky, klobouky. Sponzoři národního fotbalového mužstva i všichni prodejci by jistě uvítali, kdyby se předměty z fan-shopů prodávali více. Recept je snadný!  Obměnit pro novou sezónu sortiment, natisknout na všechno Czechia a vhodnou formou to dát fanouškům na vědomí, aby nové věci sami chtěli. Je logické, že každá novinka zaujme, má-li vhodnou reklamu. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dává zelenou oběma názvům - Czech Republic i Czechia. Tak proč na jménu Czechia nezkusit postavit svůj byznys plán?

 

 

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200188056-088b909847/Suvenyry_a_tricka.jpg

 

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200194878-c04f1c148e/SLAVIA.jpg

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200203191-44216451d2/ISF%20World%20Scholls%20Football.jpg

Czech School Sports Clubs Association (ASSK)

ASSK is the Czech Authority for the Schoolsport in Czechia. It organises schoolsport competitions accross the country, it has organised 10 ISF WSC since 1997.

 

 

„Země česká“, aneb „Český hokejový tým“, ale ne Česko? - ODKAZ NA ČLÁNEK ZDE.

 

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/system_preview_detail_200182375-3e1143f093/470407895_10_slide.jpg

 

 

 

Peněz je ve sportu pro jméno Czechia na dresech dost. Žádné výdaje navíc, jen samé výhody.

Kdo tvrdí opak, buď není informován, nebo záměrně lže. Nehledě na to, že sportovní svazy dostaly navíc dvě miliardy - peněz tedy mají dost. (viz odkaz) Ale ono není nutné nic okamžitě přejmenovávat, stačí jen začít s postupnou obměnou, která nevyžaduje ani korunu navíc.

Sportovní mýtus č.1 - Sportovní svazy prý potřebují 200 miliónů na to, aby na dresech bylo Czechia...

Skutečnost: Nové dresy sportovci potřebují vždy, když je roztrhají. A zadarmo nejsou nikdy. Jestli je na nich napsáno Czech Republic, nebo CZECHIA, nemůže cenu nových dresů zdražit, jak podivně argumentuje ČOV a sportovní svazy! Navíc sportovci v roce 2017 dostali 6 miliard - mj. i na nové dresy!

Sportovní mýtus č.2 - Sportovním svazům se Czechia nelíbí, a tak ji používat nemusí.

Skutečnost:  Argumentace Českého olympijského výboru o tom, že se Czechia používat nebude, protože se sportovcům nelíbí, a proto jí používat nemusí, je stejně nesmyslná, jako by byla argumentace Ministerstva dopravy o tom, že se např. nebudou zvyšovat pokuty za rychlost, protože se to řidičům nelíbí... 

 

 

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200212359-8ad288bce2/trikolora.jpg

►►►  Jsem sportovec. Jak mohu být hrdý na svoji vlast? Jak mám projevit své vlastenectví a vztah k Česku?

Jedině propagováním JMÉNA ZEMĚ, za kterou hraji, běhám, skáču, plavu nebo střílím. Nikoli za libovolný český tým (czech team), ale za Národní tým Česka (Czechia National Team).  Také nefandíte pražskému týmu (Prague team), ale Spartě, nebo Slavii. Stejně jako pražský tým není jméno klubu, tak český tým není jméno reprezentačního výběru Česka!  Není german team, nebo french team, ale Germany, nebo France! My máme tým Česka. Nebo anglicky Team Czechia:

 

 

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200212359-8ad288bce2/trikolora.jpg

Nejsme jedinou republikou světa.

Republikovat není nutné - jiné republiky ve sportu také nerepublikují.

 

Mnoha sportovcům se už jméno ČESKO / CZECHIA skutečně začíná líbit. Přidáte se?

Chcete i nadále při mezistátních zápasech dělat reklamu politickému režimu - republice, např. různými slogany se slovem "republika" na dresech, nebo byste raději svobodně bojovali za svoji vlast a zviditelnili její vlastní jméno - Česko (anglicky Czechia)? Stačí jediné - až doslouží staré dresy s republikou, tak objednat nové, s nápisem Česko, nebo Czechia. Cena dresů se kvůli tomu rozhodně nezvýší, ale vaše sebevědomí ano.  Vždyť například i každý hrdý sportovec z Chorvatské republiky, nebo z Rakouské republiky nosí na hrudi, či na zádech jméno Croatia, či Austria. Ukažte soupeřům svoji sílu s podobně zvučným jménem Czechia! Navážete tak zároveň na předchozí známé krátké jméno Czechoslovakia.

