NÁMITKY A ODPOVĚDI

aneb STRUČNĚ A JASNĚ O JMÉNU CZECHIA

 

MÁ CZECHIA ŠANCI SE UJMOUT?
Ano, pokud tomu nebudou bránit laici svým amatérským přístupem!
Vzhledem k tomu, že ani mnozí politici, či spisovatelé nejsou odborníky orientujícími se v oborech lingvistika, geografie, psychologie či marketing, nemohou proto předjímat pozdější oblíbenost názvu země na základě pocitů líbí/nelíbí. Např. jméno Czechoslovakia se v době svého vzniku (1918) také nikomu nelíbilo (protestovali proti němu i bratři Čapkové), a přesto se později stalo světoznámým a oblíbeným. Podobně optimistický a slavný osud jména Czechia mnozí lidé zbytečně oddalují.


 

MALÁ POPULARITA - Proč lidé stále jméno Czechia téměř neznají a nepoužívají?
Protože se o jménu Czechia dosud málo šíří pravdivé informace o jeho historickém významu a o možnostech, jaké jeho používání nabízí.  Odpovědné státní instituce stále zastávají politiku "pštrosí hlavy v písku" a čekají, jak se situace vyvine, místo aby jméno Czechia propagovali. Ale situace se postupně zlepšuje - v roce 2016 došlo k zápisu jména Czechia do oficiálních seznamů názvů světa v OSN, bylo vytvořeno oficiální video MZV o Česku, kde se objevuje jméno Czechia apod. Nemůže se rychle uchytit to, co není dostatečně dáno ve známost. Czechia se postupně uchytí, jde jen o zvyk. Mnozí již jméno Czechia používat začali.

 

CZECH - Cizinci říkají Česku krátce jen Czech, ne?
Jde o zažitý omyl, který je potřeba uvést na pravou míru trpělivou propagací faktů. Česko samozřejmě nelze překládat jako Czech. Czech znamená český, Čech, a dokonce i čeština. V angličtině se Czech [ček] plete s check, nebo cheque, což je kontrola, nebo šek. Česko je jedině Czechia – schválené jméno, které je již zanesené v mnoha seznamech a slovnících.CZECHLANDS - Nebylo by lepší jméno Czechlands?
Ne, nebylo. Slovo Czechlands není jazykově správně a nemá historickou tradici. V překladu je to Českozemsko, nikoli již zaběhnutý pojem Česko.


 

DOBROVOLNOST -  Je používání jména Czechia dobrovolné?
Ano, podobně jako je dobrovolné psát pravopisné chyby. I když není povinné název Czechia používat, tak bychom tam, kde jiné státy píší krátké názvy, měli i my krátký název používat také. Pokud to neděláme, a do seznamu krátkých jmen států píšeme jako jediní jméno dlouhé (politické), působíme na cizince jako rozvojová nesebevědomá země.
Více zde: http://czechia-cesko.webnode.cz/na-delce-zalezi/
Výslovnost krátkých jmen všech států Evropy: https://www.youtube.com/watch?v=aRvB7qQwQA8

 

CZECHIA je údajně strašný název, který připomíná nějakou bývalou provincii Sovětského Svazu...
Ne, to vůbec ne! Czechia není o nic strašnější než jiná anglická slova pocházející z latiny, která mají standardní latinskou koncovku –ia, např. Austria, Australia, Slovakia, Slovenia, Croatia nebo naše Bohemia či Moravia.

 


BYZNYS - Bude jméno Czechia fungovat i v byznysu?
Ano, jméno Czechia doporučuje i celá řada profesionálů z řad byznysmenů. Ověřili si, že z marketingového hlediska jméno Czechia může v některých oblastech fungovat lépe, než jméno Czech Republic. 
- Názory odborníků na marketing zde:  http://archiv.ihned.cz/c1-20667600-image-chce-to-tahnout-za-jeden-provaz-a-odfouknout-bublinky
- Firmy, které už jméno Czechia používají zde: http://czechia-cesko.webnode.cz/firmy-se-jmenem-czechia/LÍBÍ / NELÍBÍ - Czech Republic se většině lidí líbí víc, než Czechia, ne?
Jde o nepochopení. Politické jméno do seznamů krátkých jmen států prostě nepatří - je to nelogické, stylisticky nepatřičné a neprofesionální. Argumentovat líbivostí je absurdní.  Na anglický překlad jména Česko / Czechia je potřeba si zvyknout.
Více zde:  http://ceskapozice.lidovky.cz/nas-stat-nazev-cesko-nutne-potrebuje-dse-/forum.aspx?c=A150323_182009_pozice-forum_lube

