Hrdost a odvaha

Česko má právo své krátké jméno používat


►  Jedině zviditelňováním jména Czechia [čekia] v souvislosti s Českou republikou se všichni na celém světě naučí, že Czechia je stát s tisíciletou historií a že ČESKO není např. ČEČENSKO - tedy jakýsi 100 km malý region v Rusku (Čečensko/Chechnya), který ani není samostatným státem.

Na jméno Česko/Czechia máme právo, protože vzniklo mnohem dříve, než Čečensko/Chechnya.

Nenechme si proto krátké jméno našeho státu vzít - ani od Čečenců, ani od nepřizpůsobivých a zbabělých Čechů.  Největším nepřítelem tohoto národa je totiž on sám. V zahraničí krátké jméno Czechia akceptují naprosto bez problémů, když zjistí, že Czechia [čekia] není Chechnya [čečňa], tak jako např. Slovakia není Slovenia. Ale někdo to cizincům musí sdělit. Právě z neznalosti plynou i zmíněné záměny Česka s Čečenskem. Trvale a pravidelně je proto nutné začít jméno Czechia i vazbu "Czechia = Czech Republic" bránit a důsledně propagovat.

 

Respektovat platnou změnu je normální. Naopak trvat na zlozvyku je hloupé.

Všechny nové anglické zeměpisné názvy států je především nutné se naučit. Pokud byly schváleny odborníky, byl pro to vážný důvod. A laici to všude na světě respektují. Nebuďme za primitivy a respektujme tato jména také:

Přejmenované státy

Czechia a Slovakia/ Česko a Slovensko (obě dříve Czechoslovakia/ Československo)
Zimbabwe (dříve Rhodesie)
Myanmar (dříve Barma)
Etiopie (dříve Habeš)
Croatia + Slovenia + Montenegro + Serbia + Bosnia and Herzegovina + Macedonia (dříve Yugoslavia)
Burkina Faso (dříve Upper Volta)...
Srí Lanka (dříve Ceylon)...
(Pozn.: Ve všech případech jde o republiky, či království. Např. Srí Lanka je Srílanská demokratická socialistická republika.)

 

Přejmenovaná města:
Chemnitz (dříve Karl-Marx-Stadt)
Chennai (dříve Madras)
Almaty (dříve Alma-Ata)
Jekatěrinburg (dříve Sverdlovsk)
Zlín (dříve Gottwaldov)
► Jeseník (dříve Frývaldov)
Veľký Meder (dříve Čalovo)
Bratislava (dříve Prešpurk)

 

Neznalost jména Czechia [čekia] není argumentem pro jeho cenzurování, ale naopak pro jeho propagaci.

Vezměme si příklad ve světě: Víte např. co to je Myanmar? Nové jméno pro stát Barma. Zajímá snad občany Myanmaru, jestli se Čechům, nebo Italům slovo Myanmar líbí a jestli to známe? Nikoli. Oznámili světu, že to tak je a tečka. To jenom Češi se stále vymlouvají, že jméno Czechia ve světě nikdo nezná. Ale proč to nikdo nezná? Protože se na to vymlouváme, místo abychom začali jméno Česko/Czechia normálně používat, jako dříve Československo/Czechoslovakia. Takhle si pořád ve světě myslí, že Československo stále existuje, když jim neříkáme, že teď už jsme Czechia. A ještě dovětek: I Myanmar je republika: Oficiálně je to Svazová republika Myanmar. Ale řekněte sami - zapamatovali byste si to? A s Czech Republic je to stejné. Nikdo si to nezapamatuje. Zato Česko nebo Czechia skoro každý.

 


Nutnost. Pro zviditelnění našeho státu je lepší používat krátké jméno Česko, angl. Czechia.

Proč nestačí jen "The Czech Republic"? Nadbytečné používání politického jména Czech Republic a zamlčování krátkého jména Czechia ve světě není pro propagaci našeho státu vhodné, protože zakonzervovává pocit, že Czech Republic = Czechoslovakia, což je samozřejmě nesmysl a jediný způsob, jak dát najevo, že Czechoslovakia už skoro 30 let neexistuje, je propagace tohoto faktu: Czech Republic = Czechia! Propagovat jen jméno Czech Republic nestačí. Ani pojem Czechoslovak Republic se nikdy nestal tak slavným, jako Czechoslovakia. Republik je mnoho, ale Czechia jen jedna.

Našemu státu říkáme stále častěji Česko. Tak jako se dříve říkalo Československo. A potřebujeme proto také jeho anglický překlad. Máme ho? Máme! Je jím Czechia [čekia], která naštěstí absolutně není novým nápadem současných politiků, jak se mylně tvrdí. Je to naopak jméno s dlouhou tradicí - více zde. Příklad z historického tisku např. zde: The Daily News z roku 1939.  Více článků z novin z historie si můžete přečíst zde.
 

 
 

Nezvyk. Je jméno Czechia [čekia] stále ještě nezvyklé? Ne, v cizině ho už používají stále víc.

Lidé v Česku pod vlivem negativní propagandy často zapomínají, že každá republika má i krátké jméno, a že jeho nepoužíváním svoji zemi vlastně skrýváme před světem. Tím, že krátké jméno státu nepoužíváme a všem jen zdůrazňujeme, že jsme republika, působíme poněkud namyšleně. V cizině je přitom jméno Czechia stále populárnější a vyhledávanější - viz graf Google Trends. Využijme toho pro propagaci Česka! Mnoho firem na to už přišlo - viz příklady.
A co v jiných jazycích?  Překlady jména "Česko" zná celý svět už dávno:

Czechia, Tschechien, Tchéquie, Cechia, Tsjechië, Chequia...

(anglicky, německy, francouzsky, italsky, nizozemsky, španělsky)


... a v dalších jazycích: Tsjeggië - Çekia - Chequia - Чзхія - Tchekia - Чехия - Češka - Tjekkiet - Tsjechië - Ĉeĥio - Tšehhi - Tšekki -Tchéquie -Tsjechje - Tschechien - Τσεχία - Csehország - Chechia - Cechia - Čehija - Čekia - Tschechien -Tsjekkia - Chéquia - Tchéquia - Cehia - Чехия - Чешка - Česko - Češka - Chequia - Tjeckien - Çekya - Чехiя ...... (více zde)
 


JMÉNO A PŘÍJMENÍ? NEBO JEN KŘESTNÍ JMÉNO?


Je nelogické používat jméno i s příjmením, když se ostatní představí jen jménem.

Jak podivné je, když se lidé představují např. někde na rodinné oslavě a zazní: Petr, Tereza, Dominik, Matyáš, a do toho: Jaroslava Stříbrná... Podobně absurdně působí uvádění republiky v názvu státu, když jiné republiky zvolí v dané souvislosti jen krátké jméno: Rakousko, Slovensko, Polsko ... Česká republika.

Dlouhá jména patří jen do oficiálních seznamů dlouhých jmen:
Czech Republic, Republic of Austria, French Republic...  Adéla Černá, Natálie Novotná, Matěj Novák....
Všude jinde stačí jména krátká: Czechia, Austria, France...  Adélka, Natálka, Matěj...

 

Jméno Czechia bychom měli používat ve vlastním zájmu

Aby se pozapomenuté a nezvyklé jméno Czechia [čekia] stalo běžným, musí se používat. Nelze čekat na to, že se tak stane samo od sebe. Ani jméno Czechoslovakia by se neujalo, kdyby vláda po roce 1918 nerozhodla o tom, že se používat bude. A bohužel je dodnes jméno neexistujícího státu Czechoslovakia známější, než jméno existujícího státu Czechia.

 

Nelze se rozhodovat bez potřebných znalostí.

Kdy je tedy vhodné používat dlouhé jméno a kdy jméno krátké? 

 

Vláda ČR prostřednictvím Ministerstva zahraničí jednoznačně určila oblasti, v nichž je jméno Czechia vhodnější, než Czech Republic:

Ministerstvo zahraničí (MZV ČR) schválilo toto doporučení (bod č.3) - Jak na Česko v zahraničí.

 

Nejde tedy o absolutní dobrovolnost, jak si mnozí mylně a účelově vykládají Prohlášení Vlády ČR, v němž je nešťastná formulace o tom, že si každý může vybrat mezi delší a kratší verzí názvu státu. Tato formulace předpokládá, že ti, kdo budou mezi oběma jmény vybírat, jsou schopni rozdíl poznat a použít ho ve správném kontextu dle odborných faktů a nikoli podle svých emocí a zlozvyků. Realita ale mnohdy ukazuje, že když se lidem rozdíl opakovaně nevysvětluje, všichni lpí na politickém názvu vždy a všude, což je špatně.  V úvodu vládního prohlášení se přitom o tom, že v případě názvu "Česká republika" se jedná pouze o politický název země, píše.

