Odborníci místo laiků

Anglicky není Česko Czech, ale Czechia. Odborně potvrzeno.

Padesát pět odborníků se již v roce 1993 shodlo na tom, že jméno Czechia splňuje většinu požadavků pro jednotné používání správných geografických jmen v celosvětovém měřítku a vyslovili se pro, aby anglickým překladem jména Česko bylo schváleno jméno Czechia, které se už v minulosti pro označení území Čech, Moravy a Slezska používalo - jak v angličině, tak i v latině.

Proč o tom, jak se má náš stát jmenovat, nebylo referendum? Protože k tomu jsou kompetentní ze zákona odborníci, a ne laici. Tito odborníci z různých oborů jednoznačně na základě mnoha faktorů vybrali a doporučili jméno, které plně odkazuje na odkaz české státnosti a respektuje všechny historické české země: Czechia. I proto nebylo pro pojmenování celého státu zvoleno jméno Bohemia, protože v současném Česku (Czechia) neleží jen historická země Čechy (Bohemia), ale také Moravia a Silesia (Morava a Slezsko).

Při posuzování jména Czechia bylo přihlédnuto nejen k subjektivnímu posuzování estetiky jména, tedy zda se nám líbí, či nelíbí (většinou jediné kritérium laické veřejnosti), ale především k tomu, jestli toto slovo dává správný smysl.  A to Czechia jednoznačně dává.

 

Barma nebo Myanmar? Republika Myanmarský svaz?

Na jména států je potřeba si zvyknout, a ne je hodnotit z pohledu líbivosti. Napadlo by někoho, že bude státu Myanmar říkat stále Barma, i když se tak již nejmenuje? A to jen proto, že se mu Myanmar nelíbí? Podobně se někomu mohlo líbit např. jméno Cejlon, ale všichni tomuto státu dnes říkají tak, jak je schváleno - Srí Lanka. Argumentovat líbivostí proti odborným názorům je v případě názvu státu velmi absurdní a neprofesionální.

Navíc ani nelze srovnávat politické jméno s krátkým. Jméno Czechia nenahradilo jméno Czech Republic. Existují obě dvě. Tak jako existují i názvy Myanmar i Republika Myanmarský svaz. Nebo Srí Lanka i Srílanská demokratická socialistická republika. Ale i v Myanmaru a na Srí Lance se republika v názvu státu objevuje jen v politice. Tak jako všude jinde na světě. Příklad hodný následování.

Zdroj: Wiki
 


Proč tedy nebylo referendum?

1) Laici by se na tom, jak bychom se měli anglicky jmenovat, nedokázali shodnout. Posuzovali by právě jen to, zda se jim jméno líbí, případně vycházeli z polopravd a mýtů. Naštěstí byla dána přednost odborníkům.

2) V souladu s legislativou o standardizaci geografických jmen (v češtině i v jiných jazycích) se o jménu státu v referendu ani rozhodovat nemůže, protože tento proces dle zákona přísluší pouze expertům z NK ČÚZK (Názvoslovná komise Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního).

Jméno Czechia tedy nevymysleli v roce 2016 současní politici, jak se mylně traduje. Jméno Czechia totiž není nové, ale používalo se už od 17.století. Je proto zřejmé, že v současné době nebylo nutné žádné nové jméno vymýšlet, a současní odborníci tak měli ulehčenou práci - jméno Czechia se ukázalo být nejpřesnějším pojmem označujícím české země již od dávných časů. I proto bylo toto jméno nakonec doporučeno a schváleno.

 

O standardizaci geografických jmen a NK ČÚZK - jde o složitý proces.

