I Velká Británie a USA používají krátká jména!

 

BRITAIN, AMERICA, CZECHIA... 

Odpůrci jména Czechia často argumentují tím, že United Kingdom (Spojené království) přece také nepoužívá jednoslovné jméno a že tedy i nám musí stačit Czech Republic. To už neplatí. Spojené království (United Kigdom) jednoslovné jméno používá: Britain. A mají k tomu i pěknou prezentaci zde:


Made in Britain:  https://www.madeinbritain.co/

 

A co United States? Ani tady už dvouslovné jméno není tolik populární. Lépe zní krátké AMERICA - viz např.:

Business for America:  https://bfa.us/


Co z toho vyplývá?

Honosná jména United Kingdom a United States nejsou pro běžný život praktická a Britové a Američané tak raději používají krátká jména Britain, a America,

 

Podobně lze v politice používat i naše krátké jméno - CZECHIA:


Foto: CZECHIA na cedulce při jednání české vlády v EU, květen 2020.
 

Ministr zahraničí: Používám Czechia i Czech Republic

Šéf diplomacie z let 2018-2021 Tomáš Petříček na dotaz, jaký název používal při jednáních on, odpověděl: „Oficiální jsou oba výrazy, stejně jako v češtině používám Česko i Česká republika, používám při jednání v angličtině Czechia i Czech Republic. Při jednání za zavřenými dveřmi používám víc Czechia, při veřejných projevech spíš Czech Republic.” Zavedením zkrácené verze se podle Petříčka Česká republika snaží bojovat proti různým nepřesným označením pro celou naši zemi, prý slýchává názvy jako Bohemia nebo jen „here in Czech“.  „Pro tyto případy by mělo sloužit právě oficiální zkrácení na Czechia. Mohu ještě odkázat na případ našich slovenských přátel. Většinou se používá Slovakia, ale také se občas setkávám, že někdo použije Slovak Republic,” napsal Novinkám Petříček. Standardizace krátkého názvu Česko proběhla už v roce 1993 publikací Českého úřadu katastrálního a zeměměřického a jazyková správnost byla potvrzena Ústavem pro jazyk český.

Zdroj: www.novinky.cz, 14.2.2020
 
 

* * * * *