 

A z toho jasně vyplývá, že politické jméno Czech Republic patří jen do seznamu zemí, kde se vyskytují pouze politická jména: French Republic, Italian Republic, Republic of Croatia apod. Všude jinde musí být France, Italy, Croatia....a tedy i Czechia - pokud tedy má být seznam logický a správný. Bohužel, mnoho lidí stále dlouhé jméno Czech Republic používá špatně a dává ho mezi jména krátká. Nezbývá, než spoléhat na odborníky, že na tyto chyby budou upozorňovat a šířit osvětu.  Příklad rozdílu mezi oběma typy seznamů států zde.  Kdo se rozhodne špatně, a použije dlouhé jméno v seznamu krátkých, sám se usvědčí z neodbornosti. A naopak: dobrý odborník své rozhodnutí použít např. jméno Czechia obhájit umí. A nepotřebuje k tomu nařízení Vlády ČR. Stačí mu mít odborný přehled a duši vlastence. K ověření správnosti svého rozhodnutí mu stačí např. již zmíněné doporučení MZV nebo spousta dalších oficiálních potvrzení.


 

Pojmem "Republika" bychom měli šetřit - tak, jako jiné republiky.

Jméno "the Czech Republic" se neruší, je i nadále oficiálním politickým jménem, ale mělo by se používat mnohem méně - podobně jako s "republikou" šetří i jiné evropské republiky - Itálie, Francie, Německo apod.  Nechme si proto "republiku" jen na úřední dokumenty. Pojmy Czech Republic i Česká republika se totiž nadmírou používání zbytečně degradují. Proto je používejme jen při velmi vzácných příležitostech.

Ve všech ostatních případech je dostatečně reprezentativním pojmem Czechia, podobně jako jím byla Czechoslovakia - ve vědě, kultuře, ve sportu!

 


Proč nelze jméno Czech Republic používat za všech okolností? 

Protože jde o pojmenování státu, který vznikl až v roce 1993 - tedy velmi nedávno. Jménem Česká republika (angl. Czech Republic) proto nelze pojmenovat VŮBEC NIC z bohaté tisícileté historie na území Česka před rokem 1993. Zato krátkým jménem Česko, anglicky Czechia [čekia] lze popsat jakkoli staré historické události. Např. Karel IV. nevládl v České republice ale v Českém království, a současně - zeměpisně - v Česku. Podobně současný prezident nevykonává svůj úřad v Českém království, ale v České republice - a opět současně zeměpisně - v Česku. Nadčasovým jménem "Česko" je totiž myšleno území všech českých zemí (zahrnující i Moravu a Slezsko), kde se již stovky let střídají různé formy vlády - království, knížectví, markrabství, republiky. Politika se mění, Česko = Czechia zůstává!
 

 

A proč ne Czechland?

V angličtině se pro území dnešní České republiky, tedy Česka, nikdy nepoužíval násilný novotvar Czechlands. Překladem pojmu České země je výraz "The Czech lands". I tak jde ale o jméno, které nikdo nevnímá jako název současného státu.  Jméno Česko má mnohem větší naději na to, aby se zažil jako pojem pro popis nejen současných, ale i středověkých českých zemí, než obráceně, t.j. aby se středověkým termínem „České země“ označovala dnešní Česká republika. Lidé by v dnešní době neakceptovali, aby místo Česko museli začít v běžné řeči říkat své vlasti „České země“.  Proto byl anglický pojem Czechlands odmítnut a zvolen logičtější překlad jména Česko pojmem Czechia. Ten je již plně standardizován na národní i celosvětové úrovni v OSN a nic nebrání jeho používání.

 

ČESKO na tabulce české delegace, 09/2019.
Zdroj: Twitter náměstka ministra zahraničního obchodu Vladimíra Bärtla. (odkaz)

 


Marketing: Krátké jméno je to pravé!

Pro zviditelnění našeho státu je krátké jméno lepší, než dlouhé. Ostatně jde o základní poučku marketingu - vytvořit jasnou značku s krátkým zapamatovatelným jménem. To platí pro každý produkt. I jméno státu je značkou, která musí každému zůstat dlouho v paměti. V byznysu, ve sportu, v kultuře. Jméno Czechia je pro tyto účely ideální. A vskutku dokonalejší, než se zdá. Zahrnuje v sobě základ CZECH (což není stát, ale Čech, český, nebo čeština) - a latinskou koncovku -IA, která se běžně používá všude na světě - viz např. Austria, Croatia, Italia, Slovenia, California, Georgia, Scotia, Virginia... ale také Czechoslovakia - a z ní vzniklá Czechia a Slovakia. Žádný příklon na Východ, žádná Čečna, která ani není samostatným státem, ale nezávislá Czechia (s výslovností čekia) s tisíciletou tradicí českých zemí. Jasné, moderní i tradiční jméno. Do angličtiny přešlo z latiny, v níž se používalo již v 16.století!
 

 


Co je to "republika"?

Republika je jen politický výraz popisující formu vlády. Preferovat politické jméno Czech Republic před Czechia je tedy obhajitelné pouze v politice - i když i zde lze bez problémů jméno Czechia použít rovněž. Ale mimo politiku je používání jména Czech Republic vysloveně zlozvykem, který vynikne zejména v seznamech, v nichž ostatní republiky uvádějí svá krátká jména - např. Slovakia, Germany, Austria. Například ve sportu na dresech, či v titulcích při TV sportovních přenosech. Proč se lišit? Proč republikovat?

Demokratické republiky - např. Itálie, Německo, či Francie - slovo "republika" v běžném životě téměř nepoužívají. Republika je navíc ve světě stále častěji synonymem pro autoritativní a totalitní režimy - např. KLDR, Středoafrická republika, (ne)Demokratická republika Kongo či Luhanská lidová republika.  Chceme i nadále dávat najevo sounáležitost s podobnými režimy? Pokud ne, v běžném životě NEREPUBLIKUJME. Dříve jsme to také uměli:

Vždyť jméno Czechoslovak Republic také nikde moc k vidění nebylo, i když bylo oficiální. Zato všichni znali krátké jméno Czechoslovakia. A znají dodnes, protože krkolomné Czech Republic tak snadno zapamatovatelné není - už proto, že republik je na světě mnoho (asi stopadesát!). Používejme proto i dnes krátké jméno, ať si cizinci konečně zapamatují, že už nejsme Czechoslovakia, ale Czechia. Buďme na to hrdí!

 

Propagace jména Czechia je levnější

Jde i o peníze nás všech. Na propagaci jména Czech Republic vláda vynakládá miliardy a přesto je ve světě toto jméno populární zhruba stejně, jako jméno Czechia, které přitom bylo dosud v Česku nesmyslně bojkotováno. Přesto se ve světě šíří - i bez miliardových investic! Využijme toho! Jméno Czechia se ve světě stává stejně známým, jako kdysi Czechoslovakia. Více na straně 7  v tomto dokumentu agentury CzechTourism z roku 2019. Jméno Czechia vnímá jako atraktivní pojem 45% respodentů! To je vzhledem k nulové propagaci neuvěřitelně dobrá bilance!

Neodrazujme proto cizince od toho, aby jméno Czechia používali. Konečně se totiž vytváří naše novodobá identita, k níž krátké nepolitické jméno potřebujeme.  Krátké jméno, které je správně. A tím je v angličtině Czechia [čekia].

 

 

Příklad běžného používání jména CZECHIA:

TravelCentre (IATA):

https://www.iatatravelcentre.com/CZ-Czechia-customs-currency-airport-tax-regulations-summary.htm

 

Dříve CZECHOSLOVAKIA - dnes CZECHIA:
 

Maps of World - Europe:

 

 

https://www.mapsofworld.com/europe/


https://trove.nla.gov.au/search/advanced/category/newspapers?l-artType=newspapers&keyword=Czechia

 

Proč by se nám jméno Czechia mohlo zalíbit?

 

✔ V Evropě je každý stát buď královstvím, nebo republikou, ale používají krátká jména - Austria, Slovakia...
Czechoslovakia už neexistuje od r.1992. Je čas propagovat stát, který existuje: Czechia. 
✔ Czechia je platným anglickým překladem krátkého/zeměpisného názvu Česko.
✔ Česko/ Czechia je spisovným a oficiálním krátkým NADČASOVÝM jménem České republiky.
Republika /the Republic je pouze označením aktuálního POLITICKÉHO zřízení.