 

 

Výhoda jména Czechia před dlouhým jménem Czech Republic ve sportu:

S nVíce zde: https://czechia-cesko.webnode.cz/sport-czechia/

Výhoda jména Czechia před dlouhým jménem Czech Republic ve sportu:

S nadčasovým jménem Česko / Czechia  se dají popisovat úspěchy českých sportovců všech politických režimů, které kdy na našem území existovaly. Naopak se jménem "Česká republika" před rokem 1993 nelze spojovat žádné sportovní aktivity, protože samostatná Česká republika (Czech Republic) tehdy neexistovala.

 

V cizině se při sportu krátké, zeměpisné názvy států používají zcela běžně:

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200210509-865f587591/Davis%20Cup%202017_Netherlands-Czechia.jpg

 

Krátké jméno Czechia se už začíná používat i u nás

►  Nejen cizinci, ale už i mnozí Češi zjistili, že používat ve sportu politické jméno Czech Republic není úplně vhodné. Zvláště, když se nabízí tak skvělá alternativa - jméno Czechia. Jméno, které je symbolem svobody a nezávislosti na politické situaici. Pro sport ideální.

 

 

MISS REPUBLIKY - ALE Z JAKÉ?

- Jméno Czech Republic je pro cizince špatně zapamatovatelné, protože je zaměnitelné s jakoukoli jinou republikou světa.
Foto: Problém snadné zaměnitelnosti jména Republic na Miss Universe...

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200194565-a0bd4a1b62/Republika%20-%20ale%20jaká-!-ico.jpg

 

 

Víte, že světoznámé jméno CZECHOSLOVAKIA nebylo v Ústavě ČSR? Přesto bylo stejně oficiálním krátkým jménem našeho státu, jako je dnes CZECHIA.

Protože zákon umožňuje jméno CZECHIA např. ve sportu používat, je vhodné toho využívat, i když to povinné není. Dříve ale také nebylo ze zákona povinné používat ve sportu krátké jméno CZECHOSLOVAKIA - a přesto se např. v televizní grafice úspěšně používalo (viz odkaz z roku 1986) a lidé toto krátké jméno milovali, přestože v době, kdy bylo nové a nezvyklé (po roce 1918), ho označovali za strašné. Podobnost se jménem Czechia je i v tomto ohledu naprosto zřejmá. Na nezvyklé názvy si lidé musí zvyknout. Je běžné, že názvy, které jsou zpočátku odmítány, se časem naopak stanou velmi oblíbenými. Czechoslovakia, Czechia, Slovakia.

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/system_preview_detail_200186875-ea07beb030/Tenis-Czechoslovakia.jpg

DŘÍVE CZECHOSLOVAKIA (foto z roku 1986), DNES CZECHIA.
Slovo "Republic" je politické. Nebylo a není nutné ho používat vždy a všude.

 

 

 

CZECHIA:  MALÝ KROK PRO SPORTOVCE - VELKÝ KROK PRO PREZENTACI ČESKA.

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200191483-b616ab7122/Davis%20Cup-CZECHIA-VELKÝ%20KROK_ico.jpg

 

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200186951-e7a50e89e7/Dresy%20-%20We%20are%20Czechia_ico.jpg

 

Většina cizinců se jménem Czechia nemá problém. I když to slyší poprvé, tak říkají, že to je logické, že chceme používat krátké jméno státu. A Češi? Ti, kteří si na jméno Czechia zatím zvykají pomaleji, by měli vědět, že jde o normální překlad Česka, který je ve slovnících, v normách ISO, v OSN, v UNESCO a jinde, takže není žádný důvod se krátkého jména obávat.

 

SLOVENSKÁ REPUBLIKA se svým krátkým jménem SLOVENSKO - anglicky SLOVAKIA žádný problém nemá. (viz např. odkaz). Ukažme Slovákům, že republiku také na dresy dávat nemusíme!