 

VYHAZOVÁNÍ PENĚZ - Nejde v případě nového názvu Czechia o vyhazování peněz?
Ne. Se zápisem krátkého anglického jména do seznamu zemí OSN nebudou spojeny žádné výdaje. Se startem nových reklamních kampaní se jen v nových letácích, které by se musely zaplatit a vytisknout tak jako tak,  změní slovíčko Czech Republic na Czechia. Totéž platí pro výrobu nových sportovních dresů. Až se roztrhají, musí se stejně nechat vyrobit nové.  K žádným dodatečným výdajům tedy nedochází!

 

MORAVA V NÁZVU - Nemusí být v názvu státu uvedeny všechny země, z nichž se skládá?
Ne.  Jde o absurdní požadavek separatistů. Jméno Czechia nijak jména jednotlivých regionů (historických zemí) nepoškozuje.  I proto nejsou ani Morava, ani Slezsko v názvu obsaženy. Nikde na světě totiž není zvykem, aby se do názvu státu - např. Rakouska (Austria) zakomponovávaly názvy regionů - např. Tyrolsko.ČEČENSKO - Nebude se Czechia [čekija] plést s Chechnya [čti čečňa, a ne čečnyja]?

Ne. Rozhodně ne o nic více, než se s Čečenskem plete Czech Republic. Přesně to se totiž děje už dávno. Např. 19.4.2013 po atentátu na maratón v Bostonu reportér CNN místo toho, aby oznámil, že atentátník byl z Čečenska, tak uvedl, že byl z České republiky (Czech Republic).  To, že si spletl Čečensko s Českou republikou, žádným způsobem používání jména Česká republika neovlivnilo. Důležité je, že o jméno Czechia zde vůbec nešlo a konkrétní záměna s Čečenskem byla rychle vysvětlena, stejně jako jakákoli jiná záměna.  Existuje řada zemí s podobnějšími názvy (Austria/Australia, Slovakia/Slovenia), aniž by některá z těchto zemí trpěla pocitem nutnosti své zeměpisné krátké jméno nepoužívat. Kdybychom ustoupili jen kvůli tomu, že jakýsi region, který ani není samostatným státem, užívá podobné jméno, pasovali bychom se na zbabělce. Takovými být rozhodně nechceme.
A pozor!  Chechnya  se nečte čečnyja, ale stejně jako např. Cognac = koňak, je  Chechnya  = Čečňa.
Více zde.

 

OFICIÁLNÍ - Je jméno Czechia oficiální?
Ano, česká vláda vzala na vědomí doporučení expertů a nechala jméno Czechia 1.7.2016 zapsat do seznamu zemí OSN. Od té doby jsou oficiální obě jména – politické jméno Česká republika / Czech Republic, i krátké Česko/Czechia.  http://czechia-cesko.webnode.cz/czechia-je-oficialni/


ÚSTAVA - Nemusí být jméno Česko v Ústavě?
Ne, nemusí. Zeměpisný název Česko nemusí být součástí ústavy, ani jméno „Československo“ (Czechoslovakia) v ní nebylo a přesto se běžně všude používalo.SLOVNÍKY - Je překlad Česko – Czechia ve slovnících?
Ano, nová vydání slovníků už překlad Česko - Czechia obsahuje.

Odkazy:

http://files.czechia-cesko.webnode.cz/200182721-76cd577c8c/Slovn%C3%ADk%20Power%20Finder_%C4%8Cesko-Czechia.jpg

http://czechia-cesko.webnode.cz/slovniky/VÝSLOVNOST - Naučí se lidé jméno Czechia správně vyslovovat a psát?
Určitě ano. Komolit výslovnost budou jen hlupáci, kteří neumí vyslovit ani Czech Republic nebo Czechoslovakia. Každý, kdo ví, že Czech se čte ček,  tak chápe, že Czechia se vyslovuje čekija. Ti, kdo to neví, tak se po prvním přečtení naučí.