✔ Ve střední Africe, nebo v Asii se naopak mnoho krvavých režimů honosí tím, že jsou republikami...
✔ Máme to zapotřebí?  Chceme být jako rozvojové republiky s republikou v názvu vždy a všude?
✔ Tak jako se za Československé republiky stálo známým jméno Czechoslovakia, může se jím stát i jméno Czechia. Stačí jen chtít být hrdý na svou vlast a umět její historické jméno pocházející z latiny obhájit.
Czechia [čekia]  je anglické současné i historické jméno území, zahrnující všechny historické země Koruny české, i regiony současné České republiky: Čechy + Moravu + Slezsko.
Jméno The Czech Republic zůstává platit i nadále, ale patří jen do politiky a na úřady, stejně jako např. French Republic, Hellenic Republic, Italian Republic apod.
Jméno Czechia nevymyslel žádný současný politik.
Czechia pochází z latiny. Jeho ekvivalent v češtině je Česko.
Pozor - neplést si jméno Czechia se jménem Bohemia, což jsou pouze Čechy (bez Moravy).
Proč je správně Czechia [čekia] a ne třeba Czech? Protože "Czech" není Česko, ale Čech, česká, či dokonce čeština.
A proč ne Czechlands? Protože oficiálním českým krátkým jménem naší země není pojem "České země", ale Česko.

 


► Krátký název České republiky není "Czech", ale "Czechia" [čekia].

Někteří lidé nazývají naši zemi „CZECH“, což je špatně.
„CZECH“ je přídavné jméno (český,-á,-é), jméno obyvatele Česka (Čech) a českého jazyka (čeština), ale určitě ne název země. Angličtí mluvčí také nepoužívají slovo FRENCH jako název země pro Francii, JAPANESE pro Japonsko nebo GERMAN pro Německo.

 


Co tedy udělat, aby se Czechia nepletla s Chechnya (s Čečenskem)?

Pro jistotu to zopakujme: Začít jméno Czechia používat. Přestat ho utajovat z malicherných důvodů! Když totiž odtajníme, že the Czech Republic = Czechia, česky Česká republika=Česko, už si to nikdo nikdy nesplete! Stejně jako Slovensko nechce, aby se pletlo se Slovinskem a propaguje proto, že the Slovak Republic = Slovakia.

 

Stanovisko geografů, 1998: Bez jednoslovného názvu se neobejdeme

Nejsme jedinou republikou Evropy!

"Spojování politického názvu jednoho státu se zeměpisnými názvy jiných států působí komunikačně nevhodně, stylisticky neobratně, afektovaně a nediplomaticky... Sousloví "české země", či "země Koruny české" jsou vhodným pojmenováním středověkého českého státu, ale v současné době nás staví na úroveň zemí pobaltských či skandinávských, tedy na úroveň společenství několika států. Sousloví "Čechy a Morava", případně "Čechy, Morava a Slezsko" je těžkopádné a pro odborné a publicistické vyjadřování nepraktické. Uvědomme si, že pojmenování naprosté většiny evropských států se neopírá o výčet jejich historických zemí, nýbrž o jméno většinového národa... Obecně platí, že užívání jednoslovného geografického názvu státy sjednocuje, posiluje, a to zcela nezávisle na jejich společenském státním zřízení".  (úryvek ze Stanoviska geografů, 29.1.1998)

 

Všechny níže uvedené státy jsou republiky.

Do seznamu krátkých jmen republik patří pouze jména krátká - tedy i Česko/Czechia:
 

ČESKY:   - Česko - Francie - Chorvatsko - Itálie - Německo - Rakousko - Řecko - Slovensko
ANGLICKY:  - Czechia - France - Croatia - Italy - Germany - Austria - Greece - Slovakia

Naopak "republika" - tedy jméno dlouhé (politické) - Česká republika/ Czech Republic - patří POUZE do seznamu jmen dlouhých:


ČESKY: - Česká republika - Francouzská republika - Chorvatská republika - Italská republika - Spolková republika Německo - Rakouská republika - Řecká republika - Slovenská republika
ANGLICKY:  - Czech Republic  - French Republic - Republic of Croatia - Italian Republic - Federal Republic of Germany - Republic of Austria - Hellenic Republic - Slovak Republic.

 

Kde tedy používat krátké jméno státu?

V kultuře, ve sportu, ve vědě, ekonomice apod. - na základě doporučení Vlády ČR. Je to jednoznačně popsáno ve dvou níže uvedených textech Ministerstva zahraničí (MZV) a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT):
 

"Jak na „Česko“ v zahraničí?" (MZV)

3.2 KRÁTKÝ název státu  je tedy vhodné používat:

 • v případě kulturní, společenské, vědecké, sportovní (viz dále), ekonomické a jiné prezentace státu, ale také např. v  projevech politických představitelů neceremoniálního charakteru,
 • při prezentaci jednotlivých osobností reprezentujících kulturní, společenské, vědecké, sportovní, ekonomické, nebo jiné zájmy státu,
 • v neformální komunikaci, korespondenci, v literárních dílech a novinových článcích, v geografických materiálech (mapy, atlasy),
 • na tiskové a prezentační materiály, které prezentují úspěchy, historii a osobnosti státu...
   

5.2 KRÁTKÝ název státu je tedy vhodné používat zejména:

 • na sportovní výstroji, oblečení a dresech,
 • na výsledkových listinách,
 • při sportovních komentářích a interview,
 • tam, kde i ostatní země používají krátký název.

Zdroj: MZV https://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vztahy/verejna_diplomacie/jak_na_cesko_v_zahranici.mobi

 

"Koncepce podpory sportu 2016-2025"  (MŠMT)

3.7 Oblast 7  - Konkurenceschopnost sportovní reprezentace ČR, Strategický cíl 4:

"V návaznosti na notifikaci překladů názvu krátkého jména České republiky na „Česko“ do databází OSN je třeba motivovat sportovní svazy, Český olympijský výbor, Paralympijský výbor a Českou asociaci univerzitního sportu pro jejich používání a dále tyto subjekty podporovat při státní reprezentaci."

Zdroj: MŠMT  https://www.msmt.cz/sport-1/koncepce-podpory-sportu-2016-2025

 
 

Čečensko? Pokud bude propagována Czechia, na bezvýznamnou Čečnu se zapomene.

Jak zamezit záměnám jmen Czechia [čekia] a Chechnya [čečňa]? Jméno Czechia necenzurovat, ale naopak propagovat, aby každý na světě věděl, že Czechia není Chechnya! K tomu je ale nutná propagace a vlastenectví, a nikoli zbabělost a cenzura.

 

Česko (Czechia) není totéž, co Čech (Czech).

Česko je opravdu Czechia a nikoli Czech. Tento omyl by měl každý, komu není jedno, kde žije, začít napravovat. Nežijeme "v Čechovi", ale v Česku. Not in Czech, but in Czechia...  Nejhorší je propagovat jen politické jméno Czech Republic, zejména, když je slovo "Republic" buď malinkaté, nebo vyvedené tmavou barvou na tmavém podkladě, takže je čitelné jenom "Czech".  Čech? Čeština? Český?  Ale kde je název státu? Czechia!Krátké jméno státu v češtině i v angličtině nutně potřebujeme

Podobně, jako je zapamatovatelnější Slovakia, než the Slovak Republic, je Czechia [čekia] z marketingového hlediska lépe zapamatovatelnou značkou než the Czech Republic. Navíc se jméno Czechia používá pro pojmenování našeho území v latině již od 16.století.  Obrovská výhoda, která z toho vyplývá je jasná:  Jméno Czechia není na rozdíl od republiky limitována posledními sto lety (kdy existovala republika), protože označuje území, a nikoli politické uspořádání. Na jméno Czechia proto můžeme být právem hrdí.
 

Cizincům, kteří už to vědí, to nerozmlouvejme, ať nejsme za hlupáky.

A těm, co to nevědí, to vysvětlujme. Nebojte se, chápou to rychle. A pamatují si to lépe, než dlouhé Czech Republic.► Propagace jména Czechia je levnější, než jména the Czech Republic!

Důkazy, že se Czechia ujala, už nelze ignorovat!

To, jak je v zahraničí jméno Czechia populární, ukazuje poslední výzkum sledovanosti webu o zajímavostech Česka "Amazing Czechia". V Německu a v některých evropských zemích je tato stránka na první stránce (!) v Google pro klíčové slovo „Prague“.  V Americe většinou stále na straně druhé. I to je skvělé na to, že web Amazing Czechia je soukromý a není nijak dotovaný ze státních peněz! Stát naopak vyhazuje peníze z okna za propagaci politického jména Czech Republic a neuvědomuje si, jak neefektivní to je. A přitom do propagace státu pod hlavičkou Czechia by stačilo dát jen zlomek peněz a povědomí o naší zemi by se ve světě zvýšilo několikanásobně. Je třeba propagovat jméno - Czechia, a ne jen, jestli jsme republikou, či královstvím.