 
1) Na národní úrovni:

https://www.cuzk.cz/O-resortu/Poradci-a-poradni-organy/Nazvoslovna-komise-CUZK/O-standardizaci-geografickych-jmen-a-NK-CUZK/160191922-Vyhled-standardizace-2016_20.aspx

 

2) V OSN - celosvětově: 
Skupina expertů OSN pro geografická jména (UNGEGN) -
Jednotné používání správných geografických jmen v celosvětovém měřítku


Jméno Czechia konzultovali odborníci z NK ČÚZK s marketingovými profesionály, byznysmeny a mnoha jinými experty - nejde o nějaké rozhodnutí z kanceláře od stolu odtržené od života. To vůbec ne. Na jménu Czechia se shodli lidé, kteří zjišťovali, jaké jméno bude v zahraničí nejlépe přijímané a co si cizinci nejrychleji zapamatují.

 

Seznam zmíněných odborníků z NK ČÚZK, kteří v souladu se zákonem v r. 1993 rozhodli, že historické jméno Czechia je vhodné i pro současnost: 

Dr. J. Bečka, CSc., D. Bečková, prom.fil., doc.dr. T. Bešta, CSc., J.Braun, prom.fil., O. Černohorská, prom.fil., dr. V. Černý, CSc., ing. Z. Dubovská, J. Filipský, prom.fil., dr. F. Frohlich, M. Havlíková, prom.fil., dr. M. Hellmuthová, dr. S. Heřman, dr. Z. Heřmanová, CSc., E. Horáková, CSc., doc.dr. I. Hrbek, CSc., dr. V. Huňáček, doc. P. Janota, K. Kabeláčová, prom.fil ., dr. H. Kadečková, CSc., I. Kiinderová, prom.fil., Z. Kioslová, prom.fil.,dr. J. Kolmaš, CSc., dr. V. Krupa, DrSc., dr. A. Křikavová, dr. V. Macura, dr. J. Marek, CSc., dr. D. Marková, CSc., dr. E. Merhautová, dr. V. Miltner, CSc., dr. T. Nedělka, CSc., doc.dr. P. Novák, CSc., dr. S. Pantůček, CSc., prof.dr. R. Parolek, dr. Z. Poláček, CSc., prof.dr. I. Poldauf, dr. H. Preinhaelterová, dr. P. Rákos, doc.dr. E. Skála, dr. O. Smékal, CSc., dr. J. Smrčková, prof.dr. J. Šabršula, DrSc., dr. J. Šedinová, dr. J. Šíma, prof.dr. P. Trost, DrSc., D. Tvrdá, dr. J. Vacek, CSc., dr. Z. Veselá, CSc., dr. L. Vidman, CSc., dr. Z. Wrttoch, dr. D. Zbavitel, DrSc., ing. M. Zelený, dr. P. Zima, CSc., dr. M. Zima, N. Zimová, prom. fil., CSc., prof. PhDr. et PhMr. J. Zýka.

-------------------------------

 

► Pomluvy a nesmyslné odmítání jména Czechia
Ukázka j
ak to vypadá, když se ke jménu státu vyjadřují lidé, kteří tomu nerozumí, a dávají přednost pocitům a mýtům před pravdivými informacemi:

"Očima Ivana Motýla: Čechii si nechte v Práglu, říká Morava" (duben 2016)

https://www.tyden.cz/rubriky/nazory/cechii-si-nechte-v-praglu-rika-morava_380611.html

Zdroj: TÝDEN.CZ


Manipulativní nadpis i celý článek, v němž je názor několika jednotlivců prezentován jako názor celé Moravy. Z článku přímo tryská nepochopení, netolerance a neochota vyslechnout racionální argumenty. Autor Ivan Motýl záměrně zamlčuje fakta a prezentuje jen svoje pocity a útočné teorie připomínající rétoriku moravistických separatistů, pojednávající o útlaku Moravy pomocí jména Czechia. Drtivá většina Moravanů přitom naopak vnímá jméno Czechia jako vhodné k tomu, aby se Morava zviditelnila. Pokud by se totiž pro celý stát neprosadila jména ČESKO / CZECHIA, je pravděpodobné, že by se časem Česku říkalo už jen ČECHY / BOHEMIA a na Moravu by si již nikdo nevzpomněl. To ale některým lidem nedochází, a tak slepě bojují proti jménu CZECHIA, které by měli naopak propagovat a bránit.