Odkazy:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/50/Czechia.ogg
https://www.youtube.com/watch?v=3q6rWDOAnwo

 

JMÉNO CZECHIA V HISTORII - Používalo se už jméno Czechia někdy dříve?
Ano, samozřejmě. První historický záznam názvu Czechia je v latině z roku 1602.  Jméno Česko se objevuje kolem roku 1704. Ve 20.století např. Národní listy  30.7.1939 psaly: "Anglický název Czechia (česky Česko) pro Čechy a Moravu není špatný, je krátký, výstižný a pro Angličany snadno vyslovitelný."
http://czechia-cesko.webnode.cz/czechia-od-roku-1602/


HLOUPÝ, ČI CHYTRÝ NÁPAD - Nevymyslel název Czechia nějaký hlupák?
Ne, nejde o výmysl žádného současníka. Kdo jméno Czechia na přelomu 16. a 17.století vymyslel, se neví, ale asi to žádný hlupák nebyl, když se toto jméno udrželo už přes 400 let.

 
PODIVNÉ SLOVO Z VÝCHODU - Není jméno Czechia nějak podivně vytvořené? Nezní trochu jako Russia?
Ne, nezní. Anglické slovo Czechia pochází z latiny a má proto standardní latinskou koncovku –ia, stejně jako např. Austria, Australia, Slovakia, Slovenia, Croatia nebo naše Bohemia či Moravia.

Prý jméno Czechia připomíná Russia.... Tak to asi jen hlupákům. Vždyť Czechia se čte ČEKIJA, stejně jako ČEKOSLOVAKIJA, nebo SLOVAKIJA. Naopak Russia se čte RAŠA. Podobnost tam tedy není žádná, kromě toho, že obě jména končí na "A". Stejně - tedy na "A" - ale končí i Bohemia, Moravia, Silesia, Slovakia, Slovenia, Austria, nebo třeba Croatia. Vidíte - Chorvatsko - Croatia (KROEJŠA) - to se jménu Russia (RAŠA) podobá mnohem více - a vadí to snad Chorvatům???


BOHEMIA - Neznělo by lépe Bohemia, než Czechia?
Ne. Bohemia zní sice dobře, ale problém je, že to je pouze překlad jména Čechy. A Čechy leží jen na části České republiky.  Proto se celá republika musí jmenovat jinak:  Czechia = Bohemia+Moravia+Silesia. 


ÚDAJNÝ NÁVRH VLÁDY - Přišla s nápadem používat jméno Czechia vláda?
Ne, není to nápad vlády, ale pouze dokončení procesu zápisu překladu jména Česko / Czechia do databáze zemí světa OSN, který začal už v roce 1993 a byl doporučen mnoha odborníky na lingvistiku, marketing apod.  


REFERENDUM - Není absence široké debaty s veřejností o jménu Czechia důkazem aroganci moci?
Ne, není to arogance moci. Zákon totiž praví, že o jménu státu nerozhodují lidé v referendu, ale pouze odborníci z Názvoslovné komise Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (NK ČÚZK). Nikdo z nich ale jméno Czechia nevymyslel. Jde o jméno, které se používalo už v 17.století. Běžní lidé nemají často při vší úctě schopnost posoudit vhodnost návrhu z jiných hledisek, než z osobních pocitů, tedy zda se jim název líbí, či nelíbí. To ale nemůže být kritériem jediným. Proto u jména Czechia bylo mnoha experty posuzováno mnohem více faktorů, a vyšlo jim, že jako jediné splňuje vše, co splňovat má.


MÍCHÁNÍ POJMŮ  - Místo Czechoslovakia jsme teď Czech Republic, ne?
Ne tak docela.  Jde o laické míchání dvou typů názvů. Czechoslovakia bylo jednoslovné jméno, jakým je teď Czechia. No, a Czech Republic je politické dlouhé jméno - jako bylo Czechoslovak Republic.