A co na jméno Czechia říká Evropská asociace komunikačních agentur a Americká marketingová asociace? Podle nich zní dobře. Je to jednoduché a zapamatovatelné jméno. Na rozdíl od The Czech Republic - to si máme ponechat jen pro oficiální záležitosti. Do marketingových komunikací ale jednoznačně patří Czechia, stejně jako např. Austria, Slovakia, či Croatia.  Více o výhodách jména Czechia v marketingu zde.

 

Amazing Czechia - Vítejte v naší zemi!

https://www.amazingczechia.com/

 

Reakce na zatajování pravdy a výhod jména Czechia

zveřejněné v článku "Kde domov můj? V Czechii?"

 

- Už v nadpisu je manipulativní mix češtiny a angličtiny, navíc okořeněný nesmyslným skloňováním anglického jména. Na dotaz "Kde domov můj?" lze odpovědět jedině "V Česku". Anglicky je to: "Where is my home? In Czechia".  Neříkáme: V Czechoslovakii, ve Slovakii, v Croatii, ani v Moravii, a tedy ani v Czechii. Říkáme v Česku.  A manipulativní tvrzení o tom, že se anglický název Czechia údajně neujal ani u exportérů, sportovců, diplomatů či politiků, natož u řadových občanů, je snadné vyvrátit. Zde jsou ukázky, z nichž je to jasně vidět: Jméno Czechia se používá. Chybí mu ale větší propagace. S tím může pomoci každý.

 

- V databázi OSN se politický název státu Česká republika překládá jako the Czech Republic a Czechia je tam uvedeno správně jako překlad jména Česko. Ten, kdo tvrdí, že se v OSN překládá Česká republika jako Czechia, tak si vymýšlí. Zde je důkaz - online link na seznamy OSN:

Odkaz č.1:  UNTERM (United Nations Terminology Database).

Odkaz č.2:  UNGEGN  (United Nations Group of Experts on Geographical Names).


 

- Nešlo o změnu, ale pouze o doplnění jména Czechia jakožto překladu krátkého jména Česko do kolonky "krátké jméno v angličtině". Překlad politického jména Česká republika-the Czech Republic zůstává beze změn. Tvrzení o tom, že se Czech Republic nahradilo jménem Czechia, je skoro šířením poplašné zprávy.
 

- Absence překladu Česko-Czechia v seznamech OSN byla ostudou, která byla doplněním napravena. Na dotazy typu, kdo to vůbec inicioval a schválil, budící dojem, že šlo o cosi špatného, je třeba říci, že ti, kdo jméno Czechia nechali do OSN doplnit, si zaslouží velkou pochvalu a ne kritiku. Hlavní je ale fakt, že jméno Czechia současní politici nevymysleli, pouze převzali od týmu odborníků, kteří se na něm shodli už v roce 1993, hned po vzniku samostatného Česka. Autor článku naopak vyvolává dojem, že šlo o ukvapený a unáhlený nápad zmatených politiků, kteří ani nevěděli o čem hlasují. Zdá se, že to ale neví, nebo nechce vědět, spíše autor článku. V roce 2016 se totiž nehlasovalo o tom, jak se budeme nově anglicky jmenovat. Jméno Czechia bylo dávno vymyšlené (od r.1993, resp. už od 16.století). Šlo jen o zapsání tohoto jména do prázdné kolonky, kterou někdo v roce 1993 zapomněl vyplnit a 23 let se s tím nic nedělalo. Autor navíc nezmiňuje fakt, že v týmu odborníků, kteří v roce 1993 doporučili, aby se Česko překládalo jako Czechia, nebyli politici, ale jazykovědci, historici, ale i třeba odborníci na marketing! A nezmiňuje ani to, že v jiných jazycích fungují krátké překlady jména Česko už dávno a bez problémů:  Tschechien, Tchéquie, Cechia, Chequia, Tchéquia, Tsjechië, Tjekkiet, Tsjekkia, Tjeckien, Cehia, Çekya... (více zde).

Komu slouží všechny ty lži o údajném nepoužívání jména Czechia uvedené v článku  "Kde domov můj? V Czechii?"  Faktem je pouze to, že jméno Czechia potřebujeme, a novináři by ho měli propagovat, a ne mu škodit.

Zde je jeden z důkazů, že se Czechia používá:

 

Jaká je tedy pravda?

Czech = Čech, český (-á, -é), čeština. Ale rozhodně Czech není Česko!
Czechia = Česko (celý stát)
Bohemia = Čechy
(západ Česka)
Moravia = Morava (východ Česka)
Czechia = Bohemia + Moravia + Silesia
Česko = Čechy + Morava + Slezsko
the Czech Republic = Czechia
the Slovak Republic = Slovakia
Czechia + Slovakia = Czechoslovakia

Zdroj: Odkazy na oficiální weby

 

Slovo Czechia nelze skloňovat.

Tak jako se nikdy neskloňovalo jméno Czechoslovakia - s Czechoslovakií, tak je hloupost mluvit o Czechii - jde o anglické slovo, které je nesklonné - Czechia.


Profesionalita. Jméno Czechia je výsledkem pečlivé odborné přípravy

Jméno Czechia čekia], jakožto překlad jména Česko, se stalo zcela oficiálním, protože splňuje jasně daná pravidla OSN pro jména států, která nařizují, aby krátké jméno bylo nejprve standardizováno na národni úrovni a poté na mezinárodní úrovni v OSN. Na národni úrovni bylo standardizováno už v roce 1993, a  na mezinárodní úrovni v OSN v roce 2016. Nešlo tedy o žádný unáhlený návrh jednotlivců (ani politiků!), ale o výsledek dlouhodobé odborné přípravy a následné široké shody desítek odborníků z různých oborů. Vše v souladu se zákonem, který stanovuje, že jméno státu nevybírají laici v referendu, ale odborníci z  NK ČÚZK  (Názvoslovné komise Českého úřadu zeměměřického a katastrálního) Návrhy, které od odborníků podporu nedostaly, jsou např. Czech, Czechland, Czechlands, Czechomoravia, Bohemia apod. Jde buď o uměle vytvořené novotvary, či slova s jiným významem, než jakým je jejich český protějšek, tedy Česko.

 

Podpořte krátké jméno v destinačním marketingu!

„Země pro budoucnost“ aneb Zpátky do zoufalosti

https://www.linkedin.com/pulse/zem%25C4%259B-pro-budoucnost-aneb-zp%25C3%25A1tky-do-zoufalosti-milan/

Zdroj: Milan Šveřepa, LinkedIn
 
 
 

KROK 1 - Zkrácení sloganu a oprava velkých písmen:

Návrh změny současného nezapamatovatelného příliš dlouhého a zpolitizovaného sloganu "Czech Republic - The Country For The Future" na moderní a snadno zapamatovatelné "Czechia - For the future":

KROK 2 - Odstranění barev, které nejsou národními barvami Česka, ale Rumunska:

Argumenty jsou jasné:  Nové logo země „vytvořené“ českou vládou je nesmyslné, ignoruje zeměpisné jméno Česko, národní barvy i základní atributy marketingové strategie. A kdo nechce argumenty slyšet, je třeba mu otevřít oči drsnějším způsobem - jako třeba tímto videem.

Je to jako v pohádce Císařovy nové šaty. V ní také nakonec všichni tleskali chlapečkovi, který císaře zesměšnil tím, že vykřikl pravdu o tom, že císař je nahý. Chlapeček neuváděl žádné argumenty. Prostě řekl pravdu, kterou nikdo nechtěl slyšet. Všichni věřili mýtu o neviditelných šatech. V případě mýtů o novém "rumunském" žluto-šedém logu Czech Republic je to podobné: Logo bez českých barev prostě není logem Česka. A slovo "republika" nereprezentuje naši tisíciletou státnost, ale pouze politický režim posledních pár desetiletí. Kdo tvrdí, že pro reprezentaci státu není potřeba používat jméno Česko (Czechia) a symbol lva, ale že stačí jen anonymní pestrobarevná hvězdička a slovo "republika", vidí šaty i na nahém císaři. Nebo ministrovi?

Existuje přitom lepší logo - stručné, dynamické, pro budoucnost a v národních barvách:

Jde o logo z roku 2012, které stále čeká na osvícené politiky, kteří by ho podpořili:

„Czechia. For the future.“ - Inovativní, dynamické a pro budoucnost.

https://youtu.be/95jY3jn1KkQ

 

Prezentace destinačního loga Česka v angličtině:

https://youtu.be/BSKVYAA1Gqs
 
 
 

"Czechia je skvělá, zvykneme si."

Vtipná a moudrá přednáška z divadla Dobeška o tom, že překlad jména Česko jako Czechia je správný a logický. Vypráví geograf Zdeněk Kukal, 17.1.2017.  Fotopřílohy, střih a kamera: Vladimír Filip.
 