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/system_preview_detail_200190046-66cad67c46/DRES-SLOVAKIA-2.jpg

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/system_preview_detail_200190492-251bf26152/KIN-BALL%20CZECHIA%20A%20SLOVAKIA--ico.jpg

 

 

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200192483-3b4b83c45c/Olympic%20Parks%20in%20Czechia-ico.jpg

 

POLITIKA  (A POLITICKÉ JMÉNO) DO SPORTU NEPATŘÍ

Do sportu se používáním jména Czech Republic neustále zatahuje politika, což bývá zvykem v nestabilních či v nově vzniklých státech. Po vzniku samostatné České republiky roce 1993 se to dalo pochopit, ale dnes už je to překonané a nepřijatelné.  Ano, jsme na dlouhé jméno zvyklí, ale zkusme být moderní!  Nechme jméno Czech Republic jen na jednání diplomatů. Do sportu patří Czechia. Anebo Česko - viz odkaz na článek o vhodnosti krátkého jména od redaktora Martina Bibena ze serveru Aktuálně.cz.

 

Proti politice ve sportu je např. i Štěpán Škorpil, sportovní komentátor:

O tom, že politika v jakékoli formě (tedy např. i politické jméno země Czech Republic) a sport nejdou dohromady, mluvil ve studiu Frekvence 1, 10.8.2016:

"Politika do sportu nepatří. Sportu nesmírně škodí, když do něj politici strkají prsty."

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200182411-d846ada3df/Štěpán%20Škorpil-!.jpg

A vidíte - sportovci dodnes nemají na dresech ani Česko, ani Czechia - jen politické jméno Czech Republic, či neformální označení družstva CzechTeam, které nemá s názvem státu nic společného...

 

 

Je načase, abychom přestali být jedinou republikou, která odmítá dát svým sportovním reprezentantům na dresy krátké jméno státu. Představitelé sportovních svazů, buďte odvážní jako ti, kteří denně dřou na hřištích! Jméno Czechia má potenciál být pro sportovce jménem atraktivním a moderním, s nímž se jistě rádi ztotožní, když se jim vysvětlí, proč je jméno Czech Republic pro sport  nevhodné.

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200182407-8a2bf8b24e/SPORT-KRÁTKÁ%20JMÉNA%20JSOU%20COOL-m.jpg

 

 

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200182379-45dc846d7f/BUS%20ČESKO%20-%20RUSKO.jpg

Autobus - ukázka správného použití krátkých názvů: Česko – Rusko:

Absurdní je, že anglicky se přesto stále říká:  "Czech Republic – Russia".  Tato asymetrie je naprosto zjevná a je trvale neudržitelná.  Každý si totiž může ve slovníku snadno najít, že Česko je anglicky Czechia. Předstírat, že jméno Česko nemá anglický překlad je zbytečné (a hloupé). Stále více lidí volá po tom, aby se délky názvů států ve všech jazycích sjednotily a používaly se buď jména všechna dlouhá, nebo všechna krátká. Vzhledem k tomu, že lidé raději zkracují, je jasné, že vítězí druhá verze - všechna krátká!

 

E-SHOP pro fanoušky:

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/system_preview_small_200182419-d9515da496/Czechia-Bohemia%20and%20Moravia%20and%20Silesia-027.jpghttps://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200182424-96c5697c04/Czechia%20kšiltovka.jpg

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200182422-ce72dcf6c1/5P9cfHtp.jpghttps://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200182423-d5460d6452/17-placka_CZECHIA_eu.jpghttps://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200182403-ae4eaaf476/placka-czechia-228x228.jpg

https://www.trops-sport.cz/doplnky/sala-czechia-cesko

https://www.trops-sport.cz/ksiltovka-czechia-unisex?filter_tag=Czechia

https://obchod.vlastenci.cz/

https://www.czechmania.cz/produkt/256/placka-czechia

 

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200190540-edd19eeca5/SPZ-RZ-%20CZECHIA-e-shop.jpg

PODLOŽKA POD RZ (SPZ)

https://www.trops-sport.cz/drzak-spz-czechia/

 

 

 

OZVĚNY OLYMPIÁDY 2016 ...