 

Ona je vůbec celá argumentace Ivana Motýla proti jménu Czechia založena na polopravdách a lžích. Rád bych, aby si i čtenáři z Moravy po přečtení tohoto článku uvědomili, jak je důležité upozorňovat na podobné názory, jaké v roce 2016 sepsal pan Motýl, a které Moravu poškozují, protože útočí na symboly české státnosti, které jsou pro Čechy a Moravu společné. Chceme-li tedy i nadále žít ve společném státě.

 

1) Tak nejprve se v článku tvrdí, že ministr Zaorálek, který doporučil schválit jméno Czechia, údajně zapomněl dodat, že anglický název musí mít i českou podobu s českým pravopisným přepisem. To je lež. Ne, nezapomněl. Šlo totiž naopak o schválení překladu jména Česko do cizích jazyků a ne obráceně. Do OSN byl poslán požadavek na zápis krátkého jména v těchto jazycích: česky: Česko, Arabic: التشيك, Chinese: 捷克, English: Czechia, French: Tchéquie, Russian: Чехия, Spanish: Chequia.

2) Ale podle I.Motýla prý přijatelné jednoslovné pojmenování v češtině není možné. Czechia má prý jediný možný, ale nepřijatelný překlad: Čechie. Což je opět lež. Stačí se podívat do slovníku. Czechia je Česko a nikoli Čechie.

3) Dále se I.Motýl rozčiluje nad tím, že Čechie je pojem totožný s mytickou postavou jakési české patronky. Tak tento útok se panu Motýlovi také moc nepovedl, protože Čechie byla ochránkyně všech českých zemí - tedy i Moravy a Slezska.  (např. zde).  A podobně, jako má sličná Čechie vazbu i na Moravu, došlo i u anglického jména Czechia již před více než 100 lety k posunu významu a už tehdy bylo vnímáno jako označení území celého dnešního Česka, tedy nejen Čech.

4)  I následující výpad I.Motýla proti Czechii je poměrně zoufalý, i když je mezi moravisty poměrně oblíbený. Jde o argument, že se v Ústavě ČR hovoří pouze o občanech České republiky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, což má asi obhájit to, že se o jednoslovném názvu pro Českou republiku nemůže ani uvažovat. Autor této invektivy zcela ignoruje fakt, že slavné jméno Československo / Czechoslovakia také v Ústavě ČSR nebylo, a přesto nikdo nebránil tomu, aby se používalo. Díky tomu zná jméno Czechoslovakia dodnes celý svět. A znal by i jméno Czechia, kdybychom neměli v Česku takové Motýle...

5) Závěrem se autor štvavého článku dojímá nad tím, že jedině republika prý nějak souvisí s věrností dobrým tradicím dávné státnosti zemí Koruny české (sic!).  Tím se opět usvědčuje z demagogie, protože i v tomto případě je naopak důkazem věrnosti české státnosti pravý opak - používání jména Česko, které označuje území, na kterém se země Koruny české vyskytovaly. Což se o republice říci nedá, protože republika vznikla teprve před pár lety, kdežto Česko je název území všech českých zemí s tisíciletou historií.

 

Závěr:

Rozporovat historická fakta je vždy vedeno snahou zamlčovat pravdu a ten, kdo je z podobného jednání usvědčen, nemůže očekávat, že jeho další argumenty budou brány vážně. Snad jen, kdyby došel k poznání, že se spletl. Není ostudou udělat chybu. Ostudou je odmítat vyslechnout správné řešení a vědomě a záměrně pokračovat v obhajobě chyb. Jen tak na okraj: Česko (i anglicky Czechia) skutečně je oficiálním krátkým jménem České republiky navzdory dezinformační kampani některých moravistů, kteří nemohou Česku přijít na jméno. A to doslova...

 

* * * * *

Stanovisko vědních pracovníků k otázce oficiálního jednoslovného názvu ČR
(Více odkazů)