KRÁTKÉ JMÉNO DŘÍVE A NYNÍ - Czechoslovakia se tedy změnila na Czechia?
Ano. Nejhorší je mylné přesvědčení většiny lidí, že nástupcem jména Czechoslovakia není Czechia, ale Czech Republic... Lidé se naučili tuto chybu považovat za pravdu a nikdo jim to 23 let nevymlouval. Dnes je náprava chyb mnohem těžší, protože lidé za tuto hloupost dokonce bojují....
Skutečnost je přitom taková, že krátké jméno Československo (Czechoslovakia) bylo nahrazeno krátkým jménem Česko (Czechia).  A politické jméno Czechoslovak Republic  bylo nahrazeno politickým jménem Czech Republic, které je samozřejmě platné a oficiální současně  také.CZECHOSLOVAKIA - V cizině nás lidi znají spíše jako Czechoslovakia, tak proč je učit ještě jméno Czechia, když si nepamatují ani Czech Republic?
Právě proto, abychom je naučili, že už Czechoslovakia nejsme.
Oni si nás takto pamatují právě proto, že si nějakou republiku nejsou schopni zapamatovat.  To nás ale velmi poškozuje, protože společný stát se Slovenskem už neexistuje od roku 1993. Předpokládá se, že právě krátké jméno CZECHIA konečně nahradí v myslích cizinců dosud zažité krátké jméno CZECHOSLOVAKIA.

Anglicky mluvící cizinci běžně proklamují, že se novému názvu Czechia přizpůsobí, podobně jako se přizpůsobili novým anglickým zeměpisným názvům států Bangladesh, Zimbabwe či Eritrea, které si tyto země samy určily a daly světu na vědomí.

 


POUZE CZECH REPUBLIC - Proč nemůžeme všude psát Czech Republic?
Protože Česká republika existuje jen 24 let, ale Česko / angl. Czechia je nadčasové jméno, kterým lze pojmenovat naše území bez ohledu na to, zda tady je momentálně republika, království, monarchie, či protektorát.

 

POUŽÍVÁ KAŽDÝ STÁT RADĚJI KRÁTKÉ JMÉNO?
Ano, pokud ho má, jako např. naše země – dříve Československo (Czechoslovakia), dnes Česko ( Czechia).  Každý stát se snaží svůj název zkracovat. Výjimkou nejsou ani USA (States, America), nebo Spojené království (Great Britain, Britain). Evropské republiky  (např. Francouzská republika)  také běžně v angličtině používají krátké názvy  (např. France). Rezignovat na používání krátkého jméno je znakem nízkého sebevědomí národa.


CIZINCŮM JE JEDNO, CO CHCEME - Světu je jedno co si přejeme my. Nebudou naši zem cizinci nazývat tak, jak jsou zvyklí?
Nebudou. Každý stát si určuje své jméno sám, dlouhé i krátké, a to i v cizích jazycích.  V Číselníku zemí OSN je přímo v úvodu napsáno, že každá země si musí do tohoto seznamu sama dodat, jak si přeje, aby byla v angličtině nazývána. 


KDO TRVÁ NA DLOUHÉM JMÉNU? - Mnoho zemí má víceslovné názvy. Upadla by snad lidem huba, kdyby říkali vždy a všude Česká republika?
Cizí země v běžném životě nazýváme spíše jejich krátkými jmény (pokud je mají) a často ani nevíme, jak se jmenují celým politickým jménem. Říkáme, že jsme byli např. v Chorvatsku, a také se nehádáme o to, že by nikomu huba neupadla, kdyby říkal pěkně celý název Chorvatská republika. Oficiální krátké jméno ČR je Česko, anglicky Czechia. K názvu státu rozhodně není nutné oznamovat i politické zřízení.


PŘEJMENOVÁNÍ - Je nějaký důvod přejmenovávat Czech Republic na Czechia?
Nejde o žádné nahrazování. K oficiálním jménům Česká republika, Czech Republic a Česko se pouze doplnil anglický překlad krátkého jména Czechia.
Více zde - v krátkém videu.