Češi na OH 2016 v Riu nezklamali počtem medailí, ale neochotou prezentovat krátké a schválené jméno své země


Stále více se ukazuje, že z hlediska mezinárodní propagace státu je opravdu velkým problémem skutečnost, že na OH v Riu opětovně nemohli Češi přijít své zemi na jméno.

Přestože se už na jaře nejvyšší čeští ústavní představitelé v čele s prezidentem, premiérem a předsedy obou parlamentních komor dohodli, že v běžném styku, zvláště pak ve sportu, je vhodnější (jako u téměř všech států na světě) užívání jednoslovného, geografického názvu Česko/Czechia/Tschechien, Tchéquie, Chequia, Čechija atd., přestože to schválila vláda, přestože to bylo zapsáno do oficiálních seznamů jmen států Organizace spojených národů (OSN), na olympiádě Češi znovu po vzoru diktátorské KLDR vystupovali jako Czech Republic.

Měli to nejen na oblečení, které bylo, dejme tomu, už připraveno dříve, ale i v oficiálních výsledcích a protokolech.

A to navzdory tomu, že předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval i předseda FAČR Miroslav Pelta už na jaře podepsali s ministerstvem zahraničních věcí memoranda, v nichž se jasně a jednoznačně zavázali všude možně propagovat jednoslovný a praktický název státu Česko/Czechia/ Tschechien, Tchéquie, Chequia, Čechija atd.

Zástupci sportu na jednu stranu oprávněně žádají od státu vyšší příspěvky na svou činnost, na druhou stranu ale kašlou na to, k čemu se zavázali a co od nich státní představitelé chtějí.

Bohužel siale neuvědomují, stejně jako řada žurnalistických kolegů (Jakub Železný z České televize či Milan Vodička z MD Dnes budiž světlou výjimkou) i českých občanů, že absence jasného jednoslovného názvu v zahraničí je z hlediska propagace státu velikým průšvihem.

Dlouhých třiadvacet let nám tak ani cizinci nemohou přijít na jméno. Czech Republic? Šeková republika? Kontroluj republiku? Proč? Co to je? Czechoslovakia, to byla značka. Czechia by jí mohla být. Kdyby ji ovšem příslušní lidé patřičně propagovali a nebojkotovali jen proto, že se jim ten název z nějakého důvodu nelíbí nebo že na něj zkrátka nejsou zvyklí.„Nelíbí“ není argument – mně se také nelíbí, jak se anglicky řekne třeba slunéčko sedmitečné a nešťourám do toho.
 

Proč se Brazilci českým sprosťákům smějí?

 

Ostatně „líbí-nelíbí“ – na OH v Riu mělo Česko kvůli neustálému a nesmyslnému užívání politického názvu Česká republika v brazilské portugalštině vskutku báječnou reklamu.

Proč? Tcheca (Česká) se portugalsky čte ČÉKA, což je zároveň výraz pro dámské přirození. RepúblicaTcheca je tedy nejen Česká republika, ale také Republika dámského přirození. Neboli Republika Ku*da či Republika na p*ču - a to jistě není pro náš stát vizitka, pod jakou bychom se chtěli prezentovat. Lepší bylo říkat krátce Chéquia (Česko). Přesto kdosi moudrý rozhodl, že na olympiádě budeme raději za sprosťáky, kteří beze studu reprezentují svůj stát pod vulgárně dvojsmyslným „Tcheca“.

I na tomto příkladu je tedy vidět, že krátké jméno Česko je opravdu lepší, než politický (a v některých jazycích vulgární) název Česká republika, Czech Republic nebo RepúblicaTcheca.

„Slovo Tcheca má v portugalštině, bohužel, velice pejorativní význam a znamená něco opravdu velice sprostého,“ varoval už před časem Jan Procházka, generální ředitel státní pojišťovny exportních rizik EGAP. „Ve spojení Tcheca se slovem republika Brazilci, už tak veselý národ, padají do kolen,“ doplnil jej David Mucha, který v Brazílii zakládal pobočku jedné mezinárodní firmy.

Varovali marně, v Brazílii byli holt čeští olympionici vyslanci Republiky Ku.da. Když o tom tak přemýšlím, z tohoto důvodu je vlastně dobře, že těch medailí nezískali v Riu víc, byla by to ještě větší ostuda.
 