Zdeněk Kukal, geograf a cestovatel: "Cizinci jméno Czechia přijímají většinou pozitivně a vstřícně - akceptují to, jak jim my Češi naši zemi sami představíme. Za tento přístup je třeba je chválit a ne jim to rozmlouvat, jak to mnozí z neznalosti či z hlouposti činí!"

 


ČEČENSKO NENÍ PROBLÉM

Záměna s Čečenskem? Na jméno Česko/Czechia máme právo, protože vzniklo mnohem dříve, než Čečensko/Chechnya. K dalšímu zamezení záměny s Čečenskem je nutno jméno Czechia propagovat a ne ho cenzurovat. Pouze a jenom propagováním a spojováním jména Czechia se jménem Czech Republic se všichni na celém světě naučí, že Czechia není Chechnya.
V žádných seznamech zemí se navíc Čečensko nikdy nemůže objevit vedle jména Czechia, protože Čečensko samostatnou zemí není. Navíc se všechny dosavadní mediálně známé záměny s Čečenskem netýkaly jména Czechia, ale Czech Republic, což svědčí ve prospěch krátkého jména a ne naopak.

Ve slovnících je Czechia jednoznačně uváděna jako překlad jména Česko, které už se vžilo a běžně se používá - např. slogan "Česko-země příběhů", nebo jméno TV soutěže "Máme rádi Česko", apod.

 

ANI MORAVA NENÍ PROBLÉM

Musí být ve jménu Czechia slyšet Morava? Nemusí -  vždyť Morava není slyšet ani ve jménu Czechoslovakia, ani v politickém jménu Czech Republic. To ale neznamená, že je Morava jakkoli druhořadá. Význam Moravy naopak jméno Czechia v angličtině zvyšuje - splňuje totiž požadavek všech národností žijících na území Česka, aby jméno státu nebylo stejné, jako jméno jedné z historických zemí (Bohemia, Moravia, Silesia). To, že je jméno státu  jedné z těchto historických zemí podobné v češtině (Čechy/Česko), rozhodně nemůže vadit.  Podobnost jmen jednoho regionu se jménem celého státu je v celoevropském měřítku naprosto běžným jevem, které nikde žádné negativní emoce nevzbuzuje - např.  region Schwyz ve státu Schweiz, region Oberösterreich ve státu Österreich, region Île-de-France ve státu France a další.  Zde je třeba zdůraznit, že pojmenování našeho státu jako Česko, anglicky Czechia nelze  v žádném případě chápat jako vyvyšování se jednoho národa nad druhý. Za zrušení zemského uspořádání, či za chybně nastavené hranice regionů jméno Czechia rozhodně nemůže. Moravským separatistům to je ale zcela jedno, a tohoto mýtu zneužívají pro své cíle.  Podobným argumentem těchto manipulátorů je tvrzení, že jméno Czechia má prý cosi společného s Ruskem. Pravdou je samozřejmě pravý opak. Jméno Czechia totiž nemá svůj původ na Dálném Východě, ale v latině (stejně jako např. Bohemia, Moravia, Italia, Germania, Polonia, Britannia, Dalmatia, Hispania, Lusitania, Mauretania, Panonia, Gallia a další.)  Zde lze uvést, že tak často zmiňovanému jménu Russia [raša] je mnohem podobnější jméno Croatia [kroejša], a přesto s ním v Chorvatsku nikdo nemá problém. 

 

CZECH NENÍ ČESKO

Aktuálně zvýšená poptávka po jménu Czechia vychází z potřeby každého státu mít kromě dlouhého politického názvu i jméno krátké (ideálně jednoslovné), použitelné v běžném životě, v umění, ve sportu, na mapách, zkrátka všude mimo politiku a státní správu.  Mnozí lidé si bohužel myslí, že si vystačí se slovem Czech. To je ale hluboký omyl. Czech totiž znamená Čech, česká (-ý,-é), nebo čeština, ale rozhodně ne Česko. Stejně tak nebylo v angličtině schváleno jméno Czechland, protože se ani v češtině oficiálně aktuálně nejmenujeme Českozemsko, ba ani České země. Druhý název z dvojice uvedených navíc není jednoslovným názvem.

 A co Spojené Státy, či Spojené království – nevystačí si s dlouhými názvy? Kupodivu ne. Běžně tam raději říkají jen America, či Britain, přestože nejde o jména oficiální. Ale vítězí fakt, že  krátká jména jsou praktická. I česky říkáme častěji „Ve Státech, v Anglii, či v Británii“, než „Ve Spojených států, či ve Spojeném království.  Jméno Czechia má ale oproti jménům America a Britain jednu výhodu - oficiální je.   Ukazuje se, že se bez krátkého jména země v angličtině opravdu neobejdeme , proto je tu Czechia. Naprosto přesně zapadá mezi jména, kterými jsou v nepolitických souvislostech v běžných seznamech států označovány i ostatní země, t.j. bez nadbytečného uvádění republiky v názvu - např.  France, Germany, Italy, Greece, Croatia atd. Všechny uvedené státy přitom republikami jsou samozřejmě také, a tím,  že se bez slova "republika" v názvu země ve většině situací obejdou, jasně deklarují, že tím prestiž republiky nikterak neutrpí. Jsme poslední republikou Evropy, která si dosud myslela opak – že bez republiky v názvu jsme snad nějak méně významní. Opak je pravdou - přehnaným republikováním je význam pojmu republika stále více devalvován až dehonestován. A to jak v angličtině, tak i v češtině. Vždyť jak směšně například působí pozvánka na výstavu „Pleistocénní nosorožci České republiky“.... Situace se ale naštěstí mění a krátké jméno Česko / Czechia se objevuje stále častěji.

 

POTŘEBUJEME JMÉNO I PRO DOBU PŘEDREPUBLIKOVOU

Zvláště cizinci si na jméno Czechia velmi rychle zvykají a vřele ho přijímají. Je příznačné, že nejvíce výhrad ke krátké anglické variantě jména svojí země mají sami Češi, o nichž se v posledních průzkumech zjistilo, že jich dobře anglicky umí jen asi 20%. Navíc se nezajímají o výhody, které jsou s používáním jména Czechia spojené a před cizinci nejen, že krátké jméno neumí obhájit, ale dokonce ho různě znevažují a od jeho používání cizince odrazují (!), což je srovnatelné s pliváním na českou státní vlajku. Je ale jen otázkou času, kdy i tito Češi pochopí, že se jména Czechia bát nemusí, ba dokonce, že se jeho používáním konečně zařazujeme mezi vyspělé státy s dlouhou historií sahající daleko před vznik republiky. Z hlediska propagace země, jako turistické i ekonomické destinace, je totiž používání krátkého jména státu naprosto klíčové. Jméno Czechia  je mnohem lépe zapamatovatelné, než jméno dlouhé – politické.  A navíc je ověřitelným faktem, že bez republiky v názvu se neobejdou většinou jen státy mladé a nestabilní, z Afriky či Asie (KLDR, Demokratická republika Kongo, Středoafrická republika aj.), které se používáním slova „republika“ v názvu snaží zamaskovat svoji nedemokratickou minulost nebo i přítomnost.  Česko se ale za svoji tisíciletou historii stydět nemusí, a proto není pro používání politického názvu mimo politiku žádný důvod. Krátké jméno Česko / Czechia má všechny předpoklady zviditelnit náš stát ve světě podobně, jako ho zviditelnilo jméno Czechoslovakia.

(Vladimír Filip, Občanská iniciativa Česko/Czechia)

 

Zdroje:

► Anglický název českého státu v mýtech a faktech:
https://www.go-czechia.cz/

► Občanská inicitiva Česko - Czechia pro popularizaci krátkého jména
https://czechia-initiative.com/

► Seznam odborníků z NK ČÚZK, kteří v souladu se zákonem v r. 1993 rozhodli, že historické jméno Czechia je vhodné i pro současnost, aneb Proč nebylo referendum?
https://czechia-cesko.webnode.cz/a55-odborniku-autori/

► Czechia v seznamu států OSN:
https://cms.unov.org/UNTERM

► Czechia v normách ISO - 3166:
https://www.iso.org/obp/ui/#iso:code:3166:CZ

► Historie jména Czechia - existuje již od 16.století:
První výskyt jména Czechia - 1541

►  Česko je spisovné slovo:
– viz Akademická příručka českého jazyka

►  Slovníky (překlady Česko - Czechia)
https://czechia-cesko.webnode.cz/slovniky/

►  Wikipedie
Spor o užití slova Česko

 

 

Google Trends - graf: Obliba jména Czechia stoupá 

Zde je to vidět: graf Google Trends. Stále více lidí v Česku i v zahraničí zjišťuje, že jméno Czechia má v marketingu lepší úspěšnost, lidé si ho zapamatují rychleji a jeho propagace je tak levnější.
 