 

CZECHOMORAVIA - Nebylo by lepší jméno Czechomoravia?
Ne, nesmyslný alternativní návrh Czechomoravia = Českomoravsko Moravě více škodí, než pomáhá. Jednak proto, že Morava není Moravsko (protože není ani žádné Českomoravsko), a také proto, že snahy prosadit Moravu do názvu státu jsou na první pohled populistické a absurdní. V názvu Österreich také nejsou názvy spolkových zemí obsaženy.  Jméno Czechomoravia bylo jako nepoužitelné v minulosti odmítnuto již několikrát – např. v roce 1939 - viz zde

Důvody odmítnutí jsou zřejmé - jméno Czechomoravia je historický a věcný nesmysl, neboť slučuje neslučitelné. Czechia není "Czecho+Moravia" (Česko+Moravsko), ale "Bohemia+Moravia+Silesia"  (Česko = Čechy+Morava+Slezsko)!!!.  Dříve jsme také nebyli Czechomoraviaslovakia, ale Czechoslovakia, protože Moravia je zahrnuta v tom "Czecho".

 

ÚDAJNÁ ŠIKANA MORAVY - Neignoruje jméno Czechia Moravu?
Ne, jméno Česko / Czechia Moravu neignoruje, ale naopak brání před snahami pojmenovávat celou Českou republiku jako Čechy, anglicky Bohemia. Pokud nějaké jméno ignoruje Moravu, pak je jím právě jméno Bohemia (Čechy) a nikoli Czechia (Česko).  Česko a Čechy nejsou synonymy už cca 150 let.
Česko = Čechy+Morava+Slezsko. 


MORAVAN / ČECH / ČEŠSTVÍ - Čechem rozhodně nejsu, i když používám český jazyk a bydlím v České republice. To ale nic neznamená - vždyť třeba Rakušané také nemluví rakousky, ale německy.  Když bydlím na Moravě, jsem tedy Moravanem, ne?
Ano, Moravanem, ale protože Morava není samostatný stát, jste současně i Čechem, Slovanem a Evropanem. Ten, kdo žije v České republice a používá český jazyk (mezi které patří i moravská nářečí), je Čechem. "V době konstituování moderního českého národa a ústupu zemských sebeidentifikací v 19.století se česky hovořící Moravané přihlásili k češství."  Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Moravan%C3%A9

 


PROPAGACE VE VELKÉ BRITÁNII - Angličané prý  jméno Czechia neznají a kroutí nad ním hlavou
Realita:  To, že Angličané slovo Czechia neznají, není důvod k jeho nepoužívání, ale naopak impuls k jeho větší propagaci! A britská vláda se tím, na rozdíl od té české, řídí - jméno Czechia už doporučila svým občanům používat!   Více zde: http://zpravy.idnes.cz/britove-budou-pouzivat-czechia-d3n-/zahranicni.aspx?c=A160924_123652_zahranicni_aba

 

 

Stručné TWEETY:

I Francouzská či Chorvatská republika mají krátké názvy. Buďme jako ony! France, Croatia, Czechia.

 

My Moravané jsme pro jméno Česko-anglicky Czechia, protože nechceme, aby se České republice zkráceně říkalo Čechy, nebo Bohemia,jak se to občas děje!


Jméno Czechia nenavrhli laici, ani politici, ale experti z NK ČÚZK! V souladu se zákonem. Už v r.1993! Viz: http://czechia-cesko.webnode.cz/a55-odborniku-autori/


 

 

AKTUÁLNÍ DISKUSE NA NETU:


Diplomatka: Czechia nás chrání před patvary.

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/czechii-doporucujeme-ale-nenutime-snad-ji-sportovci-prijdou/r~dfbaf50eb61811e6a222002590604f2e/v~diskuse/

Czech Republic, nebo Czechia? Sportovci čekají na pokyn shora

http://domaci.ihned.cz/c1- 65536270-czech-republic-nebo- czechia-sportovci-cekaji-na- pokyn-shora-a-penize-na-nove- dresy-ministerstvo-se-k-tomu- ale-nema#disqus


Sportovci tápou, co psát na dresy.

https://zpravy.aktualne.cz/ domaci/czechia-nebo-czech- republic-sportovci-tapou-co- psat-na-dresy/r~ e6af56a0b61511e6b026002590604f 2e/v~diskuse/

 


Příručka  "Go, Czechia"

k vyvrácení nejčastějších námitek a zažitých omylů o jménu Czechia:

http://www.go-czechia.cz


 Home page #