FAČR chce používat Czechia, potřebuje na to ale manuál


Na závěr ovšem vážně. Na semináři k používání názvu Česko/Czechia atd., pořádaném ministerstvem zahraničních věcí 30. června 2016, prohlásil ředitel komunikaci FAČR Ondřej Lípa: „Není sporu o tom, že je třeba, abychom ve sportu začali používat jednoslovný název Česko/Czechia. Můžeme s tím začít už při začínající kvalifikaci MS 2018, ale potřebujeme k tomu od zodpovědných činitelů manuál.“ Ve stejném duchu promluvil i předseda České unie sportu (ČUS) a šéf tuzemské basketbalové federace Miroslav Jansta.

Tak těm sportovcům, vážení zodpovědní úředníci,prosím pěkně, nějaký ten jednoduchý manuál už konečně pošlete (klidně vám ho zadarmo napíšu za hodinku sám)! Ať už přestanou ve světě tupě „republikovat“, vypadají při tom jako Kimovi vyslanci z KLDR. A ať už nejsme ve světě na žádných dalších OH za ku*dy.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

 

 

NEJSME  JEN TAK NĚJAKÝ "CZECH TEAM" -  JSME  "TEAM CZECHIA" !

Česká reprezentace, Česko, Češi, naši!
Pokud už se musí použít anglické slovo TEAM, tak jedině ve spojení ČESKÝ NÁRODNÍ TÝM, nikoli jen ČESKÝ TÝM. Tam, kde říkáme Švédi, Rusové, Fini, tak říkejme i Češi. V angličtině neříkejme jen Czech Team, ale Czech National Team!

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/system_preview_detail_200182412-c0d6fc1d05/Team%20Czechia-!!!.jpg

Zde jsou možné alternativy za výraz český tým:

Češi, Česko, tým Česka, česká reprezentace, český celek, český nároďák, český národní tým, český výběr, čeští borci, čeští sportovci, nároďák, národní mužstvo, naši, naši borci, naši hráči, naše hráčky, naši sportovci, naše mužstvo, naše reprezentace, reprezentace Česka, tým trenéra XY (fotbal), výběr trenéra YZ (hokej)...


 

Že to jde i bez českotýmování ukazuje tato reportáž. Báječné!  Děkujeme, Jane Smetano!

https://www.youtube.com/watch?v=ucy4vHerBuI&feature=youtu.be

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/system_preview_detail_200182377-b724db81f4/BBV-19.5-!.jpg

 

 

SPORTOVCI ČEKAJÍ NA POKYN SHORA, POLITICI ALE STRKAJÍ HLAVU DO PÍSKU:

https://domaci.ihned.cz/c1- 65536270-czech-republic-nebo- czechia-sportovci-cekaji-na- pokyn-shora-a-penize-na-nove- dresy-ministerstvo-se-k-tomu- ale-nema#disqus

 

https://zpravy.aktualne.cz/ domaci/czechia-nebo-czech- republic-sportovci-tapou-co- psat-na-dresy/r~ e6af56a0b61511e6b026002590604f 2e/v~diskuse/

 

 

PENÍZE NA NOVÉ DRESY JSOU.  CO NA DRESECH BUDE NAPSÁNO CENU NEOVLIVŇUJE.
(prosinec 2016)

Ministerstva se údajně nemají k tomu, aby dali sportovcům peníze na nové dresy se jménem Czechia. Jde o velkou fámu. Sportovci totiž v roce 2016 už od Ministerstva školství peníze navíc, za které by se mj. daly pořídit i nové dresy, dostali, a to šest miliard Kč (!!!), což je dvojnásobek toho, co šlo do podpory sportu v roce 2015. Zde to sděluje ministryně K. Valachová z MŠMT (ČT24, 6.12.2016). A navíc: nové dresy je potřeba po určité době pořídit tak jako tak (mj. i v souvislosti s požadavkem na umístění státního znaku na dres), takže o nějakých výdajích navíc nemůže být řeč. A to, zda na nových dresech bude nápis CZECH REPUBLIC, NEBO ČESKO, nebo CZECHIA, nemá na cenu dresů žádný vliv. Naopak by se dalo mluvit o tom, že méně písmen by mohlo cenu dresu naopak snížit.