Ostuda! CR je označení pro stát Kostarika a ne pro Česko. Česko má zkratku CZ.
CR = Costa Rica
CZ = Czech Republic

Stránky kanceláře prezidenta České republiky skutečně používají v angličtině zkratku CR, což je oficiální zkratkou Kostariky a nikoli Česka.  Mezinárodní zkratkou Česka je CZ. Mnohem lepší by ovšem bylo používat celé krátké jméno - Česko (Czechia). Místo patvaru "President of the CR" by bylo ideální a správné uvádět buď dlouhý název "President of the Czech Republic", nebo kratší "Czech President" , nebo "President of Czechia".

President of the CR = President  of Costa-Rica?
CR = Mezinárodní zkratka a ISO kód státu Costa Rica - viz odkaz.

 
Používat na mezinárodní scéně v angličtině zkratku CR pro Českou republiku je obrovský omyl a trapas. A ze strany Úřadu prezidenta republiky jde o omyl přímo skandální.   Viz též:  CR = mezinárodní značka automobilů z Kostariky.
 
 
 

Czechia opravdu není žádný stupidní nápad, jak nevhodně řekl premiér Babiš.

Naopak je stupidní, pokud někdo píše dlouhé politické jméno Czech Republic do seznamů krátkých jmen zemí. Např. pokud jsou v nějakém seznamu tyto republiky: Austria, Croatia, Greece, Slovakia aj., tak mezi ně Czech Republic nepatří.  V tomto seznamu musí být jedině jméno stejného druhu - tedy Czechia, česky Česko. Nenechme si krátké jméno svého státu nikým brát! Ani v češtině, ani v jiných jazycích. Budeme-li používat jen republiku, budou si naše děti myslet, že např. Karel IV. nebyl král, ale první prezident České republiky. A to jistě nechceme.

 

Je Andrej Babiš lhář? A proč odmítá výhody krátkého jména státu?

Nad oficiálním krátkým názvem našeho státu pro zahraničí, tedy Czechia, se divil premiér A. Babiš. Novinářům z deníku The Wall Street Journal v březnu 2019 řekl, že neví, čí je to „stupidní nápad“. Přitom pro něj sám zvedl ruku, když seděl ve vládě Bohuslava Sobotky.  Odkaz zde.

Související článek:  Babiš je lhář a diktátor. Stojím si za tím, řiká muž, který ho má chránit

 

Nejen pan premiér, ale i ti, kdo si na jméno Czechia zatím nezvykli, by si měli položit otázku: Proč jméno Czechia používat? Odpověď je jednoznačná: A proč ne? Nejde přece o přejmenování názvu státu, jen o možnost používat nejen politické jméno, ale také krátké, jak je to běžné všude na světě. Možnost nebýt pouze jakousi exotickou republikou, ale především moderním vyspělým státem s úderným a zapamatovatelným jménem, jaké má každý. Jméno, kterým můžeme označit jakoukoli historickou epochu, a to i předrepublikovou. Česko = anglicky Czechia [ˈtʃɛkiə]

 

 

Příklad, že jméno Czechia může dobře fungovat i v politice:

Turkey-Czechia Business Forum, jeden z mnoha příkladů běžného používání jména CZECHIA - jednání byznysmenů v Istanbulu před tabulí se jménem CZECHIA, září 2019:

Foto: CZECHIA a Karel Havlíček, místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu.

Zdroj: https://www.quora.com/What-are-the-relationships-between-Turkey-and-Czechia

 

 

►Ostuda ve sportu:

Obrázek: Chybná prezentace jména státu jako Czech (Čech, český, čeština). Správně je přitom Czechia.
Karjala Cup, Finsko (10.11.2018)


 
 

Video:  Profesor geografie na UK Petr Pavlínek: Češi si zvykají pomalu
 

Diskuse k názvu Česko - zde.

 

Česká geografická společnost,  2005: Czechia je správně

Proč, kdy a kde užívat zeměpisné jméno České republiky Czechia

Uměle vytvořený problém kolem názvu Česko dnes již postupně mizí, v médiích přímo zdomácněl, avšak přetrvává v případě jména CZECHIA. Nejde o rozhodování, zda Czech Republic nebo Czechia, nýbrž kdy a kde které z nich použít. Obě tato jména našeho státu, spisovná a oficiální, jsou stejně důležitá a každé má svou nezastupitelnou funkci. Jméno “Czechia” bylo spolu s dalšími cizojazyčnými ekvivalenty jména Česko standardizováno již na jaře roku 1993 Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním a jeho Názvoslovnou komisí v koordinaci mj. s Ministerstvem zahraničních věcí ČR, a to publikací “Geografické názvoslovné seznamy OSN – ČR: Jména států a jejich územních částí. Names of States and their Territorial Parts (ČÚZK, Praha 1993, 3. přeprac. vydání, 113 s.).
Zeměpisná jména států jsou na rozdíl od jmen politických, vyjadřujících jejich státní zřízení, neměnná, zejména vyjadřují kontinuitu daného státu v prostoru a čase. Jestliže někdo vědomě zapírá nebo dokonce bojkotuje oficiální zeměpisné jméno vlastního státu a přisuzuje mu jen politický název, popírá jeho historicitu. Pro geografa jsou standardizovaná zeměpisná jména nadto odbornými termíny, posuzovat je z pocitových či etických hledisek a v odborných pracích je ignorovat je přinejmenším neprofesionální.
Zeměpisná (krátká) jména států (převáženě jednoslovná) jsou stylově a funkčně vhodná pro běžnou komunikaci, včetně prezentace v oblastech obchodu, sportu, kultury apod. Jsou zpravidla odvozena z přídavného jména vzniklého z označení většinového národa: srov. např. Čech – český – Česko, Němec – německý – Německo, Dán – dánský – Dánsko. Protože jsou součástí obchodního označení země původu výrobku “Made in…”(např. Germany, China, Slovakia), vzpomeňme si na “Made in Czechoslovakia”, má jejich umístění na úborech státních sportovních reprezentací v dnešní době globální vlády reklamy a televizních přenosů obrovský ekonomický význam.
Jméno Czechia svou podobou jednoznačně odkazuje na spjatost se jménem Czechoslovakia. Dobře to ilustrují i jazykové změny v roce 1993. Z “Czechoslovakia” zmizel “slovenský” kořen “slovak” a spojovací prvek obou kořenů -o-. “Czechoslovakia” i “Czechia” mají společnou počáteční spřežku “Cz”, jedinečný a celosvětově vžitý (CZ, CZE) identifikační znak Česka, plnou přítomnost kořenu “Czech-” a příponu “-ia”. Tu obsahuje jak jméno Czechoslovakia, tak jména historických českých zemí (Bohemia, Moravia, Silesia). Tato přípona je běžná v anglických názvech mnoha států světa (asi 45), a je tedy zcela ústrojná i ve výrazu Czechia. Netřeba snad zde uvádět, že angl. Czech znamená: “1 Čech 2 čeština – adj český (srov. Velký anglicko-český slovník, I, A – G, Academia, Praha 1984, s. 471.)

Praha, 8. 12. 2005 RNDr. Leoš Jeleček, CSc.
KSGRR Přf UK v Praze

Zdroj: zde.

 

 

Používáme správně výraz Česko?

Ondřej Dufek, lingvista Ústavu pro jazyk český AV ČR. Text zde.
Video zde.

Zdroj:  Studio 6, Česká televize, listopad 2018
 
 
 

Krátké jméno Česko nelze překládat jménem dlouhým Czech Republic.

Nejsme jen nedávno vzniklý, uměle vytvořený politický subjekt Česká republika. Jsme především národ s tisíciletou historií žijící na místě zvaném již v dávných dobách Česko, latinsky Czechia [čekia], zahrnující na západě Čechy (Bohemia) a na východě Moravu (Moravia) a Slezsko (Silesia). Pojem Czech Republic nikdo neruší, ale mezi ostatní krátká jména států prostě nepatří.  Podobně i Československá republika používala v seznamech krátkých jmen států krátkou verzi názvu: Československo, anglicky Czechoslovakia.


 

Czechia a výslovnost

"Ček, Čekia, Čekoslovakia" - Czech, Czechia, Czechoslovakia

CZECHIA [tʃɛkiə] - ČEKIA - s vyslovovaným "K", t.j. žádná "čechia" ani "čečia". Podobně jako je Czechoslovakia [tʃɛkoʊsloʊˈvækiə] a ne čečoslovakia. Audio výslovnost jména Czechia si můžete poslechnout také zde.
K tématu výslovnosti též anglický text na "Heart Of Europe".

 

Proč jméno Czechia potřebujeme?

Každý stát světa používá krátké jméno, pokud ho má. A my ho máme - viz tabulka dlouhých / krátkých jmen států.