 

Zdroj:  iHNED, 29.11.2016
Odkaz zde:  https://domaci.ihned.cz/c1-65536270-czech-republic-nebo-czechia-sportovci-cekaji-na-pokyn-shora-a-penize-na-nove-dresy-ministerstvo-se-k-tomu-ale-nema#disqus

 

 

Nejstručnější argument: Dříve Czechoslovakia, dnes Czechia a Slovakia.

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200190502-93ce294c91/Dresy%20bez%20republiky.jpg

 

 

Manuál MZV - podpora jména Czechia z Ministerstva zahraničí ČR (2016):

"Jak na Česko v zahraničí"  (manuál, kdy a jak používat krátké jméno).
Krátký název státu ČESKO, CZECHIA  je vhodné používat zejména:

 • na sportovní výstroji, oblečení a dresech,
 • na výsledkových listinách,
 • při sportovních komentářích a interview,
 • tam, kde i ostatní země používají krátký název.

Zdroj:  https://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vztahy/verejna_diplomacie/jak_na_cesko_v_zahranici.html

 

NEPOCHOPENÍ ZE STRANY ČOV A SPORTOVNÍCH SVAZŮ. KDY SE TO ZMĚNÍ?

  Bohužel  - výše uvedený manuál ČESKÝ OLYMPIJSKÝ VÝBOR (ČOV) zatím neprosazuje a místo toho argumentuje tím, že si v lednu 2017 provedl vlastní anketu mezi sportovními svazy, z nichž vyplynulo, že sportovcům se "více líbí" politické jméno (Czech Republic), a proto se manuálem řídit nebudou.

Je to stejné, jako kdyby se majitel klubu ptal hráčů, jak se jim líbí hrát a neřídil se doporučením trenéra. 


Věřme, že se toto změní, a Český olympijský výbor vydá jasná nařízení a současně začne i vyžadovat jejich plnění.
Nelze přece akceptovat, aby ČOV ignoroval odborné stanovisko Ministerstva zahraničí a vlády, která doporučuje jméno Czechia ve sportu používat, a která do sportu investuje ročně šest miliarda aby místo toho zohledňovalo laický, subjektivní a emotivní názor sportovních svazů (příjemci dotací od vlády), které jméno Czechia odmítají, aniž by je někdo seznámil s jeho výhodami. 

Používání politického jména (Czech Republic) je v Evropském, ale i celosvětovém kontextu, střelbou do vlastních řad, kterou nelze hodnotit jinak, než jako nesmyslné sebepoškozování, ve smyslu poškozování dobrého jména naší země.  Odvolávat se na výsledky hlasování o líbivosti obou jmen a na to, že jsou lidé na Czech Republic zvyklí, nelze. Změna k lepšímu je možná jen tehdy, pokud lidé zjistí, o co přicházejí. A to jim zatím nikdo nevysvětluje - jen se jich stále někdo zcela neprofesionálně ptá, která varianta se jim více "líbí". 

 

Proč se tedy Český olympijský výbor (ČOV) jménu Czechia i v dnešní době stále brání?

Proč se ptá sportovních svazů, jestli se jim Czechia líbí???  Bez vysvětlení výhod používání krátkého jména Czechia místo dosavadního Czech Republic, na které jsou sportovci zvyklí, nelze očekávat jejich zájem cokoli měnit.  Z toho je vidět jasný zájem na zakonzervovávání současného stavu - používání politického názvu Czech Republic. Může být vysvětlením jen pouhá lenost cokoli měnit a neochota diskutovat o nutnosti změny? Možná. A přesto je cesta k této změně nutná a nevyhnutelná.

 

Jméno Czechia je praktické a stejně jako česká verze - Česko, se časem prosadí.  Je paradoxní, že část politiků tomuto procesu háže klacky pod nohy, což nelze hodnotit jinak než jako nesmyslné sebepoškozování, ve smyslu poškozování dobrého jména naší země.

 

Právě ve sportu je používání dlouhého politického jména státu – republiky, či království – velikou raritou.  Proč jsme tedy téměř jedinou republikou světa, která ve sportu politické jméno i přes opakované upozorňování, že jde o chybu, stále používá? 

 

Každá novinka vyžaduje, aby byla správně zdůvodněna a pozitivně vysvětlována.  Právě tak musí být propagováno i jméno Czechia. Místo toho jsme paradoxně právě při sportovních akcích na reklamních panelech svědky masivní antikampaně Ministerstva pro místní rozvoj s politickým jménem ve sloganu "Czech Republic - Land of Stories", který je v české verzi paradoxně propagován správně s nepolitickým jménem "Česko - země příběhů".   Na propagaci sloganu "Czech Republic - Land of Stories" dostalo MMR v roce 2017 další milióny, přestože Ministerstvo zahraničí v roce 2016 jednoznačně deklarovalo, že doporučuje, aby se ve sportu používalo krátké jméno Czechia, a tento krok byl drtivou většinou vlády schválen.  Pokud politici doporučují, aby se ve sportu používalo jméno Czechia, ale financují pravý opak - reklamní panely s Czech Republic, pak je jasné, že výhody (včetně finančních) krátkého jména sami stále úplně nechápou.

Každý je ale omylný, a každému musí být odpuštěno, pokud dojde k poznání a rozhodne se jméno Czechia propagovat. Nikdy není pozdě. Za stát se zaslouží každý vstřícný a odvážný politik, který se zasadí o to, aby se jméno Czech Republic nadále používalo jen ve státní správě a v politice, a aby se rozšířilo anglické Czechia všude tam, kde v češtině říkáme Česko. A pozor - žádné "CZECH"!  Jedině CZECHIA. Je naléhavě nutné vysvětlovat lidem - a zejména  té části politiků, která se na propagaci jména Czechia odmítá podílet - všechny výhody s touto propagací spojené a nevýhody plynoucí s financováním dosavadní propagace politického jména Czech Republic.
Shrnutí: Do seznamů krátkých jmen států prostě LOGICKY patří jen krátké jméno – podobně jako Slovakia, Germany, či Austria. (Celá zpráva Ministerstva zahraničí zde)

 

 

Používat jméno Czech Republic ve sportu je zlozvykem, který je srovnatelný s nošením vysokých podpatků na vysokohorskou túru.

 Pro každou příležitost je prostě nutné zvolit vhodnou délku názvu státu, stejně jako se pro každou příležitost nosí jiné boty, nebo šaty:

 

 

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200189872-a4a4ba59c9/Czechia-Miss-universe-2009-!.jpg


 

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200182415-a675da76da/Tři%20republiky_Czechia-France-Croatia.jpg

 

 

 

Jméno Česko, případně Czechia by se mohlo a mělo stát sjednocujícím prvkem celé sportovní reprezentace. Dnes čeští sportovci reprezentují naši vlast pod různými jmény, což působí nekoncepčně. Sportovci jiných států mají na dresu většinou krátké jméno státu. Vezměme si z nich příklad.

https://czechia-cesko.webnode.cz/_files/200206899-d1c40d217f/STOP%20PATVARŮM-ico.jpg

STOP REPCZECH!   ► Po kliknutí na foto zmizí značka STOP a objeví se zakryté fotky.

Na vytváření zvrácených patvarů typu "Czech" apod. nikdo nikdy nepotřeboval oficiální schválení. Správnému názvu CZECHIA se však mnozí brání i přes skutečnost, že je oficiální a hlavně logický i praktický, a vyžadují další a další potvrzení a manuály, jak s tímto jménem mají naložit.... To už není Kocourkov, to je "Republika perverze".. Na nesmysly zřejmě "kompetentní znalci" nepotřebují umět anglicky - a tak tu svobodně šíři podivné novotvary typu Czech, CzechRepublike, Rep.Czech apod.  A po léta tak vzniká chaos, místo důstojného označení našeho státu na prsou sportovců... 

 

 

***********************************************************************************
Komentáře pro web:

Zkratka CR není jen Česká republika. CR je mezinárodní značkou Kostariky (Costa Rica).  Sportovci z Česka, používejte proto raději celé oficiální krátké zeměpisné a časově neomezené jméno ČESKO, anglicky CZECHIA.

 

 

 

Nahoru #

Home page #