I náš stát má tradici v používání krátkého jména - dříve Československo, dnes Česko.  Stále více lidí už ví, že "republiku" v názvu státu každá republika světa používá pouze ve formálním, úředním styku. Krátké jméno státu - Česko - bylo ze začátku nezvyklé, ale nyní se nám už vžilo. Ne proto, abychom napodobovali ostatní státy, které také používají krátká jména, ale čistě z praktických důvodů.  A logicky vyvstala i poptávka po překladu jména Česko do cizích jazyků. Znát anglický překlad jména státu, odkud pocházím, nebo který dokonce reprezentuji, patří k základním znalostem. 

 

Czechia se již ujala mezi mnoha firmami.

Jeden z příkladů:  Cestovní kancelář GEOTOUR, známá svým projektem KOLOLOĎ:

Pozn.:Za vhodný překlad jména Česko považují jméno Czechia i další firmy - viz příklady.

 

Czechia v normách ISO - 3166:

https://www.iso.org/obp/ui/#iso:code:3166:CZ

https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_3166-1

 

Česko není Czechland

A proč Česko nelze překládat jako Czechlands? Protože oficiálním českým krátkým jménem naší země není pojem "České země", ale právě Česko - viz info Ministerstva zahraničí. A Česko je anglicky Czechia - viz např. databáze zemí v OSN, nebo norma ISO.
Kdo ví, že Česko je Czechia, prokazuje profesionalitu, hrdost na zemi, odkud pochází, i úctu k její celé, tedy i předrepublikové historii. Důležitá výzva všem, co jméno Czechia považují za symbol loajality k Západním státům: Je to přesně naopak:  Když se dokážeme shodnout na jednotném jménu našeho území, které existuje už stovky let, dáme tím najevo svoji národní nezávislost a vyspělost. Takovým jménem je Česko, anglicky (a dříve latinsky) Czechia.

Už v 16.století bylo území Čech a Moravy (Bohemia+Moravia) souhrnně označováno jako Czechia. Znamená to jediné – že můžeme být právem hrdi na opravdu dlouhou tradici společného státu. Postavme se za jméno Česko / Czechia - mj. i proto, abychom dali najevo, že nám na tradicích záleží a že se dokážeme semknout v boji proti agresorům zvenčí. Zatím se umíme akorát hádat mezi sebou a nebezpečí zvenčí podceňujeme!


Marketing:  Jménu Czechia patří budoucnost

Argumenty pro jméno Czechia jsou přesvědčivé a je jich stále víc. Jedním z nich je, že do propagace jména Czechia by stačilo investovat jen zlomek toho, co do propagace jména Czech Republic a návratnost by byla mnohem rychlejší.  Jméno Czechia si zapamatuje prakticky každý a ihned.

Proč to nevyužít v byznysu?  Vždyť z uvedených výhod může každý chytrý podnikatel i politik perfektně profitovat - stačí se inspirovat v zahraničí: Co je lepší marketingová značka? French Republic, nebo France (Francie)? Hellenic Republic, nebo Greece (Řecko)? Populárnější a zapamatovatelnější jsou jednoznačně krátká jména států. Více zde. Česko a Czechia jsou marketingově perfektní značky!  Nikdo si nepamatuje státy podle toho, o jakou jde republiku, ale jak se jmenují krátce:

 

 

► Používáte v angličtině jenom jméno "Czech Republic"?

OK, to je ale jen politický název státu - podobně jako Italian Republic, French Republic, nebo dřívější politické jméno naší země před rozdělením v roce 1993: "Czechoslovak Republic". Krátkým názvem naší země v současné době v angličtině je CZECHIA (česky ČESKO). Jiné republiky také používají krátká jména - Italy, France nebo bývalé krátké jméno naše země v minulosti: “CZECHOSLOVAKIA” (1918-1992).

 

Totéž platí i v jiných jazycích - např. italsky se "ČESKO" přeloží jako "CECHIA".  Protože je to ale málo propagované, tak jsou Italové nuceni říkat "Repubblica Ceca", což je mj. zaměnitelné s "Repubblica Cieca" , což znamená "Slepá republika"...  Krátké názvy, jako Cechia (Česko), nebo Italy (Italia), jsou mnohem praktičtější. Je potřeba to ale používat a propagovat. Samo od sebe se to logicky nevžije. A to by byla škoda!

 

Vždyť jsme dosud jediní v Evropě, kdo své krátké jméno státu "ČESKO" k údivu mnoha cizinců do jiných jazyků téměř nepřekládáme. Důvody, které k tomu mnohé vedou, jsou prokazatelně založeny na mýtech a pomluvách. Je načase přestat se jimi nechat strašit. Krátké jméno státu není strašák. Všechny republiky Evropy to vědí a krátké jméno používají. Chceme se tomuto trendu i nadále bránit a zůstat svým "republikováním" na úrovni asijských, či afrických samozvaných republik, které republikou v názvu mj. zakrývají fakt, že jsou zeměmi nedemokratickými a tyranskými? Chceme vypadat, že jsme také takovou zemí, nebo se raději přihlásíme k tisíciletému odkazu Česka, tedy i k období předrepublikovému?

 

Czechia - příklady používání:

 1. - všude na netu  (tip!)
 2. - v knihách  (tip!)
 3. - na Youtube
 4. - ve slovnících
 5. - v názvech firem  (tip!)
 6. - na mapách
 7. - v technických normách ISO
 8. - ve sportu  (tip!)
 9. - v kultuře
 10. - na výstavách
 11. - v předpovědích počasí
 12. - v televizních soutěžích  (Máme rádi Česko - We Love Czechia)
 13. - na hracích kartách  (Pexeso, Canasta)
 14. - v historických dokumentech, na obrazech a sochách
 15. - v názvech a marketingových aktivitách firem
 16. - na TV stanicích (např. BBC)
 17. - v seznamech OSN
 18. - v UNESCO

 

Jméno Czechia ve videu od Pilsner Urquell:

Zdroj Twitter Pilsner Urquell

 

Czechia - prezentace s hudbou:

https://youtu.be/ZSemY01sFdU

 

Fotografie s Czechia (Pinterest.com)
https://cz.pinterest.com/search/pins/

 

Czechia je v seznamu EU Interinstitutional style guide:

 

Czechia je také v oficiálním seznamu zemí OSN:

Odkaz č.1:  UNTERM (United Nations Terminology Database).

Odkaz č.2:  UNGEGN  (United Nations Group of Experts on Geographical Names).

 


Jméno Czechia [ˈtʃɛkiə] není nové

Pochází z latiny a používalo se už v 16.století jako označení všech zemí Koruny české (Bohemia+Moravia+Silesia).  Tradiční jméno Czechia (česky Česko) má proto mnohem delší tradici než přechodné a politické jméno Czech Republic (česky Česká republika). Republika (coby politický subjekt na území Česka) vznikla teprve nedávno, zato Česko (Czechia) již před stovkami let. Poprvé bylo použito v češtině v Kronice české Václava Hájka z Libočan v roce 1541 a v latině roku 1569 v úvodu ke knize Jana Blahoslava. Používali také např. Jan Kampanus Vodňanský, Daniel Adam z Veleslavína, Bohuslav Balbín. V 19. století slovo Czechia používal Josef Václav Sládek (v prvním překladu české hymny do angličtiny) a mnoho dalších. Další zajímavosti o historii jména Czechia více zde.

 

Jméno "Czechia" žije a dokazuje, že tu chybělo! 

O mrtvý pojem rozhodně nejde. Naopak! Každý den přibývají nové webové adresy se jménem Czechia (překlad jména Česko) - viz odkazy zde.
Proč si stále celý svět myslí, že ještě existuje Czechoslovakia? Protože jsme dosud skoro nepoužívali krátké anglické jméno Czechia, které je náhradou jména Czechoslovakia.  Naštěstí již dochází k pozitivní změně a cizinci si na změnu z Czechoslovakia na Czechia rychle zvykají - a používají např. na Instagramu, na Twitteru, nebo na YouTube - viz zde.  Jméno Czechia je nepopiratelně stále více populární.  Google Search aktuálně najde přes 170.000 videí se jménem Czechia.  Každý měsíc se objevují tisíce nových: https://www.google.com/search/Czechia+youtube...


 
 

Proč je Czechia přesnější a výstižnější jméno?

Protože Czech Republic je pouze v roce 1993 vzniklý politický subjekt na území Česka.  Problém pojmu ČR je mj. s tím, že historie České republiky je pouze pár let mladá. O všem, co bylo dříve - před rokem 1993 - nelze jako o dějinách ČR vůbec mluvit, protože Česká republika (Czech Republic) neexistovala!  Zeměpisně tu ale vždy bylo ČESKO.

Krátké jméno Česko (i jeho anglický překlad Czechia), je jménem zcela spisovným a stejně oficiálním, jako jméno politické - Česká republika/ Czech Republic. Od kdy?  Již od roku 1993. Toto krátké jméno bylo již tehdy doporučeno, standardizováno a kodifikováno jazykovědci, historiky a odborníky na marketing.  Důkazem o tomto aktu je publikace Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního (ČÚZK) “Geografické názvoslovné seznamy OSN – ČR: Jména států a jejich územních částí“. Více zde. Mapa zde.  Referendum nebylo, protože o jménech státu rozhodují dle zákona odborníci. Zde je jejich jmenný seznam.  A po 23 letech - v roce 2016 - nechali politici jméno Czechia zapsat též do seznamů krátkých jmen států v OSN - viz  odkaz.
 

Jméno Czechia má původ v latině a ne na Dálném Východě

Pokud někdo tvrdí, že koncovka -ia se v názvech států nepoužívá, nebo že jde o "asijskou" koncovku zaostalých států, tak nemá pravdu.  Jméno Czechia pochází z latiny, stejně jako všechny názvy s koncovkou -ia:  Czechia, Austria, Czechoslovakia, Croatia, Slovakia, Italia, California... 

 Czechia není mrtvý pojem, zdroj: Lidové noviny, 6.8.2018

(po kliknutí se článek zvětší)

 

 

Proč jménu Czechia patří budoucnost a proč to málokdo chápe:

Zdroj: LIDOVÉ NOVINY, středa 11.7.2018

 
 


Vláda dává do sportu miliardové dotace i přesto, že sportovní svazy nerespektují vládní doporučení ohledně používání krátkého jména Česko, nebo Czechia!

Krátké jméno ve sportu doporučuje i Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) ve svém plánu do roku 2025:  Koncepce podpory sportu 2016-2025 MŠMT. Vládní doporučení podpořené odbornými expertizami by mělo mít větší váhu, než průzkumy sportovních svazů, které zozhledňují pouze laické názory sportovců, kteří výhody jména Czechia neznají - a proto na něm netrvají. To je chyba. A navíc se stává, což je skandální, že i vysoce postavení úřednící MŠMT tvrdí nepravdy, že prý neexistuje nic, co by je zavazovalo jméno Czechia do sportu zavádět... Je smutné, že ignorují strategické cíle, které jejich úřad sám vydal! Pro náš stát je přitom propagace krátkého jména naprosto klíčová. Věřme, že zdravý rozum zvítězí a my se tak zařadíme po bok všem vyspělým státům světa, které krátká jména svých zemí hrdě používají – Austria, Croatia, Germany, France, Slovakia ... Nyní se konečně přidala i Czechia, ale zkostnatělá byrokracie jí stále háže klacky pod nohy.

 

 

Česká republika tu není odjakživa

V mnoha případech (zejména v historických souvislostech) je používání politického jména Czech Republic velmi nepřesné, ba dokonce chybné. Historie České republiky začíná až rokem 1993, kdy vznikla. Historie našeho státu je ale mnohem delší. Např. středověké události nejsou historií republiky, ale historií Česka.  Více o historii jména Czechia zde.

 

Obr.: Republika a středověk?  Tisíciletou tradici našeho státu nelze degradovat politickým jménem Česká republika existujícím teprve od roku 1993.

 

 

Co je to Czech? 

Se slovem Czech je problém - znamená všechno možné, jen ne Česko. Czech znamená jen Čech, český (-á, -é)  nebo čeština.  A navíc - Czech se snadno splete s jinými slovy:


CZECH / CHEQUE / CHECK ... stejná výslovnost / různé významy:

Czech Republic   [ček rypablik] =   Česká republika
Cheque Republic [ček rypablik] =   Šeková republika, či Republika na šek
Check Republic   [ček rypablik] =   Zkontrolujte republiku

 

Trapas se záměnou CZECH / CHECK:

CZECH FLAG nebo CHECK FLAG?

 

1. Check flag  [ček flæg] 

... je šachovnicový prapor pro ukončení závodu - ale rozhodně ne vlajka Česka :-)

2. Czech flag  [ček flæg] 

... je česká vlajka. Aby se s ničím nepletla, stačí říkat raději vlajka Česka (Flag of Czechia).

 

Czechia & Slovakia.  

Nikoli Czech Republic a Slovakia, ale jedině Czechia a Slovakia. (Nebo Czech Republic & Slovak Republic).
V seznamech krátkých jmen nemají dlouhá jména co dělat. A naopak. Stejně tak je obrovským problémem a zlozvykem míchání jmen států s pojmem český tým. Např. s Rakouskem hraje Česko, ne český tým. Pokud se mluví o Rakousku, či o Rakušanech, je českotýmování  zlozvykem. Správně by se pojem "český tým" měl používat jen tam, kde se mluví i o jiných týmech - o rakouském týmu, o finském týmu, či o americkém týmu.  Pokud se ale mluví o tom, s kým hrají Finové, je na místě říci: "S Čechy!"  Vše ostatní je disharmonické, asymetrické a tudíž tahající za uši. S Finy nehraje český tým ale Češi. Stejně tak Češi nehrají s finským týmem, ale s Finy. A Finsko hraje s Českem.

Silikonové náramky Česko-Czechia již zdobí ruce mnoha vlastenců. K dostání v e-shopu.

V prodeji jsou i kšiltovky Czechia.

 

 

 

 

 

 

Czechia a Slovakia vedle sebe. Jasné a logické...

Slováci mají na čepicích Slovakia a ne Slovak, Rakušané Austria a ne Austrian, Němci Germany a ne German. A tak i chytří Češi, co mají filipa a za ušima, nemají na čepicích Czech, ale Czechia.

 


Česko (Czechia) už dávno nejsou jen Čechy (Bohemia).

V kulturních a rozvinutých zemích se jméno "republika" používá jen v politice a na úředních dokumentech, nikde jinde ne - ani v kultuře, ani ve sportu, ani v zeměpisu.  Každý z názvů (dlouhý, či krátký) je potřeba používat ve správném kontextu, v seznamech jmen stejného druhu - dlouhá jména dávat mezi dlouhá, a krátká mezi krátká. Je to jednoduché:

 
 
V jiných jazycích se překlad krátkého jména Česko používá již dávno:

čeština:

Česko

Česká republika

angličtina:

Czechia

Czech Republic

bulharština Чехия Чешката република
dánština Tjekkiet Den Tjekkiske Republik
finština Tšekki Tšekin tasavalta
francouzština Tchéquie (la) République tchèque
Italština Cechia Repubblica Ceca
litevština Čekija Čekijos Respublika
lotyšština Čehija Čehijas Republika
maltština Čechija Republika Čechija
němčina Tschechien Tschechische Republik
nizozemština Tsjechië Tsjechische Republiek
norština Tsjekkia Tsjekkiske republikk
portugalština Tchéquia República Tcheca
ruština  Чехия Че́шская Респу́блика
slovinština Češka Češka republika
srbština Češka Republika Češka
španělština Chequia La República Checa
švédština Tjeckien Tjeckiska republiken
turečtina Çekya Çek Cumhuriyeti

... (a další)

 


 

Používáním krátkého jména nikoho nenapodobujeme!

Většina států světa (království i republik) používá krátký název státu. Tím, že začínáme také používat krátké jméno, rozhodně nikoho nenapodobujeme, jak tvrdí kritici krátkého jména, pouze přestáváme dávat najevo svoji sebestřednou a zdánlivou republikánskou odlišnost, protože ta žádnou odlišností není. Republik existuje na světě kolem stopadesáti a Česko je jen jednou z nich.

 

A ještě stručně:

- Jde jen o zvyk. Není důvod hledat proti krátkému jménu negativní pseudoargumenty.
- Moderní evropské republiky jméno "republika" prakticky nepoužívají. Není důvod se lišit, naše země tu přece existovala i před rokem 1993, ba dokonce i před rokem 1918!    
- Pozor, žádná Čechie, nebo Czech, ale Czechia.
- Nevyslovuje se [čechie], ale [čekia] - s "k".
- Czech znamená jen Čech, český (-á, -é)  nebo čeština.
- Používání krátkého jména státu je zcela přirozené - i v dobách, kdy jsme byli Československou republikou,  jsme raději používali krátký název - byli jsme Československo (tedy žádná Čechoslovakie), anglicky Czechoslovakia (žádné Czechoslovak). Dnes jsme Česko, anglicky Czechia, dříve země Koruny české:  Čechy+Morava+Slezsko  (Bohemia+Moravia+Silesia).
 

 

Vyvrácení zažitých mýtů a omylů o jménu Czechia


https://www.go-czechia.cz

Takže: Česko, do toho! Go, Czechia, Go!

 

 

Občanská iniciativa Česko - Czechia
https://www.czechia-initiative.com/index.html

 

Nahoru / Top #